Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Чумацький шлях 📚 - Українською

Читати книгу - "Чумацький шлях"

444
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чумацький шлях" автора Володимир Кирилович Малик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 142 143 144 ... 157
Перейти на сторінку:
прибули на військову раду полковники Самусь, Іскра та фастівський суддя – наказний полковник Михайло Омельченко.

Семен Палій уже цілий місяць хорував і лежав на високо збитих подушках, поклавши поверх ковдри міцні вузлуваті руки, що не тільки мали справу з шаблею, але й плуга та коси не цуралися. Над його високим, злегка похилим назад чолом кошлатилося густе, колись каштанове, а тепер покроплене рясною сивиною волосся. Виразні сірі очі, незважаючи на хворобу, випромінювали якесь дивне світло.

Огрядний Омельченко сидів біля вікна на лаві. Захарій Іскра, чорнявий, стрункий, стояв біля ліжка, в ногах Палія, і з легким усміхом стежив за Самусем, який неспокійно походжав просторим покоєм, підкріплюючи свої слова різким помахом руки.

– Ми вже місяць товчемося під Білою Церквою! – блискав голубими очима Самуїл Іванович, або Самусь, як прозвали його сучасники (історія не зберегла прізвища цієї людини). Чисте поголене лице аж бризкало густим рум’янцем і молодецьким здоров’ям, хоча полковникові було вже за п’ятдесят. – Цілий місяць стоїмо під цими клятими стінами, поклали три сотні козаків, а взяти не можемо!.. Чому, я питаю? – він раптом зупинився посеред кімнати і сам собі відповів: – Бо у нас зовсім немає важких облогових гармат, замало пороху, щоб закласти міни, ми завчасно не подбали про виготовлення штурмових драбин!

– Самі винні! – вставив Іскра. – Драбини робимо…

– Але ж довше ми не можемо тут залишатися!.. Регіментар Рущиць зосереджує хоругви кварцяного війська[20] в Котельні. До нього, як нам стало відомо, прибуло три сотні добре озброєної шляхти з Київського воєводства. Туди ж простує волинська шляхта з князем Дубенським. Магнат Любомирський веде шляхетське рушення[21] Брацлавського воєводства. Ось-ось прибуде – а може, вже й прибув! – посланий королем та коронним гетьманом другий регіментар Яків Потоцький з військом… Супроти нас збирається грізна сила!

Палій мовчав. Важкі думи різко вкарбували між бровами глибоку зморшку.

Справді, становище складне. Повстання, яке вони готували багато років і яке мало визволити Правобережжя з-під шляхетського гніту й возз’єднати його з Лівобережжям, раптом застопорилося під Білою Церквою. Вже більше місяця триває облога. Спочатку нею керували Самусь та Іскра, а потім, коли трохи відпустила хвороба, він сам прибув з Фастова, взявши на себе загальне керівництво і облогою, і всім повстанням. Однак кілька жорстоких штурмів закінчилися невдачею. Невелика, але добре вишколена й споряджена гарматами, порохом та харчами залога фортеці картеччю розстрілювала повстанців ще на підступах до стін. Тоді козаки відвели з рову воду і почали копати окопи та апроші, щоб підійти впритул до фортеці… Але час біжить і вивідачі приносять невтішні вісті: шляхта збирає сили, щоб одним ударом розтрощити загони повстанців під Білою Церквою…

Палій важко зітхнув. Ех, як невчасно звалила його хвороба! Оце б зараз на коня! Самому б побувати під стінами, підняти людей, вдихнути в їхні серця свіжі сили!

– Що ти пропонуєш, Самуїле Івановичу?

– Генеральний штурм! Одним ударом захопити фортецю і відразу ж іти на Рущиця!

– А якщо не захопимо? – тихо спитав Палій. – А тим часом сам Рущиць підійде до Білої? Що тоді?

Самусь гнівно блиснув очима, але нічого не відповів. Від хвилювання у нього обличчя взялося малиновим рум’янцем. Він стояв посеред покою високий, красивий, у полковницькому оксамитовому жупані, що щільно обтягував широкі плечі і тугі м’язи рук… І Палій, і Іскра замилувалися своїм запальним, але вірним і відданим загальній справі побратимом.

В цю мить до покою зайшов сотник Семашко, Паліїв пасинок і його найближчий помічник.

– Батьку, привели полоненого.

Полковники перезирнулися.

– Полоненого? Невже підійшли хоругви Рущиця? – вигукнув Палій, а потім стриманіше додав: – Хай приведуть його сюди!

Двоє повстанців ввели полоненого. Босий, простоволосий, мокрий, він мерзлякувато кутався у стару кирею, що, видно, була не раз у бувальцях і зовсім не гріла. Обличчя невідомого позеленіло, а зуби вибивали дрібушечки.

Повстанці привіталися.

– Вивідача привели, – сказав рудий чолов’яга в поношеному кобеняці.

– Вивідача? – Побачивши полоненого, Палій підвівся на ліжку, ніби хотів кинутися до нього, але раптом стримав себе і, хитро примруживши очі, спитав: – Де ж ви спіймали такого карася?

– У річці, батьку…

– Плив за течією від замку. Видно, хотів непоміченим пробратися до своїх або в наш табір… Але ми теж не вчорашні – напнули через річку вірьовку і прив’язали до дзвона. От він у темряві й зачепився за неї. Дзень-дзелень! – Ми на човни – і виловили раба божого! – пояснив другий повстанець.

– Молодці!

– А це його манатки, – рудий витрусив із саквів підмоклий одяг.

– Що там іще, крім одягу?

– Так, дрібниця – кілька злотих, турецький ятаган та ще свічка, – рудий поклав усе те на стіл.

– Гаразд, можете йти! Спасибі вам! – Коли повстанці вийшли, Палій, несподівано для всіх, простягнув до полоненого руки і вигукнув:

– Юрасю, невже це

1 ... 142 143 144 ... 157
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чумацький шлях», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чумацький шлях"