Читати книгу - "інформатика, Іванна Клиса"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Для спрощення завдання формування складних запитів використовують спеціальні форми, за допомогою яких виконується розширений пошук. Для більш швидкого й успішного пошуку в пошукових системах разом із ключовими словами використовуються різні логічні оператори. Завдяки цьому можна сконструювати запит так, що будуть знайдені не тільки сайти на тему, яка вас цікавить, а й конкретні сторінки й навіть окремі документи.
Яке призначення браузера? Панель меню браузера. Пошукові системи. Браузери та їх функції роботи.
1.3.2. Архівація файлів. Перевірка дисків та папок антивірусними програмами
Архівний файл (архів) являє собою набір із одного або кількох файлів, записаних у стисненому вигляді в єдиний файл, із якого, за потреби, їх можна відновити в початковому вигляді.
На початку архівного файлу розташовується його зміст, що має:
ім'я файлу; відомості про папку, в якій є вихідний файл; розмір вихідного файлу на диску та в стисненому вигляді в архіві; код циклічного контролю файлу для перевірки цілісності архіву.Архівний файл може використовуватися лише після того, як він буде відновлений у початковому вигляді, тобто розархівований.
Сервісні програми – це допоміжні інструменти, що розширюють та доповнюють функції операційних систем.
Службові програми завантажуються з головного меню Пуск командами «Програми», «Стандартні», «Службові». До їх числа належать: програми архівації даних, очистки диску, дефрагментації диску, призначення завдань, відомості про систему.
Питанню архівації даних користувачі завжди приділяли особливу увагу. Один із недоліків магнітних носіїв полягає в тому, що вони не забезпечують 100% збереження інформації. Під час експлуатації комп'ютера може виникнути ситуація, коли з різних причин частково або повністю буде зруйновано важливу інформацію внаслідок фізичного псування магнітних носіїв або дії комп'ютерних вірусів. Ці обставини вимагають від користувача створення на дисках архівних копій необхідних файлів [2-5].
Але зберігання архівів у початковому вигляді не раціональне через значний об'єм інформації. Найдоцільніше вихідну інформацію попередньо стиснути (упакувати). Такий процес створення резервних копій називається архівацією. У стисненому вигляді інформацію зручно записувати на резервні дискети, переносити на інший комп'ютер і пересилати через модем. Для архівації файлів використовуються спеціальні програми із назвою архіватори.
Комп'ютерний вірус – це невелика програма, що написана програмістом високої кваліфікації, здатна до саморозмноження й виконання різних деструктивних дій. На сьогоднішній день відомо понад 50 тис. Комп'ютерних вірусів. Існує багато різних версій стосовно дати народження першого комп'ютерного вірусу. Однак більшість фахівців сходяться на думці, що комп'ютерні віруси, як такі, вперше з'явилися у 1986 році, хоча історично виникнення вірусів тісно пов'язане з ідеєю створення самовідтворюючих програм.
Одним із «лідерів» серед комп'ютерних вірусів вважається вірус «Brain», створений пакистанським програмістом на прізвище Алві. Тільки у США цей вірус вразив понад 18 тис. комп'ютерів. На початку епохи комп'ютерних вірусів розробка вірусоподібних програм носила чисто дослідницький характер, поступово перетворюючись на відверто вороже протистояння користувачів та безвідповідальних, і навіть кримінальних «елементів». В ряді країн карне законодавство передбачає відповідальність за комп'ютерні злочини, в тому числі за створення та розповсюдження вірусів [4].
Віруси діють тільки програмним шляхом. Вони, як правило, приєднуються до файлу або проникають всередину файлу. У цьому випадку кажуть, що файл заражений вірусом. Вірус потрапляє в комп'ютер тільки разом із зараженим файлом. Для активізації вірусу потрібно завантажити заражений файл, і тільки після цього вірус починає діяти самостійно. Деякі віруси під час запуску зараженого файлу стають резидентними (постійно знаходяться в оперативній пам'яті комп'ютера) і можуть заражати інші файли та програми, що завантажуються. Інші різновиди вірусів відразу після активізації можуть спричиняти серйозні пошкодження, наприклад, форматувати жорсткий диск.
Основними джерелами вірусів є:
дискета, на якій знаходяться заражені вірусом файли; комп'ютерна мережа, в тому числі система електронної пошти та Internet; жорсткий диск, на який потрапив вірус в результаті роботи з зараженими програмами; вірус, що залишився в оперативній пам'яті після попереднього користувача.Основними ранніми ознаками зараження комп'ютера вірусом є:
зменшення обсягу вільної оперативної пам'яті; сповільнення завантаження та роботи комп'ютера; незрозумілі (без причин) зміни у файлах, а також зміни розмірів та дати останньої модифікації файлів; помилки при завантаженні операційної системи; неможливість зберігати файли в потрібних каталогах; системні повідомлення, музикальні та візуальні ефекти тощо.Коли вірус переходить в активну фазу можливі такі ознаки:
зникнення файлів; форматування жорсткого диска; неспроможність завантаження файлів або операційної системи.Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «інформатика, Іванна Клиса», після закриття браузера.