Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 128 129 130 ... 291
Перейти на сторінку:
взяту шинелину з обсмаленими полами й почав своєю єдиною рукою натягати на мене. Я підсвідомо взяв шинель під пахву, німець відчинив двері, і ми всі вийшли. Я не знав, що трапилося, робив усілякі припущення й тут-таки відкидав їх. Забрали Поповича? Ні, щось не схоже, він, на мою думку, не міг так швидко виказати мене, бо я його бачив учора. Ганна?..

Німець ішов попереду, і я дивився на його ладний сірий френч. Що ж трапилося? І куди мене ведуть? Може, забиратимуть до Німеччини? Я ж і досі не ходив до того флегматичного інспектора у справах працевлаштування. Ану, як це його коники?

Надворі вже розвиднилось, і то тут, то там траплялися перехожі. Мені було соромно дивитись їм у вічі, бо попереду виступав німецький солдат, а в спину мене торкали чорно-мундирні поліцаї. Усі розуміли, що я йду отак не з доброго дива, і від того на душі було досить паскудно.

Ми наблизились до управи, де була й поліція, але не зайшли в двері з вулиці, а пірнули в хвіртку й поза будинком спустились у підвал. Я знав, що то тюрма, в Ярі всі те знали, і серце мені болісно стиснулось. У пам'яті зринула та, інша, особлива в'язниця, у Кремінську, з якої я дивом вирвався. А що пантрує на мене тут? І в цю мить навіть Німеччина видалась не найгіршим жеребом, бо тюрма в усі часи лишалася-таки тюрмою й нічим іншим.

Ми йшли довгим коридором, тоді стали, німець гримнув засувом, одчинив двері, і мене попхнули всередину. Я знадвору зразу нічого не бачив, але приміщення, принаймні, мусило бути чимале, бо навпроти, і досить високо, світліло троє горизонтально видовжених і поґратованих віконечок. Та поступово очі мої призвичаювалися до сутінків, і я побачився в досить великій кімнаті, яка мала щонайменше п'ятдесят квадратних метрів. Скрізь попід стінами лежали, чипіли чи сиділи люди, і я не наважувався ступити ні кроку далі, бо цей крок мусив перетворити мене на одного з них, а я добре відав, що воно таке.

— Сідайте, чоловіче, — почувся голос від найближчого до мене кутка, — бо це діло не нашвидкуруч.

Я несвідомо підкоривсь тому голосу і ступив кілька кроків, що досі здавалися мені фатальними.

— Тут, мабуть, не те шо ноги, а й гузно затерпне лежать.

Той, що говорив, повів мене до стіни навпроти.

— Осісьо, слободне, на соломці, — сказав він. — Мабуть, і я коло вас, тутки мнякше.

Я остаточно розгледівся. Тепер світло надало з-поза мене й не різало в вічі. Людей у камері було душ із двадцять або двадцять п'ять і всі дивилися на мене. Декого я знав на обличчя, декого навіть і на ймення. Вони ж мене, напевно, усі знали, але зирили, паче на диво в клітці, і мені від того ставало дуже незатишно. Я не відав, чи мушу щось їм сказати, чи пі, але ніхто нічого не питав, і тиша просто давила на вушні перетинки. Це тривало доти, поки знову рипнули двері й до камери ввійшов новенький. Уся увага товариства переключилася на нього, і я полегшено відітхнув.

Це був хлопець, трохи старший за мене, я пам'ятав його ще зі школи, низенький на зріст, білявий і рухливий. Звали його Степан Базарний. Мій сусіда (цього чоловіка якраз я не знав) знайшов місце й Степанові — біля себе. У камері знову повисла напружена тиша, але об'єктом тепер уже був не я, і мені від того ніби трохи полегшало. Я заспокоївся й тільки тепер помітив батькову присмалену шинель, яку й досі тримав під пахвою.

— Ви, бач, і кодрю принесли, — сказав сусіда й почав простеляти її на соломі. — Сядьте, та й я коло вас.

Ми вмостилися. Більше нікого в камеру не приводили, і можна було спокійно обдумати подію. Але думки вдавалися такі заплутані, що я не міг дати їм раду. Згодом увійшов один із тих поліцаїв, що привели мене сюди, почав переписувати наші прізвища, і мені стало ясно, що вони брали, кого траплять, без системи й напрямку. А через годину заходились викликати на допит. Кликали в суворо абетковому ряді: Андрійченко, Артюх, Бабій, Багмут... Перший повернувся з добрим садном на лівій щелепі, Артюха з Бабієм випустили — це були досить підтоптані дядьки, які, певно, й особливої підозри не викликали. Багмут прийшов, сів на своє місце під стіною та так і застиг, ні на кого не дивлячись.

Я чекав, коли викличуть Степана Базарного. Він чинів у кутку зліва від мене і спокійно колупавсь у носі. Та коли вигукнули прізвище Волошин, Базарний припинив своє заняття й почав неспокійно позирати на двері. Мене теж зацікавило, чому його пропустили, але час ішов, почалася вже й літера Д, а Степана й досі не гукали.

Усіх допитували про вчорашню аварію на залізниці та про ті листівки, одну з яких читав і я. Якщо поліція почала допит за чергою абетки, значить, іде навпомацки й нічого конкретного не знає. Але чому ж на літеру Б пропустили Базарного? Може, причину слід шукати в комусь попередньому? Я почав у думці перелічувати почуті прізвища: Андрійченко, Артюх, Бабій... Невже ж отой Багмут?

Але Степан до нього не виявляв ані найменшого інтересу, і припущення відпало. У чім же річ?

Я з нетерпінням почав чекати літери Н. Один за одним поверталися з допиту викликувані. Дехто йшов спокійно, Дехто після цього розгублено совавсь, інші чухали побиті місця, ще кількох випустили зовсім. Тоді почалася черга на М, і я увесь настовбурчився. Та ввійшов мій знайомий поліцай і сказав:

— А тепер іди ти, голубчику.

Він тицьнув пальцем на Базарного, і Степан поволі встав.

Двері за ним зачинилися й гримнув знадвору засув. У камері, де досі панував притишений шепіт, запала мовчанка. Певно, й інші, як і я, відчули щось недобре. Але час ішов і йшов, і дехто, найпередбачливіші, почали

1 ... 128 129 130 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"