Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

282
0
17.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 108 109 110 ... 168
Перейти на сторінку:
чор­ня­ва, на­ряд­же­на у чор­не ок­са­мит­не плат­тя, кот­ре так iш­ло­ся до її бi­ло­го, як снiг, тi­ла, во­на, на­че лi­лiя се­ред пуч­ка квi­ток, ви­дi­ля­ла­ся се­ред своїх то­ва­ри­шок.

- У-у-у! - за­гув Про­цен­ко. - Вот скульптур­ность форм, вот мяг­кость и теп­ло­та очер­та­ний! - зди­ву­вав­шись, ка­же вiн Ко­лiс­ни­ко­вi.


- Ага. Не я ка­зав? Не я ка­зав? А що, неп­рав­да? На ло­бi мi­сяць, на по­ти­ли­цi зо­рi! Ко­зир - не дiв­ка!


- Постойте, пос­той­те. Во­на на­га­дує щось ме­нi знай­оме, - зно­ву по­чав Про­цен­ко. - Я десь ко­гось на неї схо­жу ба­чив. О-о, дай, бо­же, пам'ять. Де я ба­чив та­ку?


- Нiгде! Нiг­де в ми­рi, хi­ба, мо­же, ко­ли прис­ни­ла­ся та­ка! - ска­зав Ко­лiс­ник.


- I я десь ба­чив та­ку, та чорт йо­го знає, не при­га­даєш де, - до­дав Ру­бець, упи­ва­ючись очи­ма в ли­це дiв­цi. Та сто­яла i спо­кiй­но пе­ре­во­ди­ла свiй гар­ний па­лю­чий пог­ляд по лю­дях. Ось во­на стрi­лась очи­ма з Про­цен­ком. Ти­хе непримiт­не­ ди­ву­ван­ня, схо­же на страх, заб­ли­ща­ло у її безо­днiх зра­ч­ках, пос­тать ко­лих­ну­ла­ся, во­на пох­ню­пи­лась i зра­зу пе­ре­ве­ла очi у дру­гу сто­ро­ну.


- Їй-богу, я десь ба­чив! - гук­нув Про­цен­ко.


- Ат, ка­же­те. Нiг­де не ба­чи­ли! - од­но своє Ко­лiс­ник.


Кругом їх на­би­ло­ся на­ро­ду - по­вер­ну­ти­ся нi­як, а жа­ра - ди­ха­ти важ­ко.


- Знаете шо? Хо­дi­мо ми по­пiд ту стi­ну. Там на ос­лон­чи­ку пос­та­но­ви­мо­ся - не так бу­де жар­ко i все вид­но, - ска­зав Ко­лiс­ник i нап­ря­мив­ся. Дру­гi за ним.


Насилу проб­ра­ли­ся i тiльки що пос­та­но­ви­лись, як роз­дався за­бiй на ро­ялю - оз­на­ка, що не­за­ба­ром поч­неться пi­с­ня. На­род, що до­сi пе­ре­го­во­рю­вав­ся, зра­зу за­мер-за­тих, чу­т­но бу­ло, як му­ха лi­та­ла. Се­ред тiї ти­шi ви­раз­но бри­нi­ли тон­кi го­лос­ни­ки ро­ялю. Аж ось зра­зу по­над го­ло­ва­ми гря­нула мар­шо­ва:


Мы друж­но на вра­гов,


На бой, друзья, спе­шим…


Ляскучi го­ло­си дiв­чат зли­ва­ли­ся з ох­рип­ши­ми за­во­да­ми п'янюг, що бi­ля ро­ялю сто­яли i з-за спин роз­ряд­же­них пта­шок да­ва­ли оз­на­ку, що й во­ни ту­та, що й во­ни, не ма­ючи та­ла­ну або спор­тив­ши го­ло­си, пе­рей­шли з те­ат­ральних по­мос­тiв тi­ши­ти п'яне ку­пецт­во та кра­марст­во своїми за­водами. Мар­шо­ва прой­шла i скiн­чи­ла­ся кри­ка­ми "ура-ура!". Слу­ха­чi на­дi­ли­ли спi­ва­чок цi­лим за­бо­ем ляс­кан­ня в до­лош­ки, грю­ку но­га­ми, кри­ка­ми "бра­во!". У спi­ва­чок за­грали очi, зас­мi­ялись ус­та, i, пе­ре­шiп­ту­ючись та перемор­гуючись од­на з од­ною, во­ни зра­зу опус­ти­ли­ся на неве­ли­ч­кi­ дзиг­ли­ки, що сто­яли по­за­ду їх. Зос­та­лась од­на се­ред­ня. Ро­яль дав акорд i стих. Во­на од­ним пог­ля­дом оки­нула мо­ре го­лiв, що сто­яли ко­ло неї, i, ус­мi­ха­ючись, почал­а… "Пра­ч­ку". Дзвiн­ким го­ло­сом во­на по­ча­ла вис­пi­ву­ва­ти про три­над­ця­ти­лiт­ню мо­ло­де­сеньку прач­ку, як ту кликну­ли до су­да­ри­на-ба­ри­на сти­ра­ти со­роч­ку, од­на з та­ких пi­сень, кот­ру спi­ва­ють по­вiї для п'яних "гос­под" або ще п'янi­ших куп­цiв, ку­пецьких син­кiв. До спi­ву спi­ву­ха до­давала ви­ра­зи ру­ка­ми, ста­ном, го­ло­вою. Слу­ха­чi сто­яли i млi­ли. Здається, во­ни по­нi­мi­ли, за­бу­ли про все на свi­тi, ок­рiм од­ної не­люд­ської по­хо­тi, кот­ра так гра­ла i свi­ти­ла їх очи­ма i кот­ру так ви­го­ло­шу­ва­ла спi­ву­ха. Нi­мий ок­лик од­ними очи­ма не за­ба­рив­ся пе­рей­ти в нес­тям­ну бу­рю кри­ку, ко­ли спi­вач­ка по­ча­ла по­ка­зу­ва­ти, як во­на сти­ра­ла со­роч­ку. Од­ки­нув­ши го­ло­ву на­зад i пус­ка­ючи бi­си­ки очи­ма, во­на злег­ка пiд­ня­ла пла­хiт­тя сво­го ку­цо­го плат­тя i, вер­тя­чи пе­ре­дом, пе­ре­ти­ра­ла ру­ка­ми. Без вся­ко­го со­ро­му по­ча­ла во­на по­ка­зу­ва­ти пе­ред усi­ма, як… сти­ра­ти. Слу­ха­чi не видерж­али, крик нес­тям­ний, крик ра­дос­тi до слiз, по­хо­тi до за­бут­тя, що це дiється се­ред лю­дей, зняв­ся i ло­мив своїм гу­ком осе­лю вок­за­лу, хви­ля­ми пе­ре­ли­вав­ся з од­но­го бо­ку на дру­гий, грюк i стук сот­нi нiг, плес­кан­ня в до­лош­ки при­вi­та­ли спi­вач­ку, кот­ра, кла­ня­ючись на усi сто­ро­ни, опу­стилася на свiй дзиг­лик. Мо­ло­дi па­нiй­ки ре­го­та­лись, пан­ночки для ви­ду по­опус­ка­ли очi у зем­лю, а па­ни­чi i па­ни од­но гу­ка­ли: "Бiс! бiс!" Хтось крик­нув: "Бу­ке­та!" - i цi­лi пуч­ки квi­ток по­ле­тi­ли пiд но­ги спi­вач­цi. Дру­гi, про­тов­пив­шись, са­мi пiд­но­си­ли до рук. Та, кла­ня­ючись, бра­ла i, лу­ка­во дя­куючи очи­ма, ню­ха­ла. Хтось гук­нув: "Шам­пансько­го!" При­служник пiд­нiс на пiд­но­сi ви­но i по­дав до рук мо­ло­до­му па­ни­че­вi, той з ком­па­нiєю поп­лiв­ся до спi­вач­ки, i по­ча­ли ви­пи­ва­ти за її здо­ров'я. Во­на са­ма тро­хи хлес­ну­ла з од­но­го бо­ка­лу, за­те зо всi­ма при­яз­но цо­ка­лась.


А що ж на­шi зем­ля­ки? Книш ре­го­тав­ся i злег­ка штов­хав пiд бiк Руб­ця, кот­рий, чер­во­нi­ючи, од­ма­ху­вав­ся ру­ка­ми.


Проценко ви­тя­гу­вав шию i, знай, во­див па­лю­чи­ми очи­ма за спi­вач­кою, мов во­на бу­ла маг­нi­том i тяг­ла йо­го за со­бою; Ко­лiс­ник вер­тiв­ся, як опа­ре­ний, i, трi­па­ючи се­бе по жи­во­ту, по бо­ках, гу­кав: "Ох, не ви­дер­жу! їй-бо­гу, не видер­жу!"


Вiн та­ки i не ви­дер­жав. Дож­дав­шись, ко­ли на­род розiй­шовся ко­ло йо­го, вiн стриб­нув з ос­ло­на i, як бу­ря, пом­чав­ся до ку­пи, що кру­гом обс­ту­пи­ла спi­вач­ку.


- Наташа! - обiз­вав вiн її, про­тов­пив­шись до неї.


- Чево, па­па­ша? - при­яз­но ус­мi­ха­ючись, лу­ка­во спи­та­ла­ся во­на.


- Можно вас про­сить по­ужи­нать со мною?


- С удо­вольстви­ем! - од­ка­за­ла На­та­ша, по­да­ючи Колiсни­ковi свою пух­ку бi­лу руч­ку. Усi тiльки очi витрiщили­, див­лячись, як Ко­лiс­ник, узявши На­та­шу за ру­ку, по­вiв її че­рез увесь вок­зал у тi таємнi хат­нi за­ка­пел­ки, кот­рi примо­сти­ли­ся обiк йо­го.


- Человек! кар­ту! - гук­нув Ко­лiс­ник, шар­ка­ючи но­га­ми i об­ки­да­ючи кру­гом пог­ля­дом усю вок­за­лiю. З тим сло­вом вiн скрив­ся за товс­тою портьєрою.


По вок­за­лу пi­шов ти­хий го­мiн. Отак на­шi! Де не взяв­ся си­венький го­лу­бок та й зос­та­вив на бо­бах на­ших гороб­чи­кiв.


- От ти й знай ста­ро­го. Ста­рий, та мет­кий!


- А вже сей Ко­лiс­ник. Ку­ди не ткни­ся, всю­ди вiн уст­ря­не i завж­ди йо­го верх i за­тич­ка.


- Iще б! Дур­нi земськi гро­шi ку­ди дi­ва­ти? Он де на­шi мо­сти та га­тi роз­ла­зяться.


- Ходiмо вiд­сi­ля. Тут ди­ха­ти нi­чим, - пох­му­рий мо­вив Про­цен­ко до Кни­ша i Руб­ця i, ско­чив­ши з ос­ло­на, напрями­вся до своєї за­ка­пел­ки.


Тi пiш­ли за ним, роз­мов­ля­ючи за Ко­лiс­ни­ка, шо який-то вiн смi­лий та вдат­ний. Про­цен­ко мов­чав, ков­та­ючи чай з чер­во­ним ви­ном. Вiн нi­як у йо­го не до­хо­див сма­ку i все, знай, пiд­ли­вав та пiд­ли­вав ви­на у не­до­пи­тий ста­кан. Не­швидко во­ни одс­та­ви­лись вiд чаю, i ко­ли вий­шли про­хо­дит­ися, то Ру­бець i Книш бу­ли як стиг­лi ка­ву­ни чер­вонi, а Про­цен­ко блi­дий-блi­дий, аж сi­рий. Плу­та­ючи ногам­и, вiн, як та тiнь, сно­ви­гав за своїми зем­ля­ка­ми.


- А он i Ко­лiс­ник! - ска­зав Книш, уг­ля­дiв­ши йо­го че­рез роз­чи­не­не вiк­но у не­ве­лич­ко­му за­ка­пе­лоч­цi.


Вони си­дi­ли на м'яко­му ди­ва­нi ко­ло не­ве­лич­ко­го столи­ка, на кот­ро­му бу­ло нас­тав­ле­но чи­ма­ло страв, пля­шок. Вiн, об­хо­пив­ши її стан ру­кою, схи­лив­ся на її пух­ке пле­че своєю п'яною го­ло­вою i, здається, дрi­мав, i во­на му­сила плес­ка­ти йо­го по пов­нiй що­цi ру­кою i, знай, вигукувала:­ "Па­па­ша! па­па­ша! па­па­шеч­ка!"


Проценко пер­ший пор­вав­ся до вiк­на, за ним i дру­гi.


- Здрастуйте, мам­зель! -

1 ... 108 109 110 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"