Читати книгу - "Ваші пальці пахнуть ладаном"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Десь чутно було, як торохтів «движок», подаючи в штаб-вагон благеньке світло. Біля столу самотньо стояв високий чоловік у білій пишній папасі з хвацько підкрученими вусами, на ньому чорна черкеска з мальовничими газирями, широкі сріблясті генеральські погони, а на поясі в нього висів чималий – чи не декоративний кинджал, що його годилося б назвати кинджалюкою. Вертинський зрозумів, що це і є він, генерал-лейтенант Яків Олександрович Слащов (тепер вже з почесним додатком Кримський – як ото російський генерал-фельдмаршал Рум’янцев відхопив почесне прізвисько Задунайський). Задунайським був і генерал-фельдмаршал Дибіч. Чи, скажімо, Потьомкін, який за приєднання Криму до Росії став «князем Таврійським», не кажучи вже про Суворова, котрий за свої перемоги став і графом Римнікським, і князем Італійським – до них і тулив себе генерал-лейтенант Слащов, ставши нарешті ще й Кримським.
– Господін… е-е…
– Вертинський, – підказали тимчасовому володарю Криму.
– Господин Вертинский? – різко і швидко (мова його була чомусь як наче гаркавою) запитав господар вагона. – Так сказать, знаменитый певец собственной персоной, тот, которым восхищается вся Рассея?
Вертинський промовчав, адже був у цій частині згодний з головкомом – що ним «восхищается вся Рассея».
Один з офіцерів, які привели Вертинського, смикнув його за рукав.
– Немедленно ответить его превосходительству!
Вертинський щось відповів (що конкретно – і сам у ту мить не збагнув).
– Кокаину желаете? – жваво запитав генерал (він, здається, вимовив ніжніше: «кокаинчику») і потер рука об руку.
– Ні, дякую, – чемно відмовився Вертинський.
– Воля ваша, – аж розчарувався генерал і подивувався водночас: як це, знаменитий артист і шансоньє, а кокаїну не хоче? І взагалі… взагалі, кого вони привели до нього?
– Га-аспа-ади-ин… Как? – швидко запитав командуючий.
– Вертинский, – знову підказали йому.
– Га-аспа-ади-ин Вертинский, – почав генерал-лейтенант Слащов, котрий ще й Кримський, швидко й малорозбірливо, пересмикуючи плечем і для чогось посмикуючи себе за вус та одночасно поправляючи на поясі свій чи не декоративний кинджал. – Ану-ка прочти нам свой стих…
– Який… ваше пре-превосходительство? – розгубився артист, бо в такій ситуації менше всього чекав подібного запитання.
– Тот, що ты его в семнадцатом читал в Москве… Про погибших юнкеров. Тебя, кажется, за него даже в чека вызывали… Молодец, смел! Ану-ка прочти его и нам! Или спой – как тебе сподручней…
Співати Володимир Вертинський не став – та й не міг примусити себе після того, що сталося, коли його витягли з готелю і повели невідомо куди, ще й співати, а тому вірш «То, что я должен сказать…» просто продекламував – голос його чомусь зробився хрипким і наче тремтливим, що не сподобалось і самому Вертинському. Він все ще чекав чогось лихого для себе, а пропозицію прочитати пісню – чи проспівати, – сприйняв як прелюдію до чогось гіршого.
Повністю його назва така: «То, что я должен сказать их светлой памяти (посвящена юнкерам)»:
Я не знаю, зачем и кому это нужно,
Кто послал их на смерть недрожавшей рукой,
Только так беспощадно, так зло и ненужно
Опустили их в вечный покой.
Осторожные зрители молча кутались в шубы,
И какая-то женщина с искаженным лицом
Целовала покойника в посиневшие губы
И швырнула в священника обручальным кольцом.
Закидали их елками, замесили их грязью
И пошли по домам – под шумок толковать,
Что пора положить бы конец безобразью,
Что и так уже скоро мы начнем голодать.
И никто не додумался просто стать на колени
И сказать этим мальчикам, что в бездарной стране
Даже светлые подвиги – это только ступени
В бесконечные пропасти к недоступной весне!
Я не знаю, зачем и кому это нужно,
Кто послал их на смерть недрожавшей рукой,
Только так беспощадно, так зло и ненужно
Опустили их в вечный покой.
Продекламував, стоячи посеред вагона (все ще між двома офіцерами-конвоїрами), продекламував, хоч менше всього в ту мить був схильний як до поезії взагалі, так і до її виконання перед публікою, дивлячись при цьому на головкома кримських військ Білої армії, наче питаючи його: ну, що ти ще забажаєш? Яку ще капость ти мені приготував? Викладай, не тягни кота за хвоста!
– И этот стих ты осмелился читать в семнадцатом году в Москве, захваченной большевичками, в присутствии их тайной полиции под названием чека? Ма-аладец! Смел, едрёна мать! А я смелых людей… это, как его, уважаю! Мне бы таких конный корпус – я бы отогнал красных от Крыма больше чем на пушечный выстрел!..
Забігав по вагону, був якийсь не в міру збуджений (вплив наркоти?), ляскав руками об поли, пересмикував плечима і чомусь раз по раз відкидав – наче смикався – голову на лівий бік… Нарешті зупинився, глянув на офіцерів під однією стіною, потім на таких же офіцерів під протилежною стіною вагона.
– Поблагодарим, га-аспада-а, га-аспадина Вертинского, а? Не слышу одобрения, га-аспада-а…
І перший зробив два слабенькі хлопки в долоні.
Офіцери під обома стінами мляво підтримали свого командуючого – їм, певно, тоді було не до Вертинського, як і взагалі, до поезії, бодай і патріотичної. (Вертинський загледів на столі перед головкомом розіслану карту – з боку Перекопу півострів густо оточили червоні прапорці.) Гм… Справи в білих були, здається, зовсім кепськими…
– Га-аспада-а офицеры, прашу к столу – после поэзии продолжим заниматься нашей прозой.
Один з офіцерів, які стояли обіч Вертинського, зробив крок вперед.
– Что? – різко повернувся до них головком. – Что делать с певцом?… А-а… ничего. Так, так, гаспада, ничего-с… Отпустить пиита и… И что? Правильно, наградить.
І схилився над картою на столі, посмикуючи себе за вус – до столу почали підходити штабні офіцери.
Артиста ніхто й не збирався нагороджувати – виконав він раптову забаганку генерал-лейтенанта, який, дізнавшись про перебування в Одесі Вертинського, хотів од нього «лічно» почути вірш про загиблих юнкерів – хвилинна забаганка, – і… І для нього досить. Хай дякує, що хоч з миром відпускають, а могли ж…
Вертинського вивели з штаб-вагона і веліли йти туди, звідки він і прийшов.
Радий, що його хоч відпустили з живою душею (та й не потрібна йому якась там нагорода!), Вертинський, відпущений на волю, перестрибуючи через рейки, а де й спотикаючись об них, подався, куди очі дивилися, а загалом подалі від штабного вагона, куди він прийшов без власної охоти, то й залишить його без жалю.
Сіріло… Над Одесою
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ваші пальці пахнуть ладаном», після закриття браузера.