Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Колиска сонця 📚 - Українською

Читати книгу - "Колиска сонця"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Колиска сонця" автора Дмитро Михайлович Кешеля. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 13 14 15 ... 36
Перейти на сторінку:
сходить врочисте сонце. Його промені протікають крізь крони, і яблуні нагадують арфи із золотими струнами. Здавалось тоді, стань у межигіллі, потруси ним, і дерева зазвучать незвіданою мелодією. Тоді селом, із самого ранку, від воріт до воріт, ходив із апаратом районний фотограф Мотько.

— Зберігаю молодість, дитинство, — гукав на всю вулицю, ніби передчуваючи, що мине небагато часу і більше половини села так і залишиться вічно молодими на його знімках.

І ось уже сорок літ чекає синок на фотографії — коли ж вилетить із Мотькової скриньки пташка.

* * *

Запотічний сперся об підвіконня і задумливо подивився на даленіючі гори, що випливали із ранкового туману. «Мотю, Мотю, де твої пташки? Куди у вирій відлетіли, на яких деревах звили гнізда, і де ти сам? Доле, ти не багато дала мені сонячних днів у житті. Та я і не просив ніколи легшої ноші. Але, доле, коли ти є, прошу від тебе єдиного, один раз в житті прошу. Верни мені хоч на мить той ранок із садом, де дерева, як золоті арфи, верни фотографа із його, повною птахів, скринькою, верни у сад, до Ярини і синочка. Всього на одну мить верни».

Запотічний відірвався від думок і знову глянув на фотографію. Знімок випадково серед речей Мирослава знайшла Софія на другому тижні подружнього життя, акуратно вклала у позолочену рамку і повісила над ліжком чоловіка. Він помітив фотографію через кілька днів, бо завжди повертався вночі і виходив з дому затемна.

— Це ти зробила? — спитав глухо.

— І тобі не соромно було ховати пам’ять? — відповіла запитанням.

— Пам’ять у скрині не сховаєш, — промимрив про себе.

— Отож.

Більше на цю тему ніколи не розмовляли. Тільки щороку, у день пам’яті померлих, на рамці висів букетик хризантем. За це Запотічний був у душі вдячний Софії.

— Я пішов, повернуся пізно, — сказав дружині.

— А сніданок?

— Пізніше заїду.

Софія схилилась у кухні над плитою і не сказала жодного слова. І за це зараз Запотічний був їй глибоко вдячний.

Біля двору Мирослава Олександровича уже чекала «Волга».

— Заїдеш до старого Когутича і відвезеш його в лікарню. Уже тиждень скаржиться на серце, — сказав шоферові.

— Хоч до правління вас підкину, Мирославе Олександровичу.

— Піду і пішки. Їдь, куди сказав.

У село повільно, немов поважний газда, заходив новий день. Хати розплющували вікна-очі, дзвінкі відра газдинь будили сонну воду в колодязях, безтурботні півні надривали веселі голоси по обійстях.

Заклавши за спину руки, йшов Запотічний вулицею і дивувався: здається, зовсім недавно у селі не було хати під черепицею. А зараз як не силкувався побачити бодай одну солом’янку, зусібіч над ним виростали красні світлиці, двоповерхові котеджі. Запотічний привітався з доярками, що верталися із вранішнього доїння, і підняв очі вгору. На хребті гори Жорнини сиділо старе і мудре сонце. Воно вклонилося Запотічному і, зітхнувши, як косар перед трудним днем, стало помалу підніматися. Рожева повінь — прозора і свіжа — цілими потоками хлинула на землю. Новий день, що досі несміливо блукав вулицями, підхопився над селом і зметнувся у високі й чисті небеса. І тут на гадку прийшов перший день зустрічі із селом.

* * *

…Секретар окружкому партії Семиліт викликав Запотічного несподівано.

— Мирославе Олександровичу, — почав відразу, як тільки той увійшов до кабінету. — Щойно повідомили, ніби в Підгірному селяни відмовляються брати землю пана Чонгарі. Здається мені, люди залякані. Їдь туди — виясниш становище.

— Але ж я там ніколи не був і дороги до села не знаю.

— Шофер із місцевих, він знає.

…Весна сорок п’ятого — може, то лише здавалося Запотічному — була навдивовижку світла і спокійна, схожа на хлібороба, який, зоравши ниву, сидить на ріллі під полуденним сонцем, чекаючи, доки вистигне земля.

Машина мчала брукованою дорогою, а пообіч неслися поля із невеликими плесами озимини, мирно паслися по вершинах гір білі отари хмар.

— Он і Підгірне, — сказав шофер, кивнувши головою у долину.

Безладно розкидані солом’яні хатини нагадували Запотічному гурт жебраків, що присів перепочити після далекої і важкої дороги. Старенькі журавлі біля колодязів здавалися птахами-каліками, що поморозили ноги. У центрі Підгірного Запотічного привітав голова сільради Іштван Яношович Габель.

— Прошу, прошу, дорогий товаришу, — підскочив до машини Габель, запобігливо відкриваючи дверці машини.

Людина як людина. Але в очах, в обличчі Запотічний завважив щось насторожуюче, невиразне.

— До війни перебіг у Радянський Союз, — розповідав про себе Габель, ступаючи поруч із Запотічним. — Воював у корпусі Свободи. Дійшов до самих Карпат і тут осколок у легеню…

Габель зупинився, розстібнув піджак, підняв сорочку і показав гостеві шрам на спині. Запотічний ніколи не розповідав навіть найближчим друзям про свої рани. Більше того, чомусь соромився їх. І оголена тепер серед вулиці спина викликала у нього відразу.

— Невже ви думаєте, що я не вірю вашим словам?! — роздратовано сказав Запотічний.

— Боронь боже, боронь боже!.. Але знаєте, люди є різні. Може хтось подумати: Радянська Армія добиває ворога у його лігві, а Іштван Яношович відсиджується із сільрадівською печаткою…

— Ви мені, товаришу Габель, не про це, а чому люди відмовляються від землі.

— Не всі, не всі! От сьогодні Петро Махнюк вибрав собі наділ і вже оре. Можемо подивитися.

— А інші?

— Налякані наші люди, товаришу. Бояться, що повернеться Чонгарі.

— Давайте поїдемо на поле!

— У нас споконвік, а особливо останні роки, — продовжував далі Габель — влади мінялися, як погода у березні.

Розмовляючи, непомітно вийшли за село. Тут перед ними простяглося

1 ... 13 14 15 ... 36
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Колиска сонця», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Колиска сонця"