Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 110 111 112 ... 173
Перейти на сторінку:
створювали в Запорогах стан розгуби й розбрідності, проте дружбу Москви і Варшави, яка стала раптом показовою здвобіч, Сірко, як і чимало інших, пояснив собі ворохобними вчинками Степана Разі та Дзиковського і побоюванням обох високих сторін можливих дій султана.

Із настанням весни на когорти Дорошенка вийшли польські війська під проводом самого коронного гетьмана Яна Собеського і, не дивлячись на прибуття йому в поміч ординців, з боями зайняли Могилів-Подільський, Брацлав, Бар, Немирів, Ладижин і Рашків. Більше того, підмовлені гетьманом Ханенком уманчани вбили Дорошенкового спільника Карпа Жеребилу, признавши гетьманом Ханенка, а орда, боячись повстання і свого окільцювання, лишила Дорошенка напризволяще, і він із рештками свого війська мусив відступити до Чигирина.

Характерними були і відповідь царя на Дорошенкове нагадування про всегетьманство в Україні, в якій той радив йому бути в підданстві круля по Андрусівському перемир'ї. Отож, Дорошенко спішно зв'язався з ханом Селім-Гіреєм через свого брата Григора, і той привів йому в поміч на Правобіччя орду. Пойнятому ненавистю до неї Сіркові було того задоста, щоб кінцево виступити проти Дорошенка, ставши ніби в спілку з коронним і польним гетьманами Яном Собеським і Дмитром Вишневецьким. Поки Іван Сірко рухався із Січі до Побужжя із шістьма тисячами відбірних охочекомонців на захист краю, навіть при гарматах, польські гетьмани розбили наголову орду під Брацлавом.

Кошовому Сіркові і гетьманові Ханенкові нічого не лишалося, як кинутися навперейми орді і в буйних заростях лепехи, очеретів та лої, розділившись, засісти на неї біля переправ на рукаві Рвач, у Збурівському Куті і на косі Сарн-Комиш Дніпрово-Бузького великого лиману. Ті зарості з кружевами різноликого крикливого птаства, піщані бархани, солоні й прісні озерця в байраках та ярах, достатня паша для коней, високі кучугури й стародавні кургани при відсутності сліпців, оводів і ґнусу були надійною схованкою для козаків.

Сірко не помилився у виборі місця і цього разу, здивувавши гетьмана Ханенка. Але очікуваного розгрому значно чисельнішого ханського війська не сталося. Тяжкий триденний бій поклав великі жертви з обох боків. Ординці не могли без втрат відірватися від січовиків, але й козаки були фактично відрізані ордою в закутті лиману. Обидва табори від подальших боїв врятувало перемир'я для схоронення побитих, а далі гетьманові Ханенкові вдалося домовитися з ханським візиром Субаш-Казі про спільний похід на Дорошенка, що був тепер у заріччі під Ладижином. Підтримка козацтвом Ханенкового задуму змусила пристати на те й Сірка.

По розгромі Дорошенка,— а вірніше, по його втечі з невеликим військом гайдуків, бо решта його козацтва переметнулася до Сірка,— польські й чисельно значно більші козацькі війська зустрілися під Кальником. На вимогу Собеського Ханенко проголосив нові вибори гетьмана, на яких по відмові Сірка в урочищі Гаймак був знову переобраний загальною радою таки Ханенхо...

Родинною була зустріч тут Івана Сірка з коронним гетьманом Яном Собеським, що тривала всю ніч. Після віватів, чоломкань, розпитів, розповідей, співчуття у розмовах двох чільців все зводилося до того, що Сірко, за відвертими висловами коронного, міг би ще врятувати Україну і вернути її разом із Слобожанщиною як князівство у польсько-литовський федерал, що події неминуче ведуть до ослаблення Польщі й Литви, а відтак — і до гіршого стану в Україні; Що Гадяцькі статті Виґовського були ключем до звільнення всіх підпольськнх і підлитовських русинів; що цар, його бояри та воєводи не були слівними, в доказ чого були знехтувані Переяславські та Глухівські статті і при першій же можливості будуть віроломно потоптані Андрусівські та інші. Коронний гетьман Ян натякнув Сіркові, що в цьому питанні він розходиться з крулем Михаєм, який так же, як і Сірко, не відає, що цар є тиранним пройдисвітом-вар'ятом і азіятом.

За добротною вечерею під виспіви солов'їв у тиху місячну ніч говорили довго і про все. Коронний звинувачував козацьких чільців у тому, що вони злочинно вигублюють свій люд, не відаючи, чого хочуть, а Сірко закидав шляхті підступність, гонор, пиху, хижість, зневагу, на що той знаходив виправдання, хоч і не шкодував своїх попередників-ойчизників. Слухаючи Яна Собеського, Сірко вірив його щирості, але якоїсь різниці між ставленням Польщі і Московії до України не бачив, бо перед очима стояли надіті на палі, лежали четвертовані й колесовані, висіли повішені й покатовані.

Майже на ранок, обливши холодною водою голови, чільці попрощалися по-братньому, а за кілька годин ляська армада залишила Ладижин, направившись до Брацлава. Коли козаків утримувало там датками населення, то жовніри за все платили йому власний гріш, і недотримання того правила суворо каралося Собеським. Назагал кажучи, ставлення ляхів до русинського поспольства на теренах по Случ було, порівняно з минулими роками, людяним і гуманним, хоч за це й було заплачено дотепер українським людом сторицею...

В путі до Січі Сірко згадував «ґваранти» круля, про які коронний сказав ніби між іншим. А новини, повідані йому після прибуття січової когорти в Кіш, витіснили все з його пам'яті, надто коли довідався, що разінці майже повсюдно розбиті, а сам «великий вождь» отаман Степан Разя з купкою козаків і прихильців-чільців вернувся на Дон та окопався на Кагарлицькому острові, відпустивши січовиків у Запороги.

Другого дня в довгій розмові з Іваном Чорноморцем, що прийшов з рештками охочекомонців з Дону, перед Сірком постала, мов привид, жахлива картина неминучого повсюдного розгрому решток повстанців і животіння донців із Степаном та Фролом Разями у бурдюгах на Кагарлику. Він навіть уявив собі їхніх дружин: Олесю-Олену, сестру одноокого Василя Вуса, та Катерину-Каську, місцеву козачку, і Степанових дітей: Григорка, Параньку та Тимішка. Уявив із розповідей і смерть на вогні схимниці Олени, Акай-Бадая, Михая Харитонова, Тимоша Лазаря, відправторення до Сибіру сотень сотенних, їхніх родин та навіть знайомих.

З тих жахних розповідей Сіркові стало ясно, що всі повстанці приречені на загибель повсюди, хоч на Слобожанщину лише посудяться йти в поміч Ромодановському воєводи боярин Василь Уваров і князь Петро Урусов. Ті жахи нагадали Сіркові твердження Собеського, що «московити: і опричні, і посошно-сполеченські є наогул раби-ассійці», що «релігія їхня набагато гірша за інквізиторську, бо не Божа, а царська, і буде в прийднях ще потворнішою, бо передається в руки православних

1 ... 110 111 112 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"