Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Ваші пальці пахнуть ладаном 📚 - Українською

Читати книгу - "Ваші пальці пахнуть ладаном"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ваші пальці пахнуть ладаном" автора Валентин Лукіч Чемеріс. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 151 152 153 ... 155
Перейти на сторінку:
будь-яку висоту, а навколо неміряний огром неміряного життя, того життя, що в твої молоді літа тобі справедливо здається вічним, адже ти ніколи не повіриш, що врешті-решт помреш, бо ти сам собі здаєшся вічним, і так має бути.

Тому тяжко помирати молодим на стрімкому злеті – не доведи Господи!

Але вона насправді ніколи не помирала і ніколи не помре, бо вона – легенда. Як і годиться кожній легенді, таємнича і незбагненна, земна і неземна Жінка, яку ще досі не розгадали, і наступним поколінням її теж доведеться розгадувати. І теж не вдасться.

Бо вона незвичайна, земна і неземна, незбагненна, яку нікому не дано збагнути, а отже, й вічно жива.

Покладіть квіти до її бронзових квітів на постаменті-сцені, і ви у цьому переконаєтесь.

Це теж загадкова і незбагненна Україна.

Та Україна, яку теж треба і бачити, і знати, і пам’ятати.

Адже без неї, без Віри Холодної, Україна наша буде не вся…

P. S. Перед поїздкою своєю, що, як покаже час, стане останньою в її житті короткому, до Одеси у 1918 році королева «Великого німого» разом зі своїм постійним партнером, теж на той час відомим і популярним артистом Осипом Руничем – молодим, гарним і з біса талановитим та галантним, – на один день заїде до Києва. В українській столиці вони – Холодна і Рунич, – зіграють у Вільному театрі мелодраму «Рука», що користувалася тоді шаленою популярністю і всюди йшла лише на «біс».

Білети було продано заздалегідь за значно підвищеними цінами – дякуючи ажіотажу, – тож спектакль відбувся, як писали, «при битковых сборах».

Актрису довго не відпускали зі сцени. Аплодисменти перекочувалися хвилями, що наростали то там, то там, вигуки «Браво!!!» не затихали й на мить.

Осип Рунич вже не знав, як і порятувати свою знамениту партнерку, у яку, звісно ж, – як і всі тоді, – був таємно закоханим.

Актриса була схвильована, зворушена і вся зарожевіла, неймовірно гарні її очі сяяли двома зорями на ясному небі…

І тут хтось з жінок у залі, схопившись, крикнув:

– Віро Василівно, хвилиночку, вислухайте мене! Я з Полтави…

– З моєї Полтави? – зраділа актриса. – Я ваша землячка, бо теж «полтавська галушка». Я народжена у Полтаві. Привіт, привіт любій Полтаві!

– Вас у Полтаві люблять так, як у Києві вас люблять кияни. А може, ще й міцніше!

І раптом актриса, простягнувши до зали свої красиві руки, вигукнула:

– Україно! Я люблю тебе, Україно, батьківщино моя!!!

Що тут зчинилося! Спалахнув такий шквал оплесків, що зала у ньому потонула. Всі посхоплювалися, чулися вигуки, що зливалися в один суцільний гул… Розгублений і вражений Осип Рунич, розкланюючись, ледве вивів тоді зі сцени Віру Холодну…

…Покладімо до бронзових квітів на її постаменті в Одесі наші живі квіти. Вона любила Україну (за любов завжди віддячують лише любов’ю), тож без її любові Україна й справді буде не вся…

Адже люблять Віру не лише в Києві, Полтаві чи в Одесі…

А люблять її всюди, де лунає «велике слово – Україна».

Те слово, що

Сім сотень літ його хотіли вбити.

Воно ж, як жито: жити, жити, жити!..

…Вона стоїть у місті своєї загибелі, а навколо неї вирує молоде життя – в Одесі воно завжди молоде, бо як же інакше?!

Стоїть красива, ніжна, печальна, мрійлива і незбагненна…

Її пам’ятають досі тому, що БІЛЬШЕ ТАКИХ НЕ БУЛО.

І в місті над Чорним (а насправді воно таке синє-синє) морем її й нині пам’ятають і люблять, як любитимуть і завтра-позавтра, і завжди, допоки у тих краях лунатиме невмируща утьосівська пісня-гімн:

Вдали туманы за рекой

Покрылись синевой.

Стоит у моря золотой,

Одесса, город мой.

Он песнею встречает,

Он песней провожает,

Одесса-мама, город мой родной.

Ах, Одесса, жемчужина у моря!

Ах, Одесса, ты знала много горя!

Ах, Одесса, любимый южный край,

Цвети, моя Одесса,

Цвети и расцветай!

В Одессе есть такой маяк,

Он светит всем всегда.

Он говорит: «Постой, моряк,

Зайди ко мне сюда.

Здесь двери всем открыты.

Бокалы всем налиты.

И женщины танцуют до утра».

Ах, Одесса, не город, а невеста!

Ах, Одесса, нет в мире лучше места!

Ах, Одесса, любимый южный край,

Цвети, моя Одесса,

Цвети и расцветай!

Замість післямови

Кінематографу більше ста років?…

Це так, але він… Він тільки-но починається…

…І ми вже не уявляємо свого життя без нього.

«Повернувшись з роботи, ми звично натискуємо кнопку на пульті телевізора і робимо свої сімейні справи під чергові любовні чи детективні пристрасті, що розігруються на екрані. Нам уже справді складно уявити, як люди жили раніше без «голубого екрана», улюблених телепередач і серіалів. І навіть те, що колись можна було побачити лише в кінотеатрі, нам здається чимось нереальним. Хоч колись людям було приємно дивитися навіть чорно-білі короткометражні стрічки, які розповідали про найпростіші і звичайні речі: прибуття поїзда, марш на площі, козацький побут тощо», – з Інтернет-видання.

А втім, історія кінематографа, що колись звався на французький лад синематографом, не така вже й давня – як мистецтву йому не більше ста років. У Росії перша публічна демонстрація синема відбулася у 1896 році, коли брати Люм’єр 16 травня в Петербурзі між актами оперети в саду «Ермітаж» продемонстрували свою першу кінострічку, яку ще й фільмом трудно було назвати – так, рухомі картинки. (До речі, саме на тому місці пізніше виникне первинний знімальний павільйон Ленфільму.)

Першими збагатилися на демонстрації синема брати Люм’єр, які за демонстрацію своїх стрічок брали гроші. А потім підприємливі люди, яких пізніше буде названо бізнесменами, швидко втямили: це те видовище, за яке люди охоче розлучаються зі своїми грошима. А збагнувши це, почали будувати кінотеатри – для демонстрації «фільмів», а простіше – для викачування грошей з публіки. Перші фільми – іноземні чи російські – викликали бурхливе захоплення: навіть якщо на екрані показували солдатські вправи – артиклі, – на плацу, або просто краєвиди – кінотеатри все одно були заповнені і переповнені.

Пізніше почалася епоха німого кіно, що його захоплено назвуть «Великим німим» і виберуть йому королеву. (Як же король і без королеви!) Нею і стане «полтавська галушка», старша дочка викладача полтавської гімназії Василя Андрійовича Левченка Віра, за чоловіковим прізвищем – Холодна.

«Великому німому» вік судився недовгий (десь до початку 1950-х кіно повністю стане звуковим, як ще раніше, у 1935 році – кольоровим. Перший кольоровий фільм у СРСР «Груня Корнакова» буде знятий у 1936 році), на зміну йому прийде кіно,

1 ... 151 152 153 ... 155
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ваші пальці пахнуть ладаном», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Ваші пальці пахнуть ладаном"