Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Повія, Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Повія, Мирний"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Повія" автора Мирний. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 119 120 121 ... 168
Перейти на сторінку:
ще­бе­та­ла та. - Вiд чо­го? Сер­це тiльки ду­же б'ється.

- То-то: не вмер Да­ни­ло - бо­ляч­ка вда­ви­ла, - за­ре­го­тав­ся Ко­лiс­ник.


- Здоровi, па­нот­че! - роз­да­ло­ся ко­ло їх, i Хрис­тя, озирнув­шись, по­ба­чи­ла ко­ло се­бе ни­зеньку при зем­лi ба­бусю.


- Здорова, Ориш­ко. Чи це ти ще?


- Та ще, сла­ва бо­гу, па­ноч­ку. Все вас жде­мо. На­ка­зу­ва­ли з мiс­та - бу­де­те учо­ра. Цi­лий день жда­ли, а вас не­має. Дум­ка, мо­же, роз­ду­ма­ли уже й не приїде­те.


- А я от узяв та й приїхав. Та ще й не сам. Он по­ди­ви­ся, яку кра­лю до те­бе на поп­рав­ку при­вiз.


- А це ж хто та­кий? - спи­та­ла ба­бу­ся, пiдс­ту­па­ючи до Хри­с­тi i заг­ля­да­ючи пря­мо їй у вi­чi.


- Яка хо­ро­ша па­ня­ноч­ка, - мо­ви­ла, ус­мi­ха­ючись. - Поз­во­ль­те ме­нi ва­шу ру­ченьку по­цi­лу­ва­ти. - I не вспi­ла Хрис­тя по­хо­пи­ти­ся, як Ориш­ка своїми жорст­ки­ми ус­та­ми торкну­лася її пух­кої ру­ки. Хрис­тя так i зай­ня­ла­ся уся во­гнем вiд то­го по­цi­лун­ку, їй ста­ло так со­ром­но, так соромн­о!


- А Ки­ри­ло де? - спи­тав­ся Ко­лiс­ник.


- Кирило, па­но­ченьку? Ждав-ждав цi­лий день вас, а се пiд ве­чiр пi­шов чо­гось на сло­бо­ду.


- Чого ж ти нас дер­жиш над­во­рi? Ве­ди вже в ха­ту. Пока­зуй, якi гор­ни­цi на­го­то­ви­ла ти сiй па­нян­цi.


- Тьфу! дур­на я. Роз­ба­зi­ка­ла­ся тут з ва­ми i за­бу­ла, що на те ха­та є, - про­мо­ви­ла ба­бу­ся, по­вер­ну­ла­ся i, як пiдстреле­на­ ут­ка, ко­ли­ва­ючись з сто­ро­ни на сто­ро­ну, посун­ула упе­ред.


- Для па­ня­ноч­ки я та­ку гор­нич­ку приб­ра­ла, що за чу­до: уран­цi со­неч­ко прий­де - поз­до­ров­кається, а вве­че­рi, одхо­дя­ч­и до спо­кою, поп­ро­щається. Гор­нич­ка як гнiздечк­о: i ти­ха, i спо­кiй­на, i ве­се­ла. З вi­кон усе навк­ру­ги вид­но, мов на до­ло­нi. Ось по­ба­чи­те, моя па­ня­ноч­ко! - по­вер­ну­ла­ся до неї i шурх­ну­ла в тем­ну тем­но­ту сi­ней.


Коли зас­вi­ти­ли свiт­ло, Хрис­тя гля­ну­ла на Ориш­ку: ни­зенька та ма­ла на зрiст, ли­це не­на­че вив'яле­не та висуше­не­, рот ува­лив­ся, пiд­бо­рiд­дя уго­ру зад­ра­ло­ся, нiс униз пох­нюпився; од­нi очi жев­рi­ли спiд­ло­ба в гли­бо­ких ямах, мов хто ту­ди по жа­ри­нi уки­нув. Не будь тих очей, та­кою страш­ною Ориш­ка виг­ля­да­ла, мов за­су­ше­на жа­ба, ско­рючивши свої нiж­ки. Од­нi очi ве­се­ло гра­ли i при­яз­но ос­вi­чу­ва­ли не­красиве об­лич­чя.


Задивилася Хрис­тя на Ориш­ку, та не мен­ше i Ориш­ка за­дивилася на Хрис­тю.


- От i хо­ро­ша ж ти, моя пан­ноч­ко, - за­шам­ка­ла во­на без­зубим ро­том, - лич­ко твое - як яб­луч­ко на­лив­ча­те, очi - як зi­роч­ки у не­бi, брi­воньки над очи­ма, мов ве­сел­ки над зем­лею на­вис­ли. Щас­ли­вi твої батько та ма­ти, по­ро­див­ши на свiт та­ку кра­су­ню.


- Нема в ме­не, ба­бу­сю, нi батька, нi ма­те­рi, - не зна­ючи, що їй ка­за­ти, про­мо­ви­ла Хрис­тя.


- Немає? То ти си­рiт­ка, моя рiд­ная? Ох! гiр­ка си­рiтська до­ля! Та хра­не те­бе, вид­но, гос­подь, - то­рох­тi­ла ста­ра i, пiд­скочивши, ткну­ла но­сом у Хрис­ти­ну ру­ку.


- Не цi­луй­те моїх рук, ба­бу­сю, - поп­ро­ха­ла Хрис­тя, струс­нувшись, мов у ли­хо­ман­цi.


- Не лю­биш? Не бу­ду. Де вже? Ста­ра, не­зу­гар­на i поцiлу­ва­ти. Мо­лод­чи­ка б сю­ди мо­ло­до­го… - i ста­ра якось чуд­но за­пи­ща­ла. Пiд­бо­рiд­дя її за­хи­та­ло­ся, нiс пiд­няв­ся. Хрис­тя по­ба­чи­ла тон­кi, мов за­сох­лi, гу­би i чор­ну прогалину­ без­зу­б­ого ро­та. Бо­же! зро­ду-вi­ку во­на нi­чо­го страш­нi­шо­го не ба­чи­ла. Вiдьма! - уда­ри­ло їй у го­ло­ву, i, трем­тя­чи, во­на геть пос­ту­пи­ла­ся. А Ориш­ка од­но стоїть, уто­пив­ши у неї го­ст­рi очi, не сту­ля­ючи ро­та… ре­го­че то во­на? чи прог­ли­ну­ти її на­мi­ряється? Це зра­зу, пе­ре­вiв­ши пог­ляд на товс­то­го та зап­лив­шо­го по­том Ко­лiс­ни­ка, що ту­та сто­яв i, як кiт на ми­шу, со­бi ди­вив­ся на Хрис­тю, ста­ра почал­а швид­ко-швид­ко:


Страх ме­нi не хо­четься


З ста­рим дi­дом мо­ро­читься…


Якби та­ки мо­ло­дий, мо­ло­дий,


То по ха­тi б по­во­див, по­во­див.


Наче хма­ра на­су­ну­ла на яс­не об­лич­чя Ко­лiс­ни­ко­ве: бро­ви стис­ну­ли­ся, а очi, як ши­ла, уго­ро­ди­ли­ся в не­по­каз­не об­личчя ста­рої.


- Слухай, ста­ра. Ко­ли з ро­зу­му ви­жи­ла, то дер­жи i язик за зу­ба­ми, - су­во­ро по­чав вiн.


- Немає їх у ме­не, па­но­ченьку, - ве­се­ло за­мо­ви­ла Ориш­ка, - те трид­ця­то­го ро­ку по­ви­па­да­ли. А ко­ли я що лиш­не ска­зала - ви­бач­те. Ста­ра - дур­на.


- То-то ж. Са­ма доб­ре знаєш, то й не ба­зi­кай. А кра­ще нам са­мо­вар пос­тав.


- Добре, па­но­ченьку. Це не ве­ли­ке дi­ло. За­раз пос­тав­лю. Ви­бач­те ме­не. - I з пок­ло­ном, мов та жа­ба, поп­ли­га­ла з ха­ти.


- Ти не слу­хай дур­ної ба­би, що во­на знi­чев'я пле­ще, - по­ве­рнувся до Хрис­тi Ко­лiс­ник. - Ста­ра вiдьма, вид­но, за зво­д­нi зу­бiв поз­бу­ла­ся, а все звод­ня не зла­зе з язи­ка.


- Та не­хай їй вся­чи­на. Во­на та­ка страш­на, що я її аж бою­ся.


- Боятися її нi­чо­го. Та й слу­ха­ти не тре­ба. Лю­ди ка­жуть, що во­на вiдьма, а по-мо­ему - з ума ви­жи­ла, та й го­дi…


- Вона од­на на все дво­ри­ще?


- Нi, з чо­ло­вi­ком.


- Та з жi­нок - од­на?


- Одна.


- Яз нею од­нiєю не бу­ду. Їй-бо­гу - я її бо­юся.


- Боятимешся - вiзьмеш з сло­бо­ди дiв­чи­ну, - ска­зав Ко­лi­с­ник, по­зi­ха­ючи. - Оже ме­нi щось спа­ти хо­четься, - до­дав, ще раз зiх­нув­ши.


- З до­ро­ги. Пе­ре­бив­ся. Ме­не всю мов хто хи­тає.


- Коли б са­мо­вар да­ва­ла мер­щiй - та й спа­ти. Завт­ра вже по­вид­но­му об­ди­ви­мо­ся. Прос­ти, гос­по­ди, i по­ми­луй! - ут­ретє зiтх­нув­ши i хрес­тя­чи ро­та, ска­зав Ко­лiс­ник.


Самовар не за­ба­рив­ся пос­пi­ти, не за­ба­ри­ла­ся Хрис­тя i чаю за­ва­рить. Ко­лiс­ник пiс­ля чаю мер­щiй пi­шов у кiм­на­ту спа­ти, Хрис­тя зос­та­ла­ся у свiт­ли­цi са­ма. Во­на на­ча­ла об­дивлятися своє гнiз­до.


Свiтлиця - ви­со­ка прос­то­ра ха­та, рiв­но ви­бi­ле­на; шесте­ро вi­кон, по двоє у кож­нiй стi­нi, вид­но, га­разд ос­вi­чу­ва­ли її удень. Те­пер во­ни всi по­вiд­чи­не­нi, i ве­чiр­ня про­хо­ло­да з тем­но­тою но­чi ури­ва­ла­ся в ха­ту, не зов­сiм яс­но ос­вi­че­ну лой­овою свiч­кою. У пе­редньому кут­ку бож­ни­ця, ко­ло неї стiл, всю­ди пiд стi­на­ми пле­те­нi стульцi. За гру­бою, що ви­ходе з кiм­на­ти в свiт­ли­цю, пiд глу­хою стi­ною, стоїть лiж­ко з пух­ки­ми пе­ри­на­ми, з бi­ли­ми по­душ­ка­ми. Вiд сто­лу, де Хрис­тя си­дi­ла, во­но тiльки-тiльки ма­ня­чи­ло з-за гру­би. "А справ­дi, гар­на ха­та, ве­се­ла", - по­ду­ма­ла во­на i ки­ну­ла пог­ляд на две­рi, що ве­ли з сi­ней у свiт­ли­цю. Во­ни бу­ли роз­чи­н­енi, чор­на про­га­ли­на їх, як са­жа, чор­нi­ла. При на­горiлiй свiч­цi Хрис­тi зда­ло­ся, на­че в тiй тем­нiй су­та­ни­нi щось во­ру­шиться сi­ре.


- Хто то? - скрик­ну­ла во­на i схо­пи­ла­ся.


- Се я, пан­ноч­ко! - обiз­ва­ла­ся Ориш­ка уже бi­ля неї. - Зля­калися? - ус­мi­ха­ючись своєю чор­ною про­га­ли­ною за­мiсть ро­та, по­пи­та­ла во­на, заг­ля­да­ючи Хрис­тi у са­мi очi.


- Се ви, ба­бу­сю. А я ду­ма­ла - чу­жий хто, - од­хо­дя­чи з жа­ху, од­ка­за­ла Хрис­тя.


- Се я, я. Не ля­кай­те­ся. За са­мо­ва­ром прий­шла. Мо­же, там i ме­нi чай­ку зос­та­ло­ся? Люб­лю я чай­ок, - то­рох­тi­ла во­на, за­зи­ра­ючи

1 ... 119 120 121 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Повія, Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Повія, Мирний"