Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

251
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 136 137 138 ... 173
Перейти на сторінку:
всього війська Запорозького Низового, Середнього й Верхнього».

Вислухавши написане, помовчавши, кошовий вмокнув гусине перо в каламар і підписав: «Власною рукою — Сірко».

— Пиши, пане Андрію, далі,— знову, зітхнувши, почав він проказувати: «Знакомитий мосьпане гетьмане! Мельдую тобі цією цидулою-епістолою, що гетьман Дорошенко для спокою в краї та припинення твого ясирства на Правобіччі згодився передати цареві клейноди й штандарти зі всім Правобіччям та просити його згоди на скликання справдішньої Вальної ради в Крюкові для вибору гетьмана. Ми почули, що твоя милість багне умовляти нас не йти під руку аґарян і не якшатися з Ордою, то цього, можний пане, не було й не буде, але, живучи в сусідстві з кочовиками-тайшами, ми захищаємо і тепер Лівобіччя та царя, обагрюємо свої землі власною кров'ю за віру Христову й вольності, не будучи при тому хижими звірами до Орди, коли вона буде дотримуватись миру з нами».

І знову писар Яковля повторив: «Дано це...», а кошовий в кінці наскрибав: «Сірко».

Того дня Сірко продиктував Яковлі епістоли й братові гетьмана Самойловича, протоієреєві ромненському Мартинові, Київським митрополиту Йосипові та архімандриту Інокентієві і переяславському полковникові Войці Сербину. Пізніше, відпустивши Яковлю, він проказав джурі Назарові Оскарку листа дружині Софії, побратимові Сабрі, зятеві та донькам у Мерефу. Ті епістоли ніби облегшили його нездужання, надто коли він пішов навідати січового екзарха Петра Буркуна, захопившись гадкою, про яку написав і митрополитові та архімандритові в Київ.

— Слава Богові нашому Ісусові,— зустрів кошового в бурдюзі-колибці при храмі екзарх, хрестячись.— Ласкаво прошу сідати на скамницю та обрадувати чи опечалити мене, чим Бог послав, бо не часто ти набридаєш, дорогий гостю, брате й чільцю наш, і Богові, і мені, хай Всевишній простить тобі.

Говорили приязно, довірливо, як друзі, про Січ давню і теперішню, про писаря Семирозума і екзархів отця Данила Тукальського та Михая Гунашевського, про сидіння в Азаці під чільством гетьмана Півторакожуха і нещастя та різношерстя в краї й Коші тепер, про ясирства воєвод і Самойловича та правторення до Сибіру чоловічої людності з Правобіччя царем.

— Тебе, певне, щось приватне привело до мене, знакомитий чільцю, то тішуся, що й вечерею маю можність пригостити, з радістю прислужитися тобі,— спробував господар перевести мову на щось конкретніше.

— За вечерю дякую, отче-брате, а привело мене і приватне, і огульне-кошівне та общинне,— почав Сірко.— Написав із Андрієм Яковлего епістолу митрополитові та архімандритові, бо ж вони не дуже в ладах там, щоби-сь склали поминальник усіх гетьманів, отаманів, сотників, а по можності й козаків-краян, які полягли за рідну землю й люд наш, для читання із вівтарів у поминальні неділі по наших поконах, бо забуваються їх імена, то, може б, і твоя милість до того прилучилася, як свідуща, в нашій альма-матері вольностей, започавши та одобривши ту справу? Для пам'яті велика потреба в ній, отче й брате, тепер!

— Чудовно, доблію наш і реґіментарю! — вигукнув екзарх у захопленні.— Віднині ж засяду, перегляну всі січові люстрації і пам'ять власну, спишуся з митрополитом Мелентієм Дзиком у святому Києві, із сином панотця й літописця Михая Гунашевського Василем у Львові, з іншими богословами, бо за регулами нашими це обов'язок мій, брате й лицарю, але...— підняв догори вказівця екзарх,— може б, січова ґамза знайшла можність до насипних поминальних свят ошатнити наш цвинтар огорожею, замінити хрести, що потрухли, побудувати та обладнати каплички там.

— На те твоє святе зачинання, отче, кошти в ґамзі знайдуться,— почав округлятися Сірко, бо хотів запалити люльку, а в отця те робити було нешпетно.— Погутарю завтра із скарбником, щоб дав тобі кошти, та й кермуй тим належне, мосьпане Петре,— звівся він і пішов до виходу.— Лишайся в Бозі!

Ходи й ти в Бозі, доблію наш! — вклонився екзарх Сіркові на прощання.

«Так-так, заміна вже обом нам потрібна, отче,— думав Сірко, згадуючи, як тремтіли пальці екзарха, коли вір брався за хреста.— А мені ніби попустило вже»,— не відчував він денної слабості.

— Жду вас, пане кошовий, даруйте,— зустрів Сірка Лавро Гук біля бурдюга.

— Щось стряслося надзвичайне? Присідай на пенька чи на лаву, сотнику, та оповідай, а я запалю зіньківку, бо в отця Петра не міг того вчинити. Змучений ти, бачу, сотнику. Щось важливе скоїлося? — повторив.

— Скоїлося. Ібрагім-паша правториться двома рукавами яничарів на Бар і Рашків: вершниками-спаґіями і пішцями-секбанами. На переправі в Кілії мої кобзарі нарахували в них на волячих гарбах тридцять три гармати, бачили багато набоїв і пороху. Стала посудитися в наступ і орда на Чорному острові, а взнати куди — не пощастило,— повинявся сотник, охрипнувши, видно, від безсоння й довгої їзди, бо очі мав заслізнені й запалені.— Вершники наші з Мискою та пішці з Волошиним у Придністров'ї відрізали в Ібрагім-паші добрий булук із провіантом і зброєю вночі і щасливо втекли на два боки, то невбарі будуть обидва вдома, але, як твердив бранець, якого ми піймали біля Колодязів і при спробі втечі забили, йшов сповіщати Дорошенка про швидкий ханів прихід на поміч за добрий гарач.

— То Миска й Волошин, окрім батов, полонених не мають? — роздумував Сірко.

— Полонених всього дев'ять, а батов не мають, бо як же б вони втекли з ними, буйволячими?! Переклали майно, пастрому, знамена-штандарти та одяг на осликів Ібрагімових та на своїх коней і розійшлися — кінні по собі, а пішці по собі. Ібрагім-паша кількох яничарів-чатових засік канчуками за те, що проспали обоз, але гнатися й шукати не став, вирушивши знову в путь.

— Іди, Лавре, спати, а вранці прийдеш до мене знову,— порадив Сірко сотникові.— Я за ніч, може, щось придумаю.

— Коня я запалив геть, полковнику,— зізнався вивідник.

1 ... 136 137 138 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"