Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Присмак волі 📚 - Українською

Читати книгу - "Присмак волі"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Присмак волі" автора Володимир Кільченський. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 125 126 127 ... 199
Перейти на сторінку:
Підлужний, черкаючи кресалом, підпалив жменьку пороху і підніс до полум’я сухе галуззя. Вогник побіг далі по хмизу, і швидко вдалося розпалити багаття. Андрій мовчки готувався витягувати кулю, а Ярема, відійшовши подалі, чатував від несподіванок.

Андрій розв’язав поранене місце і попрохав Павла тримати Івана за ноги. Заклав розпечений ніжу рану і, розворушивши кулю, миттєво її витяг. Хутко зав’язав рану і, глянувши на Павла, стомлено вимовив:

— Так мене вчили виймати кулі. Іванова — перша, дай бог, остання...

Через деякий час Іван подав слабкий голос:

— Андрію, ви тут? Води хочеться... Жаль, що підвів я Петра.

Йому дали напитися. Андрій повідомив, що кулю витягнув і вони разом їхатимуть навздогін своїй сотні. Іван помовчав, а тоді ледве чутним голосом попрохав:

— Андрію, Павле, не здолаю я цього шляху, залиште мене тут...

Підлужний махнув рукою і став говорити, що не лишить його на розтерзання звірів.

— У такому разі, Андрію, повернися до Марти і спитай, чи зможуть вони таємно доглядати за мною? — тихо вимовив Іван, і його друг кивнув головою на знак згоди.

Івана обкутали пологом і, наламавши неподалік від місця схову ялинового галуззя, обгорнули з усіх боків. Ярема залишився з Іваном, а Андрій з Павлом відпочили і перед настанням темряви стали пробиратися до хати Марти.

Удалося непомітно підійти, і Андрій тихенько постукав у віконце. Було видно, як на віконній фіранці мелькнула тінь від світла лоївки і почувся голос Марти:

— Ми вночі нікому не відчиняємо! Не стукайте по вікнах!

Почувши такі слова, Андрій не знав, що й робити, але, набравшись духу, постукав знову і тихо став говорити:

— Тітонько Марто, це ми Марію сьогодні доправили... Я — Андрій. Впустіть...

У відповідь почув, як рипнули двері, і Марта, вийшовши на поріг, схопила Андрія за руку й швидко впустила в хату.

— Розповідай тихіше, що там трапилось... Чому ви повернулися? — рішуче вимовила Марта і посадила Андрія в куток подалі від віконця.

Андрій розповів про пригоду, яка трапилася з Іваном, і попрохав таємного притулку для нього. А потім вони повернуться, щоб забрати свого друга.

Тітка Марта замислилась і погукала Марію, яка щойно прокинулася:

— Ходи до нас, Маріє, треба разом вирішити.

Тепер вони втрьох сиділи, обмірковуючи, як усе облаштувати. Нарешті Марта піднялась і рішуче мовила:

— Гаразд, доправляйте сюди Івана. Гріх кидати його напризволяще! Був уже війт сьогодні у нас, картав мене за те, що я козаків прийняла... А я твердила, що ви доправили Марію, думаючи, що вона шпигунка...

Андрій кивав головою і, коли Марта закінчила говорити, попрохав, щоб вони приготували Іванові ліжко.

Марта випустила Андрія на подвір’я, і вони з Павлом стали пробиратися назад. Прийшовши до місця схову, поклали Івана на полог і попрямували назад до містечка. Підлужний легенько постукав у віконце, і двері швидко відчинилися. Тітка Марта впустила їх. Хлопці залишили пораненого і, потиснувши йому руку, вийшли з хати та розчинилися у темряві.

Загадковості під Замостям 

Трійка вершників, незважаючи на втому, поспішала, щоб до ранку приєднатися до своєї сотні. Після півночі їх зупинив козацький роз’їзд. Дізнавшись, хто вони і звідки, запропонували відпочити в селищі Лабуньки. Влаштуватися треба на околиці, а то ближче до Замостя їх уночі не пропустять, там охорона Хмеля.

Знайшли якусь клуню, побіля якої було вже прив’язано з десяток коней. Попрохали їздових приглянути за їхніми скакунами, а самі влаштувалися спати на вільному місці.

Андрій прокинувся від вранішньої метушні у клуні, і хлопці, швидко піднявшись на ноги, вийшли зі свого нічного притулку. Вирішили тут не затримуватися і околицями Лабуньків попрямували до Замостя, де стояв полк Максима Кривоноса, а отже, і їхня сотня. Швидко розшукали місце розташування табору, і Андрій, залишивши товаришів побіля своїх, поспішив на звіт до пана сотника.

Діждавшись, доки з намету вийдуть десятники, Андрій, привітавшись із Макаром Пилипенком, скрушно похитав головою і зайшов. Петро Гусак відразу зрозумів, що є якісь негаразди. Вислухавши Андрія, заспокоїв його, запросив присісти до столу.

— Макаре, а йди-но сюди! — крикнув Петро.

Коли зайшов Пилипенко, також указав йому на місце за столом.

— Уже знаємо ми, що заможні ляхи гуртуються проти нас, але з нашими козаками такого ще не траплялося! — з гіркотою вимовив Петро. — Макаре, днів через три відправ людей у Раханє. Заберіть звідти Івана, бо як пронюхають ляшки, то заб’ють його, — розпорядився Петро.

Нині весь полк Максима Кривоноса відпочивав після вчорашнього невдалого наступу на замок, і козаки готувалися до наступних боїв. Вони також уже облаштувалися, і Павло нахвалявся перед Андрієм, що доручив коней Панасові, який і обмиє їх, і погодує. Уперше за цей час Підлужний посміхнувся, проте в наказному тоні промовив:

— За Гнідка головою відповідаємо. От заберемо Івана, тоді з нас двох він спитає!

Із приступом фортеці не поспішали, і пішли чутки, що Богдан хоче взяти за неї викуп. Щоправда, подейкували, що їхній полковник проти перемир’я з ляхами і хоче днями знову йти приступом. У ці дні посилено

1 ... 125 126 127 ... 199
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Присмак волі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Присмак волі"