Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вітри сподівань 📚 - Українською

Читати книгу - "Вітри сподівань"

194
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вітри сподівань" автора Володимир Кільченський. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 138 139 140 ... 168
Перейти на сторінку:
них. Титикало почав від нетерплячки смикатися, штурхаючи Санька по ногах.

— Чого смикаєшся? Хочеш — лізь… Погрієшся побіля них, а то ще й оковитої дадуть… — процідив крізь зуби Голота.

Уже вся десятка зібралася побіля Санька, і козаки, немов зачаровані, поглядали на ворогів, дивуючись їхній безтурботності. Та ляхи вже встигли випити й оковитої, і від вогнищ почали відлучатися в особистій потребі поодинокі постаті.

— Оце зараз якийсь панок навалить мені на голову, то я йому… — нервував Таранда.

— Омельку, дочекався ти свого часу… Підводься і йди прямісінько до отих возів, вдаючи з себе захмелілого, а трапиться хтось із «нужденних» — ти його по загривку — і тягни сюди! — впевнено мовив Голота, а Титикало ще й підштовхнув Омелька.

Той підвівся і, мугикаючи два-три слова польською мовою, петляючи ногами, пішов до табору. Коли його вже не стало видно, Титикало схопився на ноги і майже побіг за Тарандою. Санько наказав усім розтягнутись ланцюгом і відступитися назад. Попереду все було так, як і раніше, тільки голоси польських старших кликали на відпочинок. Почулися важкі кроки, й перед ними з темряви виринули Титикало з Тарандою. На спині в Ілька була важка ноша — ляський полонений. Козаки, не криючись, «тарабанячи» по черзі непритомного поляка, побрели до своєї схованки. Уже в таємному прихистку Санько допитав ляха і, дізнавшись про задуми війська короля, одразу ж почав споряджати бранця для доправлення до головного війська.

Наступного дня загін Санька сидів у балці, не висовуючи з неї й носа. У дозорі чатували обачні та витримані козаки, а що коїться нагорі, передавалося ланцюгом до десятника. Не раз поряд з ними проїжджали польські роз’їзди, та ніхто не розгледів козацької хованки.

Уночі повернулися вістові з пильним наказом від сотника Гунти. Голота, вислухавши Притулу, зібрав усіх до гурту й оголосив під страхом зневаги: в разі полону — заподіяти собі смерть, без наказу на ляхів і не дихати, в разі зіткнення з їхніми роз’їздами — не випускати жодного з рук! Козаки здогадалися, що тут розпочалася гра Хмельницького з Казимиром, тільки щось вона ставала схожою на те, як кіт бавиться мишею.

Таранда, почувши жорсткий наказ, ображено озвався:

— А я ще позавчора на розвагах вузла зав’язав…

Козаки тихо похихикали в кулаки, але кожний зробив собі зарубку в пам’яті.

Наступного дня загін Санька Голоти з’єднався зі своєю сотнею в дубовому гаю неподалік містечка Зборова. Радіти зустрічі довго не довелося, вороги не чекали. Навколо Зборова швендяли польські роз’їзди від десятка до сотні, а то і двох сотень вершників. Шаргородська сотня, зіткнувшись із численними польськими гуртами, могла миттєво загинути.

Сотник Гунта, немов рідний батько, опікувався своїми козаками і, розділивши сотню по два-три десятки вершників, направляв в усі боки на вивідини, забороняючи вступати в бійку з ляхами.

Другого дня до дубняку почали збиратися козацькі полки й тихо, хоч мак сій, осідали в лісі. Десятка Санька Голоти шукала місце для татарського табору і, визначивши його, зустрілася з татарським Джаум-мурзою та провела його чамбул до визначеного місця побіля одного з рукавів Стрипи. Далі десятка Голоти заспішила до свого табору в дубовому гаю, і на шляху до табору його досвідчене око запримітило, що вся місцевість навколо Зборова кишіла озброєним людом. Шаргородська сотня збиралася стати на ночівлю — одні привозили бранців, інші поверталися з рештою свого загону. Увечері Гунта отримав наказ стежити за греблею через річку Стрипу та визначити початок переправи війська Яна Казимира на її лівий берег.

Наближалося велике свято християн — і для католиків, і для православних — Успіння Божої Матері. У переддень свята святі отці приймали від козаків сповідання, воїни каялись у своїх гріхах і приймали святе причастя. Після нічного поневіряння понад містечком та річкою, мокрі від частого дощу та заляпані багнюкою, козаки впорядкували в першу чергу коней і викупувались у невеликому озерці, вочевидь, утвореному від густих злив цього літа.

— Вимили багнюку, якби ще душі обмити, а їх не так швидко очистиш! — весело примовляв Титикало, натягуючи на себе мокрий, щойно випраний одяг.

Тут і Таранда докинув жартів:

— Воно правда, на вас гріха багато, а я ще молодий. Який на мені гріх? Хіба що ляхів чималенько згубив.

— Ти, Омельку, не плети, дурню, гріхи над нами тяжіють від роду нашого, а втім, в тебе їх уже немов на приблудному собаці реп’яхів, — посміхаючись, мовив Ілько.

Десятинці, почувши незлу суперечку своїх друзів, погоджувались, що каятися потрібно всім.

— І старий, і малий у гріхові первородному! — напоумив усіх Притула.

— А я не згоден, відмолюватиму свої… Я ж не знаю гріхів рідні моєї! — чогось гарячково відповів Таранда.

Санько мовчки слухав суперечку своїх десятинців-грішників, а потім мрійливо мовив:

— А я серцем відчуваю, де я перед Господом згрішив, і душа моя часто вилітає з мене і летить до Почаєва молитися… Добре, затишно там їй. Почаївські ченці загоїли рани мої тілесні, і душа моя прагне весь час на поклін до того святого місця, до монастиря, — задумливо завершив розмову Санько.

— А зараз ходімо послухаємо молитов, вклонимось Спасителю нашому! — запросив Голота своїх, що вже починали збиратися побіля польового вівтаря.

— Ти, Богомати, при породженні залишилась Дівою і в Успінні своєму

1 ... 138 139 140 ... 168
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вітри сподівань», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вітри сподівань"