Книги Українською Мовою » 💙 Дитячі книги » Тулпар, казахська казка 📚 - Українською

Читати книгу - "Тулпар, казахська казка"

35
0
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книжку українською мовою "Тулпар" автора казахська казка. Жанр книги: 💙 Дитячі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2.
Електронна книга українською мовою «Тулпар, казахська казка» була написана автором - казахська казка, яку Ви можете читати онлайн безкоштовно на телефонах або планшетах. Є можливість скачати книгу у форматі PDF, EPUB, FB2 та читати книгу на Вашому гаджеті. Бібліотека сучасних українських письменників "ReadUkrainianBooks.com". Ця книга є найпопулярнішою у жанрі для сучасного читача, та займає перші місця серед усієї колекції творів (книг) у категорії "💙 Дитячі книги".
Поділитися книгою "Тулпар, казахська казка" в соціальних мережах: 

Бібліотека сучасних українських авторів "ReadUkrainianBooks.com" - це унікальний веб-сайт, що дозволяє знайти популярні книги українською мовою, які охоплюють широкий спектр тем та жанрів. На відміну від традиційних книжкових магазинів, бібліотека працює 24/7 та дозволяє читати будь-яку книгу в будь-який час. Крім того, на сайті можна знайти безкоштовні електронні версії книг, які доступні для завантаження на будь-який пристрій.

Навіть якщо ви знаходитеся далеко від України, "ReadUkrainianBooks.com" дозволяє насолоджуватися українською мовою та літературою, що є важливою частиною культурного досвіду країни. Незалежно від того, чи ви новачок української мови, чи вже володієте нею на рівні носія, "ReadUkrainianBooks.com" пропонує широкий вибір книг на будь-який смак.

Бібліотека також допомагає у популяризації української літератури та авторів, що є важливою роботою відчутної культурної місії. Завдяки "ReadUkrainianBooks.com" можна досліджувати творчість сучасних українських авторів та відкривати для себе нові таланти. Не зважаючи на те, де ви знаходитеся, бібліотека надає можливість переживати світ літератури на новому рівні.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити

Жив на світі рудий мулла. Найняв він працівника на ім’я Отежан і сказав йому:

– Працюй, Отежане, старанно, не лінуйся. Настане час розрахунку, і я щедро обдарую тебе. А поки що не питай мене про гроші, але пам’ятай, що слово мулли твердіше від каменя!

Цілий рік працював Отежан на муллу від зорі до зорі, не знаючи відпочинку. Настав день розрахунку. Запросив мулла працівника до юрти і сказав йому:

– Я задоволений тобою, Отежане. Думаю, що й ти не будеш на мене ображатися. Хай тобі щастить!

І мулла поклав на долоню Отежана диняче зернятко.

– Хазяїне! – сказав Отежан.– Ти, напевно, жартуєш? Я працював у тебе цілий рік!...

– Ото пуста голова! – розгнівався мулла. – Невже тобі мало? Ти посадиш це зернятко, а восени воно дасть плід. Від плоду ти матимеш сто зерняток і весною посадиш їх. До осені у тебе буде сто плодів, і в кожному з них сто зерняток... Через десять років ти станеш першим багачем у ханстві!

Хто з’їсть дерево, той переспорить муллу! Зціпивши зуби, Отежан узяв диняче зернятко й вийшов з юрти.

Того ж дня він посадив зернятко і почав дбайливо доглядати його. Через кілька місяців виросла велика духмяна диня. Коли вона достигла, Отежан зрізав її і поніс продавати.

Зустрів бая.

– Куди йдеш?

– На базар! – відповів Отежан.

– А що несеш?

«Напевно, бай збожеволів,– таке питає! – подумав Отежан.– Спробую продати йому». І сказав він баєві:

– У мого батька є крилатий кінь – тулпар. Він зніс оце яєчко. Скоро з нього має вилупитися стригунець. От я і несу яйце на базар продавати.

Бай відразу пожвавився:

– Продай мені!

– Купляй, якщо вистачить грошей.

– А за скільки ти віддаси?

Бай зрадів і швиденько відрахував гроші. Отежан віддав диню й сказав на прощання:

– Будь обережний! Гляди не впусти.

Бай обережно загорнув диню й пішов додому. Довелося йому підніматися на гору. Дійшов він до перевалу, а тут спіткнувся і впустив диню. Покотилася вона з гори, вдарилась об кущ таволги і розлетілася на друзки.

А під кущем спав заєць. Злякався він до смерті, вискочив і чкурнув щодуху.

Бай вирішив, що з яйця вилупився стригунець, і закричав:

– Тулпар! Тулпар! Зачекай!

Підтикав бай поли халата й побіг з гори за зайцем. Але що голосніше він кричав, то швидше тікав заєць. Нарешті довговухий зовсім з очей зник.

Повернувся бай додому, розповів про все дружині. Почала його дружина лаяти.

– Ех ти, роззява! Не зміг спіймати тулпарчика. Я б на ньому красувалася на диво всьому аулу.

Тут бай схопив палицю і давай гамселити дружину:

– Я тебе покрасуюся! Воно ж іще маленьке...

А тоді згадав, що тулпар утік, засумував і ліг спати.

Цілу ніч бай вертівся в ліжку, ранком узяв уздечку й пішов на пошуки тулпарчика.

Тим часом Отежан повернувся додому і теж розповів дружині про свою торгівлю з баєм. Дружина поділилася з сусідкою. А коли дві жінки знають, то знає весь аул. Незабаром дізнався про це і рудий мулла.

Запросив він до себе Отежана й сказав:

– Я радий, що тобі поталанило виручити за диню п’ятдесят золотих. Але чому ти до цього часу не приніс мені моєї частки?

– Хазяїне! – здивувався Отежан.– Я не розумію, про що ти говориш. Ти ж власною рукою віддав мені диняче зернятко.

– Справді, – згодився мулла, – я віддав тобі диняче зернятко, але я не давав тобі землю, на якій ти виростив диню. За землю ти повинен заплатити мені двадцять золотих.

Хто з’їсть дерево, той переспорить муллу. Кинув Отежан двадцять золотих і сказав:

Вийшов Отежан з юрти і побачив перед собою бая, якому продав диню.

– Серденько моє! – закричав бай. – Я тебе кругом шукаю! Трапилося велике нещастя. Я впустив яйце тулпара.

Втік мій тулпар! Ти не знаєш, де мені його шукати.

– Аякже, знаю, – відповів Отежан. – Твій тулпар сидить у цій юрті. Тільки ти його не впізнаєш. Він відпустив собі довгу бороду і нарядився в білу чалму.

Бай улетів у юрту і побачив муллу, що рачки збирав золоті монети.

– Так ось де ти сховався від мене, проклятий тулпаре! – закричав бай. – А я тебе кругом шукаю... Тепер ти від мене не втечеш!

Бай накинув уздечку на голову мулли і потягнув його з юрти. Мулла завив диким голосом і почав упиратися. Бай розгнівався й огрів його палицею. Завертівся мулла навколо бая і вирішив, що це по його душу прийшов шайтан, як і напророчив Отежан.

– Тулпар! Тулпар! Стій! – репетував бай, нахльостуючи муллу.

– Шайтан, шайтан! Відпусти! – благав мулла.

Весь аул збігся на їхній крик. Усі реготали до упаду.

А найбільше всіх сміявся Отежан.

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тулпар, казахська казка», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тулпар, казахська казка"