Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 120 121 122 ... 173
Перейти на сторінку:
Того ротмістра, до слова, славний Сірко порятував від видимої смерті років кілька тому — був прив'язаний до спини коня й випущений у Дике поле».

Перечитавши написане, екзарх Роман спинився, помислив і пішов, згасивши свічку, на сон. Та вже наступного дня до нього дійшли такі туруси, що змусили його помолитися в плачі й стумі і знову засісти за свій діаріуш-хронос.

«Скорбно оплакую ще одну подію, що стала відомою на всю Україну. Легендарного січового отамана, соратця гетьмана Богдана Івана Сірка по путі в Мерефу до могили сина Романа ув'язнив гетьман Самойлович і відпровадив, як суперника на булаву, на скарання цареві, а той за непокору, приятельство зі Степаном Разею та Дзиковськими, заслав його в кайданах, мов ясирника, до Сибіру. Тяжко, перелічити, скільки наших чільців, поважних та шляхетних, відпроваджено до Сибіру на каторги, і це ж не кінець, а лиш початок, помилуй нас, Боже, і захисти!

На знак вірності цареві гетьман Самойлович віддав у заклад своїх синів: Семка, Григора та Якова з козаками, „знаючими поля й моря повсюдні“, плату яким цар пообіцяв жалувати тільки золотими, як і тайшам-аюкам ойротським, що не пристали до Разі раніше.

Достовірні туруси-чутки стверджують, що цар запевнив Дорошенка ліквідувати Андрусівську домову з ляхами, коли той йому передасться, але виводити воєвод з України, як вимагає Дорошенко, відмовився. Київський митрополит Йосип Тукальський-Нелюбович звернувся до всіх екзархів святих обителей в Україні із закликом дотримуватись підлеглості Константинопольському патріархові, а не московитському царечинцю Йосипові. Митрополит Чернігівський і Сіверський Лазар Баранович за отримані великі маєтності, потверджені йому в спадок царем, того дотримуватись не бажає, а відтак православне духівництво в Україні розкололося надвоє, проте підпольські й підлитовські русини тримаються Йосипа Київського.

Жахлива подія з Сірком стала більшою трагедією в Україні, ніж по смерті Богдана, навіть між старшин самого гетьмана Самойловича відчутна вона, бо орда тепер грабує й розорює дотла безборонний край. Січова рада послала до царя депутацію в сто вершників на чолі з Овсієм Шашолою з вимогою негайно вернути Сірка, бо Січ із Ханенком пристане до Дорошенка, покличе орду та турчинів і піде на Москву війною! Услід тому кошовий Лукаш Андрієвич під впливом сіром-арґатів і старшин сповістив царя листом, що „польний наш добре ведучий вождь і правитель усіх Запорогів та інших місць, бусурманам гонитель і воїн, має бути невідкладно повернений Січі, коли бажаєте мати нас на дальнійше приятелями. Заслання Сірка у сибірську неволю діє на сіром і старшин усіх Запорогів і інших земель наших так, що стримати того не буде сили нікому. Це останнє наше слово!“.

Турчини й орда, дізнавшись про засилку „шайтана“ Сірка, мають, чувати, намір напасти на Запороги,— п'ятсот ординців тепер перехопив полтавський полковник Семен Розсоха і в побоїщі знищив до ноги. А крулівський гонець до царя Кшиштоф Ковалевський переконував мене, що отамана Сірка на обопільні послуги Московії й Жечі Посполитої слід негайно вернути в Запороги, бо він все життя над нашим спільним ворогом — аґарянами промисел чинив, як ніхто! Може, Бог дасть, обставини які й змусять царя вернути нашого поспольного захисника.

В Парижі преставився Ян-Казимир Другий, і ляхи зараз у траурі, а Михай-Хома Корибут дуже не в ладах із сеймом і гетьманами. Вимога царя видати самозванця Симеона кінчилася погрозою Січі через посланців Волховітінова і Кикіна піти війною на Москву. Послав і коронний гетьман Ян Собеський осібно вимогу цареві відпустити „гетьмана із гетьманів“ Сірка з неволі, повторивши, що інакше Січ злучиться із султаном і ханом проти Польщі й Москви.

Повсталі проти ляхів містечка в Студениці під призвідством Самійла Самуся і Семена Палія впрах розбиті, а їх рештки, чувати, втекли в Молдову до господаря Дуки. В нашому Стародубському полку на річці Унечі сотником Потапом Уничем створено велетенську рудню, яка плавить залізо на всю Гетьманщину. Московські амбасадори твердять, що в царя з чолобитною був чернець, хроніст та архімандрит Симонового монастиря в Москві Гаврило Донець, Богом благаючи вернути із Турухані Сірка, знаного йому ще із „сидіння“ в Азаці. Бив чолом цареві про те ж і миргородський полковник Григор Гладкий.

Брат Гаврила Донця, тепер харківський полковник Григор, за свій кошт будує Куряжський монастир, обібравши маєтності всіх сотників-разінців, а найпаче свого попередника Федора Ріпки та трьох Харкових синів. Дорошенко, кажуть, через львівського єпископа Йосипа Шумлянського запропонував крулеві Михаю своє підданство і послав у Конотоп підбурювачів проти Самойловича, а той їх виловив і відпровадив до Сибіру. Якась прірва вертепна той Сибір у царя і бояр для нас! Прости, Боже, нас грішних і помилуй, амінь!» — дописав останні слова отець Роман і, глибоко зітхнувши, лишив діаріуш просохнути, поки він ошатиться до служби Божої, до якої його вже кликав соборний дзвін...


А в цей час Іван Сірко їхав одиноким вершником із Мерефи в рідні Запороги. Його колорічна окайданена «прогулянка» до Тоболу й Турухані — туди піша й повільна, а назад алярмово скачна в санях-ґринджолах і така, що запалювалися коні від гону,— скінчилася неждано-негадано, не принісши йому ні радощів, ні втіх особливих, а додавши гризот совісті, замінивши стуму по синові тугою по побратимах і навіть власній гідності. Адже спізнись на тиждень-два царський фірман із наказом про негайне повернення його в Москву, і Сірко з побратимами, маючи вже придбану за кошти з гайтаника зброю, напевне б, звільнився з цілою ватагою каторжан, а так тепер невідступно мучиться: «Як вони там без мене і де вони?»

Як він переконався і в довгій зворотній дорозі, і в Москві, і вже в Мерефі, його раптове звільнення не було зв'язане з викриттям підготовки до втечі майже трьохсот новаків-разінців. Причина була іншою, але вона співпала з передднями їхнього обміркованого збройного визволення, яке тепер очолювали грем'ячівський сотник Бавило Якуш, митрополит Митрофан-Методій та колишній генеральний осавула гетьмана Демка Павло Грибович. Надійними були ті чільці, але все могло статися, і Сірко спішить добратися до спасенної Січі якомога швидше, тому загнав уже бідного Сивка.

1 ... 120 121 122 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"