Книги Українською Мовою » 💙 Класика » На кожум'яках, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "На кожум'яках, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На кожум'яках" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 14 15 16 ... 20
Перейти на сторінку:
хус­точ­кою.) Хим­ко! Хим­ко! Да­вай сю­ди ку­ре­ва.


ВИХIД 11



Ті самі й Химка.


Химка (дме в пок­риш­ку). Оце схо­тi­ло­ся вам то­го ку­ре­ва! Ка­хи! Ка­хи! Та­ке доб­ре, аж у гор­лi ду­шить! (Ти­хо.) Це все прим­хи! Хо­четься їй цього ку­ре­ва, не­на­че ве­ли­ка па­нi! (Го­лос­но.)Чи го­дi, чи ще?


Євфросина. Ку­ри ще, по­ки не ви­ку­риш зло­го ду­ха.


Химка. Та вже так на­ка­ди­ла, що всi чор­ти пов­тi­ка­ли б з ха­ти, як­би тiльки бу­ли, не про­ти но­чi зга­ду­ючи.


Євфросина. Ко­ли не всiх ви­ку­ри­ла, то ви­ку­риш, мо­же, хоч од­но­го. Пхе! Пхе! На­си­лу пе­ре­мог­ло тiт­чин дух.


Химка ви­хо­дить.



ВИХIД 12



Євфросина й Гострохвостий.


Євфросина. Чи доб­ре ж вам там гу­ля­лось, Сви­ри­де Йва­но­ви­чу? Ма­буть, бу­ло що їсти, пи­ти й по ко­лiн­ця в вiв­сi бро­ди­ти.


Гострохвостий. Ат, му­сив зай­ти, ко­ли ста­ра за­тяг­ла. По­си­дiв тро­хи, по­ба­ла­кав… Та хi­ба ж ви не знаєте, яке там ба­ла­кан­ня. Мi­щан­ки по­пи­лись, по­ча­ли спi­ва­ти, по­тiм по­ча­ли пла­ка­ти, по­тiм по­ча­ли ла­ятись. На­си­лу-си­лу втiк та оце прий­шов до вас, щоб од­вес­ти тро­хи ду­шу.


Євфросина. Сю­ди б то при­нес­ли свою ду­шу… А мо­же, ви по­ки­ну­ли свою ду­шу в тiт­ки?


Гострохвостий. Ви жар­туєте, Євфро­си­но Си­до­ров­но. Їй-бо­гу, жар­туєте. Я своєї ду­шi не по­ки­ну буд­лi-де. Хi­ба по­ки­нув би її там, де бу­де ва­ша ду­ша, Євфро­си­но Си­до­ров­но, там - i бiльше нiг­де.


Євфросина. Чи гар­но приб­ра­ла­ся Олен­ка на той бал? Ма­буть, на­дi­ла шов­ко­ву сук­ню, уб­ра­ла­ся в зо­ло­то та в срiб­ло, на­тяг­ла кри­но­лiн ота­ке­лецький (по­ка­зує), роз­пус­ти­ла ко­афю­ру на го­ло­вi, як го­ру. Ото шко­да, що ме­нi не до­ве­лось по­ди­ви­тись на Олен­чин убiр.


Гострохвостий. Що це ви, Євфро­си­но Си­до­ров­но! Хi­ба ж ви не знаєте Олен­ки! Їй-бо­гу, жар­туєте! Хе-хе-хе!


Євфросина (з злiс­тю). Але прав­да, що во­на гар­на? Яке в неї бi­ле лич­ко, не­на­че хто об­си­пав бо­рош­ном. Якi в неї блис­ку­чi ве­ли­кi очi. А бро­ви! Чи прав­да моя, Сви­ри­де Йва­но­ви­чу?


Гострохвостий (важ­ко зiт­хає. Ти­хо). Ой прав­да, прав­да! Де вже не прав­да! Ой очi, очi! А щiч­ки! (Го­лос­но.) Як ви гост­ро жар­туєте, Євфро­си­но Си­до­ров­но. Але Олен­ка зов­сiм не та­ка, як ви ма­люєте; то ваш язик та­кий гар­ний, що з-пiд нього ви­хо­дить якось все гар­но. Ой Євфро­си­но Си­до­ров­но! (Встає й наб­ли­жається до неї.) Як пос­лу­хаю ва­шої роз­мо­ви, то аж поз­до­ров­шаю.


Євфросина. Од­на­че слу­ха­ли цi­лий день, аж сiр­тук i жи­лет­ку ски­ну­ли з се­бе… Хим­ко! Ку­ре­ва! Аж ка­те­рин­ку на ра­до­щах му­си­ли най­ня­ти, аж пiв­вiд­ра си­ву­хи му­си­ли ку­пи­ти. Хим­ко! Ку­ре­ва! Ха-ха-ха!


Гострохвостий. (ти­хо). Чи не бi­со­вi п'янi мi­щан­ки! Пев­но, вже кот­рась за­бi­га­ла сю­ди i все до­чис­та розб­ре­ха­ла. (Го­лос­но.) Цьому всьому неп­рав­да! Вам хтось наб­ре­хав, щоб нас пос­ва­ри­ти, щоб нас роз­вес­ти. Я вам до­ка­жу, що я тут нi в чо­му не ви­нен…


Євфросина. Ку­ди ж пак! До­ка­жу, що нi в чо­му не ви­нен! Ха-ха-ха! Хим­ко! Да­вай ку­ре­ва!


Гострохвостий. Не вiр­те!


Євфросина. Вi­рю!


Гострохвостий. Ба не вiр­те!


Євфросина. Ба вi­рю! Бо як ви бу­ли в нас, то го­во­ри­ли до ме­не об­лес­ли­ви­ми сло­ва­ми, а очи­ма пог­ля­да­ли ско­са на Олен­ку. Я все пос­те­рег­ла. Я пос­те­рег­ла, що не­ма прав­ди на ва­шо­му язи­цi. (Бi­гає по ха­тi.)


Гострохвостий. (слiд­ком за нею). Ба не пос­те­рег­ли, бо я на Олен­ку не ди­вив­ся ско­са. Я на вас ди­вив­ся й хо­чу ди­ви­тись, i бiльш нi на ко­го.


Євфросина. Я серд­жусь на вас! Я па­лаю ог­нем! Ой га­ря­че ме­нi, ой душ­но ме­нi! Во­ди! Во­ди!


Гострохвостий. Бо­же мiй! Бо­дай по­кор­чи­ло язи­ки тим прок­ля­тим бре­ху­хам, що наб­ре­ха­ли на ме­не та розт­ри­во­жи­ли вас. (Бе­ре пляш­ку з во­дою, на­ли­ває во­ди.)


Євфросина. Не дам над со­бою кеп­ку­ва­ти. Ви ду­маєте, що ме­нi тре­ба вас, що в ме­не в па­ни­чах не­дос­та­ча? Та я вий­ду на га­нок та тiльки свис­ну, то наз­бi­гається їх пов­нi­сiнький двiр. Євфро­си­на Си­до­ров­на не на те вчи­лась в пан­сiй­онi, щоб да­ти во­ди­ти се­бе за нiс. Ой душ­но ме­нi! Ой го­рю, ой па­лаю! (Бi­гає по ха­тi.)


Євдокія Корніївна i Сидір Свиридович вбi­га­ють в ха­ту.



ВИХIД 13



Євфросина й Гострохвостий, Євдокія Корніївна i Сидір Свиридович.


Євдокія Корніївна. Євфро­си­но! Що це з то­бою? Чо­го то­бi душ­но?


Сидір Свиридович. Що тут за га­лас? Хто тут на­ро­бив га­ла­су?


Євдокія Корніївна. Що тут та­ке дiється, що аж до кри­ку до­хо­дить? Що з то­бою, Євфро­си­но? Чо­го це ти та­ка чер­во­на? Чо­го це ти так страш­но роз­го­рi­ла­ся?


Сидір Свиридович. Та­ка чер­во­на, як жар. Бо­ро­ни бо­же чо­го! Що це з ва­ми, Євфро­си­но Си­до­ров­но?


Євфросина. Чо­го вам тре­ба? Що вам до то­го, чо­го я роз­чер­во­нi­лась? Дай­те ме­нi по­кiй!


Сидір Свиридович. Де вже, дай­те по­кiй. Лю­ди мо­ло­дi. Бо­ро­ни бо­же чо­го: до на­пас­тi не­да­ле­ко.


Євфросина. Ви, та­ту, йшли б бо­сi в кiм­на­ту спо­чи­ва­ти; на­що вам зна­ти, чо­го я роз­го­рi­лась? Ви нас не ро­зу­мiєте, то й не пи­тай­те.


Сидір Свиридович. То й не пи­та­ти­му, а то швид­ко ста­рий ста­ну.


Євфросина. Йшли б, ма­мо, в пе­кар­ню!


Сидір Свиридович. Хо­дiм, ста­ра! Це, бач, у них не по-на­шо­му: не так, як ко­лись у нас бу­ло; пам'ятаєш? Це в них по-мод­но­му, по-те­пе­рiшньому. (По­зi­хає.) От як свiт мi­няється, та й мо­да мi­няється. (Ви­хо­дить до кiм­на­ти. Євдокія Корніївна ви­хо­дить в пе­кар­ню.)



ВИХIД 14



Євфросина й Гострохвостий.


Гострохвостий. Зас­по­кой­тесь, Євфро­си­но Си­до­ров­но! Про­шу вас, бла­гаю, зас­по­кой­тесь! (Ти­хо.) Оце бi­да! Ще як роз­сер­диться та про­же­не ме­не з ха­ти, то про­ща­вай­те мої на­дiї на Ряб­ко­ве срiб­ло-зо­ло­то! Ох! А тут Волько та Бер­ко прис­та­ють з век­се­ля­ми за дов­ги. (Го­лос­но). Сядьте та по­го­во­ри­мо ти­хенько та лю­бенько.


Євфросина. Про ме­не… го­во­рiть що хо­че­те, бо я вто­ми­лась. (Сi­дає на ка­на­пi.)


Гострохвостий. Чи вже ж ви, Євфро­си­но Си­до­ров­но, ду­маєте, що я й справ­дi люб­лю Олен­ку? Чи мож­на ж ме­нi, Сви­ри­до­вi Йва­но­ви­чу, лю­би­ти мi­ща­ноч­ку, що з ко­ши­ком га­няє по го­ро­ду та кри­чить: "Сю­ди яб­лу­чок, сю­ди со­лод­ких". Пхе! Цього нi­ко­ли, нi­ко­ли не мо­же бу­ти.


Євфросина. Ме­нi здається, що не мо­же.


Гострохвостий. А чи прав­да ж то­му, щоб я та­ку дiв­чи­ну взяв со­бi за жiн­ку? Чи та­кої ме­нi тре­ба жiн­ки! Я зна­юсь з не­аби­яки­ми людьми. В ме­не бу­ва­ють вче­нi лю­ди, в ме­не бу­ва­ють усi мит­ро­по­ли­чi ба­си.


Євфросина. I справ­дi!


Гострохвостий. По­бий ме­не хрест свя­тий, ко­ли бре­шу; до ме­не хо­дить в гос­тi сам Та­рас, се­мi­нарський со­лiст. Ча­сом до пiв­но­чi гу­ляємо та спi­ваємо. Ну, ска­жiть же, чи мож­на ж ме­нi ма­ти та­ку жiн­ку, як Олен­ка? Чи во­на ж до­теп­на по­го­во­ри­ти з уче­ни­ми людьми, прий­ня­ти їх? Ме­нi тре­ба та­кої жiн­ки, як ви, Євфро­си­но Си­до­ров­но!


З две­рей кiм­на­ти виг­ля­дає го­ло­ва Ряб­ко­ва, з две­рей пе­кар­нi ви­со­вується го­ло­ва Євдо­кiї Кор­нiївни, а з-за неї виг­ля­дає Хим­ка, сп'явшись навш­пиньки.


Рябко, вгля­дiв­ши

1 ... 14 15 16 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На кожум'яках, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На кожум'яках, Нечуй-Левицький"