Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Тіні забутих предків, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Тіні забутих предків, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тіні забутих предків" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17
Перейти на сторінку:
ру­ки важ­ко ле­жа­ли у всіх на колінах.

Палагна поп­рав­ля­ла по­лот­но на мер­цеві, а її пальці чу­ли хо­лод мерт­во­го тіла, тоді як теп­лий со­лод­ка­вий дух вос­ку, що стікав по свічках, підіймав з гру­дей до гор­ла жалість.


Трембіти пла­ка­ли під вікном.


Жовте ли­це Іва­на спокійно ле­жа­ло на по­лотні, замк­нув­ши у собі щось тільки йо­му відо­ме, а пра­ве око лу­ка­во ди­ви­лось з-під підня­то­го тро­хи повіка на куп­ку мідя­них гро­шей на гру­дях, на сту­лені ру­ки, в яких горіла свічка.


В го­ло­вах тіла не­ви­ди­мо спо­чи­ва­ла ду­ша: во­на ще не смі­ла ви­летіть з ха­ти. Па­лаг­на звер­та­лась до неї, до тої са­мотньої ду­шеньки му­жа, що си­рот­ли­во ту­ли­лась до не­ру­хо­мо­го тіла:


- Чому не за­го­во­риш до ме­не, чо­му не пог­ля­неш, не по­за­ви­ваєш мо­золі на моїх пуч­ках? А в кот­ру онь доріжку ви­би­раєшся, му­жу, відки виг­ля­да­ти маю те­бе? - го­ло­си­ла Па­лаг­на, і гру­бий го­лос її пе­ре­ри­вав­ся в жалібних но­тах.


- Файно го­ло­сить…- ки­ва­ли го­ло­ва­ми старі сусідки і чу­ли одвітні зітхан­ня, що розп­ли­ва­лись в шумі людських го­лосів.


- Ми ра­зом пас­ту­ши­ли в по­ло­нині… Раз якось пас­ли-сьмо вівці, та й звіяв сту­де­ний вітер, гей­би взимі… Та­ка віхо­ла кру­тить, що світку не вид­но, а він, небіжчик…- оповідав газ­да сусідам. А в сусідів ус­та во­ру­ши­лись од своїх зга­док, бо го­ди­лось потішить зас­му­че­ну ду­шу, роз­лу­че­ну з тілом.


- Ти пішов, а ме­не са­му по­ли­шив… З ким же я бу­ду те­пер га­з­ду­ва­ти, з ким бу­ду худібчи­ну дог­ля­да­ти?..- пи­та­ла чо­ловіко­ву ду­шу Палагна.


В од­чи­нені двері, прос­то з тем­ної ночі, всту­па­ли у ха­ту все нові гості. Зги­на­лись пе­ред тілом коліна, бряж­ча­ли мі­дяні гроші на гру­дях в Іва­на, і по­су­ва­лись на ла­вах лю­ди, щоб да­ти місце но­вим.


Грубі свічі ти­хо то­пи­лись, оп­ли­ва­ючи вос­ком, не­на­че сльо­за­ми, блідий по­ломінь ли­зав спер­те повітря, і синій чад, змішав­шись з нуд­ним за­па­хом вос­ку та з ви­па­ром тіл, висів над глу­хим го­мо­ном в хаті.


Ставало тісно. Об­лич­чя схи­ля­ли­ся до об­лич, теп­ле ди­ха­н­ня міша­лось з ди­хан­ням, упрілі чо­ла ло­ви­ли у се­бе блиск смер­тельно­го світла, що за­па­ли­ло мінливі вогні на дро­тя­них за­пас­ках, на че­ре­сах та табівках. А ха­та усе спов­ня­лась но­ви­ми гістьми, що вже тов­пи­лись біля по­ро­га.


Тіло ру­ша­ло. Біласті пля­ми, як ли­шаї, повз­ли по ньому лед­ве помітною тінню.


- Мужу мій со­ло­денький, на біду-сь мя ли­шив…- жалілась Палагна.- Не бу­де ко­му ні у місто піти, ні при­нес­ти, ні да­ти, ні взя­ти, ні при­вез­ти…


А за вікном туж­ли­во повісту­ва­ла про се трембіта, до­да­ючи їй жа­лю. Чи не ба­га­то вже су­му ма­ла бідна ду­ша? Така дум­ка, ви­ди­мо, таїлась під ва­гою гніту­чо­го смут­ку, бо од по­ро­га по­чи­нав­ся вже рух. Ще несміли­во ту­па­ли но­ги, пха­ли­ся лікті, гур­котів ча­сом ослін, го­ло­си рва­лись та міша­лись в глу­хо­му го­моні юр­ми. І ось рап­том ви­со­кий жіно­чий сміх гост­ро роз­тяв важкі пок­ро­ви су­му, і стри­ма­ний гомін, на­че по­ломінь, бух­нув з-під шап­ки чор­но­го ди­му.


- Ей ти, но­са­тий, ку­пи у ме­не зай­ця! - ба­сив зсе­ре­ди­ни мо­ло­дий го­лос, і в од­повідь йо­му по­ко­тив­ся при­ду­ше­ний сміх:


- Ха-ха! Но­са­тий!..


- Не хо­чу.


Починалась за­ба­ва.


Ті, що сиділи ближ­че до две­рей, по­вер­ну­лись спи­ною до тіла, го­тові приєдна­тись до гри. Ве­се­ла усмішка роз­тяг­ну­ла їм ли­ця, пе­ред хви­лею скуп­лені в смут­ку, а заєць пе­ре­хо­див все далі і далі, за­хоп­лю­вав шир­ше і шир­ше ко­ло і вже до­би­рав­ся аж до мер­ця.


- Ха-ха, гор­ба­тий!.. Ха-ха, кри­вий!..


Світло ко­ли­ва­лось од сміху і чаділо ди­мом.


Один за дру­гим гості вста­ва­ли з ла­вок та роз­хо­ди­лись по кут­ках, де бу­ло ве­се­ло й тісно.


По об­лич­чю мер­ця все роз­рос­та­лись пля­ми, на­че за­таєні дум­ки йо­го во­ру­ши­ли, без­пе­рес­тан­ку міня­ючи ви­раз. В пі­дня­то­му ку­ти­ку вуст не­мов заст­ряг­ло гірке мірку­ван­ня: що на­ше жит­тя? Як блиск на небі, як че­реш­не­вий цвіт… При сінешніх две­рях вже цілу­ва­лись.


- А на ким ви­сиш?


- На Ан­ничці чор­нявій.


Анничка буцім не хотіла і упи­ра­лась, але де­сят­ки рук ви­пи­ха­ли її з тісної юр­ми, і га­рячі ус­та підда­ва­ли охо­ти:


- Йди, дівонько, йди…


І Ан­нич­ка обійма­ла за шию то­го, що висів, та смач­но ці­лу­ва­ла в ус­та при за­гальних радісних кри­ках.


Про тіло за­бу­ли. Тільки три ба­би ли­ши­лись при нім та ско­р­бот­но ди­ви­лись скля­ни­ми очи­ма, як по жовтім зас­ти­глім об­личчі ла­зи­ла му­ха.


Молодиці лип­ли до гри. З очи­ма, в яких ще не встиг­ло зга­с­нуть смер­тельне світло і за­тер­тись об­раз мер­ця, во­ни охо­че йшли цілу­ва­тись, бай­дужі до чо­ловіків, які так са­мо обійма­ли та ту­ли­ли чу­жих жінок.


Дзвінкі поцілун­ки лу­на­ли по хаті і спліта­лись з пла­чем сум­ної трембіти, що все оз­най­ом­ля­ла да­лекі го­ри про смерть на са­мотній ки­чері.


Палагна не го­ло­си­ла більше. Вже бу­ло пізно і тре­ба бу­ло прий­ня­ти гос­тей.


Веселість все роз­па­ля­лась. Ро­би­лось душ­но, лю­ди пріли у кеп­та­рах, ди­ха­ли ви­па­ром по­ту, нуд­ним ча­дом теп­ло­го во­с­ку та за­па­хом тру­па, що вже псу­вав­ся. Всі го­во­ри­ли вго­лос, на­че за­бу­ли, чо­го во­ни тут, оповіда­ли свої при­го­ди і ре­го­та­лись. Ма­ха­ли ру­ка­ми, гу­па­ли один од­но­му в спи­ну і мор­га­ли на че­лядь.


Ті, що не місти­лись у хаті, розк­ла­ли на подвір'ї во­гонь і справ­ля­ли ко­ло нього ве­селі гри­ща. В сінях зга­си­ли світло, дівки ди­ко пи­ща­ли, а па­руб­ки ду­ши­лись од сміху. За­ба­ва тряс­ла стіна­ми ха­ти та би­ла хви­ля­ми зой­ку в спокійне ло­же мер­ця.


Жовтий во­гонь свічок притьмив­ся в гус­то­му повітрі.


Навіть старі прий­ма­ли участь в за­баві. Без­жур­ний регіт тру­сив їх си­вим во­лос­сям, роз­тя­гу­вав зморш­ки та одк­ри­вав згнилі пеньки зубів.


Вони по­ма­га­ли мо­лод­шим ло­ви­ти че­лядь, нас­та­вив­ши ру­ки, що вже тремтіли. Бряж­ча­ло на­мис­то у мо­ло­диць на гру­дях, жіно­чий ве­реск роз­ди­рав ву­ха, гриміли ос­ло­ни, зру­шені з місця, і сту­ка­лись в ла­ву, де ле­жав мрець.


- Ха-ха!.. Ха-ха!..- ко­ти­лось од по­куті до по­ро­га, і цілі ря­ди лю­дей зги­на­лись од сміху уд­воє, при­ду­шив­ши ру­ка­ми жи­віт. Серед пис­ку і гло­ти нес­тер­пу­че коц­кав десь «млин» де­рев'яним кле­ко­том згуків.


- Що маєш мо­ло­ти? - зав­зя­то ви­гу­ку­вав мельник.


- Маємо ку­ку­руд­зу…- пха­лись до нього дівки, і сва­ри­лись між со­бою жи­ди, приліпив­ши довгі бо­ро­ди з клоч­чя.


Тугий скру­цак з руш­ни­ка, мок­рий і за­маш­ний, га­тив з лу­с­ко­том в спи­ни нап­ра­во й наліво. Від нього тіка­ли, се­ред ре­го­ту й кри­ку, пе­ре­ки­да­ючи стрічних, зби­ва­ючи пил і псу­ючи повітря. Поміст днигтів у хаті під ва­гою мо­ло­дих ніг, і ска­ка­ло на лаві тіло, тря­су­чи жов­тим об­лич­чям, на яко­му усе ще гра­ла за­гад­ко­ва усмішка смерті.


На гру­дях ти­хо бряж­ча­ли мідяні гроші, ски­нуті доб­ри­ми ду­ша­ми на пе­ревіз.


Під вікна­ми сум­но ри­да­ли трембіти.



Жовтень 1911, Чернігів



Кичері - безлісній горі.


Гачі - шта­ни.


Ца­рин­ка - об­го­род­жен­ний сінокіс близько од се­ла.


Гад­жу­ги - сме­ре­ки, рід на­ших яли­нок.


Ост­ри­ва - су­ха сме­ре­ка з га­луз­ка­ми, на якій су­шиться сіно.


Мар­жин­ка -

1 ... 16 17
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тіні забутих предків, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тіні забутих предків, Коцюбинський"