Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 161 162 163 ... 242
Перейти на сторінку:
трудящих, а замість нього обрати нового — більшовика!

І тут вже, хоч і як вимахував руками Іванов, далі говорити йому не дали. Солдати Третього авіапарку, представники від інших дислокованих у Києві військових частин, робітники «Арсеналу» й інших печерських заводів, — всі гукали в один голос, всі — одностайно і без запрошення голосувати — підняли руки вгору: за!

— Зовсім переобрати Ради! — завис крик. — Вимагаємо наших Рад! Наших! Геть із Рад паразитів і підбріхувачів!

Солдат–понтонер загилив Брилеві по плечу:

— Ну, тямиш тепер, як воно й що? За наші Ради! А ти, сучий сину, — проти!..

Мітинг вирував — годі було його втихомирити, а тим часом до Литвина–Сєдого прибіг хлопець з робітничої самооборони від Боженка з повідомленням: з долини, від Києва–Другого, посувається в напрямі до майдану якась чимала військова частина — чи не жовті кірасири?

«Жовті кірасири» були найбільш реакційною частиною київського гарнізону, — вони відмовились надіслати своїх депутатів у Раду і не раз уже нахвалялись розігнати «совдепщиків».

А мітинг вирував — і навряд чи була рація повідомляти людей про небезпеку: паніка серед кількатисячного натовпу могла б створити небезпеку ще дужчу. Литвин–Сєдой кинувся до комітету, що стояв тут же, біля машини.

Але там якраз тривала гаряча суперечка.

Коцюбинський стояв перед Івановим і П'ятаковим блідий. Завжди лагідні очі його в цю хвилину палали вогнем, чуприна розтріпалась, борода скуйовдилась.

— Що ж я тепер скажу тридцятьом тисячам солдатів–українців петроградського гарнізону? Що я доповім спеціальному в Петрограді комітету українців–більшовиків?

Встановити зв'язок між цим комітетом та більшовицькою організацією столиці України — то й було друге, неофіціальне, завдання, з яким прибув Юрій Коцюбинський в Київ з доручення Петроградського комітету партії. А третє — теж «неофіціальне» — доручення, від ЦК партії, мав Юрій Коцюбинський як уповноважений «Воєнки», тобто «Військової організації» більшовиків при ЦК та ПК: організувати вибори делегатів від Південно–Західного фронту на Всеросійську конференцію військових організацій фронту і тилу, що мала відбутися 16–го червня.

— Маю сказати, — гнівно гукав Коцюбинський, — що Україна не хоче свободи і незалежності? Чи що українським більшовикам не болять справедливі домагання свого народу?

Іванов розвів руками:

— Товаришу Коцюбинський, ти зрозумій: наші Ради не підтримали нас, меншовики блокуються з есерами і вони — дужчі. Я поставив вимогу нашої партії про автономію, але…

— Вимогу про автономію! — Коцюбинський підступив до П'ятакова. — Чому ви на мітингу не проголосували і цю вимогу? Чому ви поставили перед народом на голосування всі провалені меншовиками пункти, крім вимоги автономії України? Ви…

П'ятаков урвав розлютованого солдата перед ним:

— Товаришу Коцюбинський! Я повідомлю про вашу поведінку Центральний комітет! Ви хочете збити пролетарську революцію на буржуазний шлях! Ви — сепаратист, Коцюбинський!

— А ви — догматик!

П'ятаков зблід:

— Я апелюватиму до з'їзду партії!

— Центральний комітет обстоює автономію для України! Обстоюватиме її і з'їзд! А ви — проти автономії!

— Це — брехня! Я згодний з культурною автономією! Я тільки проти територіально–політичного сепаратизму!

— Меншовицькі ідеї «культурної автономії» спрямовані на замирення народу з своєю національною буржуазією! Ви — угодовець! — вже зовсім не при собі, лютував Коцюбинський. — Ленін висунув вимогу саме територіально–політичної автономії! Бо це відкриває дорогу довір'я української нації до нації великоруської і простелить шлях до братерського союзу обох націй в боротьбі за волю…

Литвин–Сєдой спробував втрутитися собі:

— Товариші! Зараз не час для дискусій! До мітингу наближаються карателі…

Але П'ятаков не слухав його і кинувся до Коцюбинського:

— Вас інспірувала Центральна Рада! Ви — агент Грушевського! Це — контрреволюція!

— А ви штовхаєте в обійми Центральної Ради весь український народ! Це — провокація!

І раптом суперечка стала чутна мало не цілому мітингу, бо на майдані враз знову запала тиша: мітинг не був попереджений про небезпеку, але люди вже помітили й самі.



9

З вулиці з'явились жовті кірасири.

Жовті кірасири від початку війни

1 ... 161 162 163 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"