Читати книгу - "Мобільні хвилі буття, Володимир Володимирович Рафєєнко"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Данило Андрійович (Казимирові): Сідай поруч. Нам тут не наливають, але й не женуть.
Вася Цвіт (Марії): Що символізує ворон?
Марія Цвіт: Звідки ж я знаю. Ти мені скажи!
Вася Цвіт: Посередник між небом і землею. Мені, власне, він усі ці роки, що ми тут жили, приносив звістки від батьків, які так і залишилися в Донецьку. І справді Казимир, мій студент і ворон, самособойний, як совість, незбагненний, як смерть, він присутній тут і зараз. Разом із моїм дідом, Данилом Андрійовичем. Сидять поруч і шкодують, що не можуть з нами випити вина.
Марія Цвіт (сміється): Васю, ти знущаєшся. Припини.
Вася Цвіт: Ти ж знаєш, по телефону я з батьком розмовляв раз на пів року. З мамою вже не чулися років шість. А він переказував мені все. І як вони перші роки не могли мені вибачити, що кинув рідне місто й обрав Україну. І як стали швидко старіти, хворіти, забувати, коли й чому все це почалося. Досі не можу повірити, що такі зміни можуть статися з людьми так швидко. Повірити в це не можу. Але повинен. Ти знаєш, що моя мати вже рік не встає з ліжка? Мусить до туалету повзти. Знаєш про це?
Марія Цвіт (гладить по голові): Васю, ріднесенький мій, Васю…
Вася Цвіт (в зал): Що батько вже нічого не пам’ятає. Ні про мене, ні про моє ставлення до Росії. Ні, зрештою, про своє. Не кажучи вже про причини цієї війни. Він виходить з дому й бачить тільки наслідки. Щоразу дуже дивується. Не розуміє, як може відбуватися те, що відбулося. Його якимось дивним чином вистачає на обслуговування їхніх потреб. Він навіть іноді щось читає, дивиться телебачення. А мама, уявляєш собі, щоранку питає: «Де мій Вася?» Ти знаєш про це, жінко? Вона питає: «Де мій Вася?»! А Вася, блядь, тут, під Києвом, гриби збирає сім років поспіль! До крові збирає ці гриби. Польський гриб замінив мені кров і лімфу. Ти знаєш це? Грибний мисливець твій чоловік. Письменник самособойної України. Шанувальник Семенка й Домонтовича. Він же Петров. А мама прокидається вранці, дивиться на свого чоловіка, мого тата, і питає: де син її і чому він не разом із ними (плаче).
Марія Цвіт: Боже мій, Васю, але ж ти напевно не можеш цього знати!
Вася Цвіт: Я знаю все це напевно. І не можу повернутися туди. Адже зі мною зроблять ще гірше, ніж зробили з Колею Хромим.
Марія Цвіт: Васю мій хороший, Васильку…
Вася Цвіт: А зараз, так. Він прилетів сюди, мій ворон, мій Казимир. Він просто зараз тут. Ти не лякайся. Вони свої, і дід, і ворон. Вони нам рідні. Про діда я тобі багато розповів, а крук (сміється) це, знаєш, у мене ще з дитинства, мабуть, від Едгара Аллана По. Він мене зв’язує з чимось важливим. Із чимось, що називається долею, культурою, смертю. Думаю, усе це ознака чогось важливого. І те, що вони вперше з 2014 року прийшли разом – це небесний знак. Упевнений, Маріє, я зрозумію все. Тільки вижити треба. Зараз вино це відкорковував і думав, як гарно, що в нас багато вина. Є в цьому щось святкове. Якийсь добрий знак. Хліба, правда, мало, а вина достатньо. Ми ж думали, гості приїдуть. Планували три дні річницю святкувати, радіти й кохатися. Ми ж усю цю їжу купували на нашу річницю. Морепродукти й рибу, оливки й сир.
Марія Цвіт (майже спокійно, хоча по її щоках течуть сльози): Сир уже з’їли.
Вася Цвіт: Хто ж міг подумати, що вторгнення почнеться на нашу з тобою річницю?
Марія Цвіт:Ніхто не думав. Та ти не сумуй. Не пропадуть вино й оливки. Якось запросимо наших дачних друзів до нас (підіймає келих). За тебе, любий! (сміється). Казимиру й діду вітання! Шкода, що вони не п’ють. Божа Матір, збережи нас всіх!
Данило Андрійович: І тобі, Маріє, уклін.
Вибух. Темрява. У шафі дзеленчить посуд.
ЧАСТИНА 3
Сцена 1
Морозяний ранок. Вибухи й задимлення. Сосновий ліс, галявина, сонце, сніг. На галявині десятків зо три людей зі смартфонами й телефонами в руках ловлять мобільну хвилю, спілкуються, але розмов майже не чутно. На фоновому екрані горить півтора-два десятки вікон-розмов: українські військові, дорослі й діти, жінки і чоловіки різного віку. Спілкуються, плачуть, сміються.
Праворуч на повалених бурею старих стовбурах дерев сидять Марія Цвіт, Олена Володимирівна, Степан Григорович, Коля Хромий, Вася Цвіт, Данило Андрійович, Казимир і Офелія (дівчинка в жовто-блакитному). Всі дивляться в смартфони. Вася Цвіт і Марія Цвіт не зважають на інших, обіймаються, він щось шепоче їй на вушко, вона іноді тихенько сміється.
На головному екрані зі самого початку сцени у вікні-розмові Павлик. Він дивиться на ліс, на людей, що сидять, і знервовано позіхає. Бере слухавку, набирає, слухає. Кладе телефон на стіл. Варить собі каву.
Павлик: Не розумію, що в цьому лісі відбувається. Люба завжди в цей час телефонувала. Пізніше ніколи. І на сьогодні ми домовлялися. Ми ж домовлялися. Вона така хороша й відповідальна. Вона завжди як каже, так і робить. Але не треба так нервуватися, не треба.
На екрані з’являється Чоловік Серафими, сідає в крісло, закурює.
Чоловік Серафими: Люблю Серафиму. А якщо, бува, кричу на неї, то тільки тому, що в неї оця кончена мати! Вибачайте мені некультурне слово, але ж вона справді така. Не жаліє свою доньку. І ніколи не жаліла… (дивиться на ручний годинник). Мабуть, її мати затримує. Зараз зателефонує. Вона розуміє, як ми тут за неї хвилюємося. Діти просили все-все запам’ятати, що мама скаже, щоб потім їм переповісти.
Павлик: Скільки вашим дітям?
Чоловік Серафими: Дівчинці три роки. Хлопчикам сім і п’ять. Хороші в нас діти. Але геть не хочуть звикати, що з ними поруч тільки бабця й тато. Дуже сумують за Серафимою. Щодня доводиться їм пояснювати, як таке можливо, щоб їхня мама була не з ними. Досі не розумію, як пояснювати дітям, що таке війна і чому росія робить те, що робить.
Павлик: Довго
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мобільні хвилі буття, Володимир Володимирович Рафєєнко», після закриття браузера.