Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 110 111 112 ... 168
Перейти на сторінку:
то одс­ка­ку­ва­ла вiд йо­го, то, прис­ка­ку­ючи, гор­ну­ла­ся, мов вiр­на со­ба­ка, не ба­чив­ша дав­но сво­го ха­зяїна.

Лакуза, не­су­чи са­мо­вар, спи­нив її. По­ти вiн ус­тав­ляв по­суду, по­ти веш­тав­ся у ха­тi, во­на бу­ла ти­ха, по­важ­но прохо­джувалася то впе­ред, то на­зад, мов справ­дi ве­ли­ка па­нi, i тiльки сти­ха ки­да­ла на Ко­лiс­ни­ка жар­тiв­ли­вi погляд­и своїми чор­ни­ми очи­ма.


Лакуза пi­шов. Во­на ки­ну­лась чай за­ва­рю­ва­ти, ста­ка­ни ми­ти, пе­ре­ти­ра­ти. Ро­же­вi пальчи­ки пух­кої не­ве­лич­кої руч­ки, мов ми­ше­ня­та, бi­га­ли i ми­го­тi­ли пе­ред Ко­лiс­ни­ко­ви­ми очи­ма.


- Так по­чiм ти знаєш? Хто ти та­ка, звiд­ки, що все знаєш? - спи­тав­ся Ко­лiс­ник.


Вона на­че не чу­ла йо­го пи­тан­ня. Од­ко­пи­лив­ши трош­ки губ­ки i ка­ча­ючи в по­лос­ка­тельниц! ста­кан, ти­хим тонень­ким го­лос­ком за­тяг­ла ве­се­леньку пi­сеньку: "Ту-ля-ля! ту-ля-ля! ту-ля-ля!" - ви­во­ди­ла во­на, пiд­би­ра­ючись пiд брень­кiт ста­ка­ну, i її то­ненький го­ло­сок зли­вав­ся з за­во­да­ми тон­ко­го скла.


- Ти чу­ла? - спи­тав­ся зно­ву вiн.


Вона гля­ну­ла на йо­го. Дов­го i прик­ро ди­ви­ла­ся у йо­го вит­рi­ще­нi очi i, од­вер­нув­шись, ти­хо зiтх­ну­ла. По­тiм ви­терла ста­кан, прой­шла­ся по ха­тi i, пi­дiй­шов­ши до йо­го, з по­чер­во­нi­лим ли­цем, за­ди­ха­ючись, ска­за­ла:


- Я ви­на хо­чу. Ви­на.


- Та чо­му ж ти не ска­жеш?


I вiн, ухо­пив­ши дзво­ник, нес­тям­но уда­рив. Ла­ку­за при­бiг.


- Вина! - гук­нув Ко­лiс­ник.


- Красного, - шеп­та­ла во­на, сто­ячи ко­ло йо­го. - Я люб­лю з чаєм пи­ти. Ко­лiс­ник при­ка­зав, до­дав­ши:


- Та доб­ро­го, ста­ро­го. I ро­му доб­ро­го.


- Я ду­ма­ла, що ти не да­си, од­ка­жеш, - лас­ка­во про­мо­ви­ла во­на, ко­ли ла­ку­за по­бiг.


- Для те­бе? - скрик­нув Ко­лiс­ник. - Про­си, що хоч, що змо­жу, усього дам.


- Добренький! - шеп­та­ла во­на, при­гор­нув­ши­ся до йо­го.


- Ти ду­маєш, я ста­ну тяг­тись та ска­ред­ни­ча­ти так, як дру­гi там ска­ред­ни­ча­ють? Як же? Зн­ай­шла дур­ня. Один раз то­му, що батько в плах­тi!


- От люб­лю пар­ня за зви­чай! - ве­се­ло за­ще­бе­та­ла во­на. - Що - гро­шi? По­ло­ва, на кот­ру ми здо­бу­ваємо пот­рiб­не для нас. Од­но­го тiльки на їх не до­бу­деш: чо­ло­вi­ка по ду­шi. Не май сто руб­лiв, а май сто дру­зiв! Так i я. Скiльки че­рез мої ру­ки пе­рей­шло уся­ко­го доб­ра? А де во­но? То­му да­ла, тiй ткну­ла. А в се­бе нi­чо­го не зос­та­ло­ся. Що бу­ло, все спли­ло. А от же жи­ву.


- Ну, у ме­не не швид­ко спли­ве те, що маю, - пе­рер­вав її Ко­лiс­ник, - поз­до­ров, бо­же, дур­нiв па­нiв, що виб­ра­ли ме­не у чле­ни, я те­пер по­кiй­но мо­жу умер­ти. Хоч, мо­же, i не бу­ду бiльше членст­ву­ва­ти, та сiлькiсь: Ве­се­лий Кут у двi ти­ся­чi де­ся­тин хоч ко­го зас­по­коїть на­вi­ки. Не бу­ду членст­ву­ва­ти - бу­ду ха­зя­iну­ва­ти.


- Ти ку­пив Ве­се­лий Кут?


- Купив.


- Це той, що не­да­ле­ко вiд Мар'янiв­ки?


- Той. А ти по­чiм Мар'янiв­ку знаєш?


Вона тiльки зiтх­ну­ла. Ла­кей при­нiс ви­но, ром, пос­та­вив i пi­шов. На­таш­ка на­ча­ла чай роз­ли­ва­ти.


- Та по­чiм ти усе знаєш? Хi­ба з тих країв?


- Багато бу­деш зна­ти - зос­та­рi­єшся, - од­ка­за­ла во­на, пiд­суваючи до йо­го ста­кан чаю на­по­ло­ви­ну з ро­мом.


- Не по­мо­лод­шаю уже! Ех! Ко­ли б ме­нi лiт двад­цять на­зад, - зiтх­нув­ши, ска­зав вiн i сьорбнув чаю.


- То що б бу­ло?


- Що б? - пе­ре­вiв­ши дух, од­ка­зав Ко­лiс­ник. - Те, що оцей ста­кан за од­ним ра­зом до дна осу­шив, а те­пер то невелич­кими ковт­ка­ми тре­ба ви­пи­ва­ти.


- Горенько то­бi! - зас­мi­ялась во­на, сьорбнув­ши сво­го чаю.


- Авжеж, го­ре, та ще й ти та­ко­го кру­то­го пiдп­ра­ви­ла.


- У ме­не не кра­ще.


- Що там у те­бе? Сви­ня­чий на­пи­ток.


- А на по­куш­туй! - i во­на ткну­ла йо­му ло­жеч­ку до ро­та. Вiн ви­пив, поц­мо­кав.


- А що, доб­ре? - гра­ючи очи­ма, спи­та­ла во­на.


- Як є сви­ня­чий. По­куш­туй ось кра­ще мо­го.


Вона наб­ра­ла ло­жеч­ку i, ви­пив­ши, ух­ва­ти­ла­ся за ли­це ру­ка­ми.


- Моя ма­тiн­ко! - скрик­ну­ла неш­вид­ко. - Огонь ог­нем!


- Ага, ухо­пи­ла ши­лом па­то­ки? - смiється вiн, по­мi­шу­ючи ло­жеч­кою чай. Во­на мер­щiй при­па­ла до сво­го. Чай, на­по­ло­в­ину з ви­ном, мов цi­лю­ща во­да, га­сив ту стра­шен­ну пе­чiю, що пiд­ня­ла­ся i в ро­тi, i в гру­дях вiд од­нiєї ло­жеч­ки ро­му. Во­на швид­ко сьорба­ла йо­го, не да­ючи спо­чив­ку, а то зра­зу ухо­пи­ла ста­кан i ви­хи­ли­ла до дна.


- Отак тре­ба пи­ти? - спи­та­ла, пе­ре­ки­нув­ши ста­кан.


- Молодець! - ска­зав вiн, див­ля­чись, як її ли­це де­да­лi чер­вонiло, на­ли­ва­ло­ся крас­кою, бi­лi пух­кi що­ки мов за­ре­вом по­же­жi зай­ня­ли­ся, очi заг­ра­ли, зас­вi­ти­ли. - Охул­ки на ру­ку не даєш!


- Я ще бу­ду пи­ти, - хвас­та­ючи, ска­за­ла во­на. I зно­ву нали­ла чаю, зно­ву пiд­си­па­ла у йо­го бiльше, нiж пер­ший раз, ви­на. Сьорба­ючи по ло­жеч­цi, во­на з хви­ли­ни на хвилин­у все бiльше та бiльше чер­во­нi­ла, здається, ви­но, роз­ло­жив­шись по жи­лах, пiш­ло по­за тон­кою шку­роч­кою i звiд­ти ви­гля­да­ло­ та­ким при­вiт­ним мо­ло­дим рум'янцем. У неї не тiльки ли­це, шия, ру­ки го­рi­ли - вся во­на па­шi­ла, очi так i свi­ти­ли, так i си­па­ли жа­ром, язик розм'як, ще бiльше по­чав по­вер­та­тись, мов за­чi­па­ли­ся за гу­би один в один бi­лi зу­би.


Вiн ди­вив­ся та смi­яв­ся, як хмiль роз­би­рав її.


- Ану, прой­ди­ся по од­нiй дош­цi, - ска­зав вiн.


- Ти ду­маєш, не прой­ду­ся? Нi? Так ось же то­бi! - i, вхопив­ши свiч­ку, во­на пос­та­ви­ла її до­лi. По­тiм, пiд­няв­ши ще ви­ще своє ко­рот­ке плат­тя, по­ча­ла про­хо­ди­ти.


- Дивися ж! - че­рез пле­че зирк­нув­ши, скрик­ну­ла во­на. Вiн по­ба­чив її круг­лi, мов ви­то­че­нi, но­ги, її бi­лi­шi снi­гу ли­т­ки. У йо­го дух за­хо­пи­ло у гру­дях, у очах за­жев­рi­ли хи­жi огоньки. А во­на дрiб­ненько-дрiб­ненько за­бi­га­ла по ха­тi. Пе­ред ним усе пок­ри­ло­ся мо­ро­ком, усе по­тем­нi­ло, од­нi тi­льки бi­лi­ли та виб­лис­ку­ва­ли її но­ги. Вiн си­дiв, витрiщив­ши­ очi, як то­й пень, ти­хо, не­по­во­рух­но, а во­на, лег­ка та ско­ра, знай, кру­ти­ла­ся ко­ло йо­го. Це пiд­бiг­ла до йо­го i, на­че пiд­ко­ше­на, упа­ла пря­мо йо­му на ру­ки. Ли­це її поб­лiд­ло, очi зак­ри­лись, од­нi на вис­ках си­ненькi жи­ли на­брякли, би­ли­ся, ки­да­лись. Вiн си­лив­ся її пiд­вес­ти, та во­на, як чи­ма­лий шма­ток зем­лi, бу­ла важ­ка.


- А що, лиз­ну­ла скля­но­го бо­га? - пи­тав­ся вiн, нахиля­ю­чись над її ли­це, заг­ля­да­ючи у зак­ри­тi очi. - Ду­роч­ка!


I вiн бе­реж­но пiд­няв її, узяв за стан i по­во­лiк на ди­ван. Як вальок гли­ни, упа­ла во­на на йо­го, i тiльки з розк­ри­тих уст вир­ва­ло­ся важ­ке га­ря­че зiт­хан­ня.


Довго му­су­вав­ся вiн, по­ти по­ло­жив так, щоб їй бу­ло зру­ч­но ле­жа­ти. Мов батько або стар­ший брат, хо­див вiн бi­ля неї, ви­нiс i по­душ­ку з спальнi, пiд­су­нув пiд го­ло­ву i сам сiв ко­ло неї. На­че квiт­ка бi­лої лi­леї, за­ви­та у чор­ну хуст­ку, ле­жа­ла во­на блi­да-блi­да, за­тяг­не­на у чор­не плат­тя. На бi­ло­му ло­бi бли­ща­ли крап­лi хо­лод­но­го по­ту, ви­со­кi гру­ди хо­до­ром хо­ди­ли, - так хо­дять во­ни, ко­ли чо­ло­вi­ко­вi не стає чим ди­ха­ти: то пiд­нi­муться

1 ... 110 111 112 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"