Читати книгу - "Темнота"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
А тимчасом на Покчі четвертина висланих людей, замотаних у ганчір'я, лежить покотом у наспіх збитих бараках без печей і чекає відправки на той світ. Професор Пархомов, що недавно в інституті філософії читав лекції про Канта і Геґеля, дубасить дерев'яним молотом по шворках паклі, раз по паклі, раз по власних пальцях, з пальців тече кров, а з очей сльози.
— Аркадію Петровичу! Будь ласка, позичте три цвяхи пришити останню дошку, — сльозливо упрошує колишній інженер дирижабльобудівництва свого сусіда — колишнього редактора «Останніх радіовістей» Пьонткевича.
— Але на чесне слово — завтра повернути, — ставить умову Пьонткевич.
А біля величезного огнища сидять колом півголі урки, сині носи, відморожені вуха, які співають: «Нє ґуляйтє ви дома дєшовки». Несподівано з'явився начальник будівництва Фуранов.
— Ви що, шпана, концерти розводите?..
— Та ось радуємось, — відповідає котрийсь.
— Хто бригадир? — питає начальник.
— Я, — відповідає один понуро і чвиркає слиною в огонь.
— Як звешся? — питає начальник далі.
— Мещерський, — відповідає той тим же тоном.
— Він з князів, — додає інший.
— Чому не працюєте? — каже начальник.
— Та от так, що ніяких цвяхів, — відповідає названий з голим пупом князь.
— Ти вже був на лісових роботах? — питає начальник.
— Та був, будь вони прокляті!
— А ти розумієш, що то значить у нас, коли чогось бракує?
— Єрунда! — говорить урка.
— Не єрунда, а кажи де дів цвяхи. Вони ж були видані.
— Та поїли, — відповідає князь спокійно.
— Як поїли, до чорта! — сердиться начальник.
— Так що пожерли і все, — відповідає Мещерський. Начальник одвів руку — і бац князя.
— Ти будеш кпини робити, сукин син! — Князь похитнувся, але не впав.
— Стій, батя! — кричить один з урків. — Поїли. Істину князь говорить. Був тут зирянин, мав оленину, просив цвяхів, ну й…
— Шпана! — викрикнув начальник. Скільки вас тут?
— Сорок сім, — відповів князь, витираючи кров під носом.
— Вохрист! На лід з ними! До єдиного!
Шпану погнали на замерзлу ріку і там посадили. Вздовж свистав гострий вітер, гнало пургою, шпана деякий час ворушилася, а згодом затихла. Здаля виднілась лише купа снігу.
У бараці управління ведеться гостра розмова:
— Ти кажеш самокритика. Знаю, я знаю. Самокритика — зброя епохи, але критикують лиш нас. А тут можеш вовком вити, ніякий чорт тобі не допоможе. Коли ми зробимо «не так», вони там одразу «знають краще» і валять вину на слабших, — говорить прораб Синій.
— Мені, наприклад, Семьонов дощок не видав, а добовий плян давай, — підхоплює бригадир Шарапов.
— А звідкіля я візьму дошки? З коліна? Не підвезли колод, а з повітря не напиляєш, — борониться Семьонов.
— Тихо! — вривається голос головного начальника Фуранова. — Послухаєм голос завідувача транспорту — може щось і довідаємось: Чому сьогодні замість ста двадцяти колод довезено лише сімдесят дев'ять?
— Невистачило тягла, товаришу начальник, — каже той. — За пляном мало бути тягла сорок, а експлуатовано всього двадцять вісім.
— Як так? — дивується начальник.
— Зовсім просто, — пояснює завідувач транспорту. — П'ятеро на ваш наказ відправлено по валянки, семеро визначено ветеринаром для відпочинку, інакше поздихають.
— Я не наказував знімати коней з лісовивозу. Треба було взяти з господарського відділу, — каже начальник.
— Там усе тягло під довозом харчів і корму, рано я про це докладав вашому заступникові, і той сказав — взяти коней з підвозки…
— Товариші! — авторитетно втручається начкультпропу Федотов. — Так ми ніколи не дійдемо до правди. Зрив пляну на лице, наше почесне завдання в'язне. Це не по-большевицьки кивати з Петра на Федора, я ось питаю товариша Шарапова, де він був по обіді, коли у нього скінчились дошки? Мовчи. Я відповім. Він поставив свою бригаду очищати від трісок баржі. Чи зможемо виконати завдання партії й уряду, коли наші найкращі майстрі в розгарі роботи та стануть займатися збиранням трісочок? Га? Питаю? Товаришу Шарапов? Чому ви, коли вам вийшов матеріял, не пішли і не заявили про це начальникові? Або бодай мені? Ми натиснули б на трачів, нарешті ми дали б бригаді продуктивніше заняття, ніж тріски, чи не так, товаришу начальник? — Товариш начальник дуже добре знає, що це звичайне пустомельство, але поблажливо киває головою, Шарапов пробує боронитись, він весь збентежений, червоний, але мудрого начкультпропа нагороджують оплесками, той стоїть, мне шапку, блаженно посміхається, а прицвяшений до стіни ганьби Шарапов, лише нервово потрясає буйною чуприною, шморгає носом і виходить.
Плян будівництва виразно зривається. Замість заплянованих п'ятдесят двох тисяч тонн до весни збудовано ледве двадцять сім та й ті ні до чого. Сире дерево зсихається, тріскає, баржі сідають на дно, тонуть. Вривається сам Мороз — крик, шум, все тремтить.
— Або ордени і свобода, або… Або слідство і суд за зрив! Вибирайте!
— Товаришу майоре, — говорить Фуранов. — Чим і з чого будувати? Не лише привозного матеріялу бракує, але й місцевого сирого лісу замало.
— Як замало? — питає Мороз. — Мені ж рапортовано, що сирівцю вистачить на два роки.
— Дивлячись на яку кількість тоннажу. Тайга не вся годиться для цього діла.
— Я ж казав вибрати найкраще!
— І вибрали
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Темнота», після закриття браузера.