Книги Українською Мовою » 💙 Класика » На кожум'яках, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "На кожум'яках, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На кожум'яках" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 16 17 18 ... 20
Перейти на сторінку:
нам одк­ла­да­ти.

Завiса па­дає





ДIЯ П'ЯТА



Двiр Ряб­ка; на дво­рi стоїть ха­та з ган­ком; нап­ра­во - бар­кан з бра­мою i хвiрт­кою, на­лi­во, пiд го­ру - сад, об­го­род­же­ний ти­ном. Далеко вид­но го­ри, на го­рах - Анд­рiївська церк­ва, Де­ся­тин­на, Со­фiй­ський со­бор.


Сонце на за­хо­дi.



ВИХIД 1



Химка сама.


Химка (за­мi­тає двiр мiт­лою). Дру­гим лю­дям не­дi­ля, а то­бi не­ма нi праз­ни­ка, нi не­дi­лi в сих ха­зяїнiв. Во­ни ве­сiл­ля справ­ля­ють, а ти ме­ти двiр у не­дi­лю, ще й пiс­ком по­си­пай, ще й зе­ле­ною тра­вою пот­ру­си, бо бач ве­ли­ка па­нi поїде вiн­ча­тись. Знаємо, з яких ви па­нiв. I я бу­ла б та­кою са­мою па­нею, як­би був жи­вий мiй чо­ло­вiк.



ВИХIД 2



Химка й Сидір Свиридович.


Сидір Свиридович. Хим­ко? Пiй­май со­ба­ку та прив'яжи на лан­цюг, щоб ча­сом не ки­ну­лась на ко­го та не обiр­ва­ла якiй-не­будь пан­нi ве­сiльної сук­нi. (Вхо­дить у ха­ту.)


Химка. Хi­ба в ме­не со­ба­чi но­ги, щоб я за со­ба­ка­ми бi­га­ла?



ВИ­ХIД З



Настя, Ольга й Варвара.


Настя вхо­дить в хвiрт­ку i йде до ган­ку.


За нею вхо­дять Ольга й Варвара, уб­ра­нi по-ве­сiльно­му.


Ольга i Варвара (до Нас­тi). Доб­ри­ве­чiр то­бi! Пот­ри­вай лиш! Як ми ра­зом з'їха­лись, не­на­че змо­ви­лись.


Настя (стає се­ред дво­ра). Доб­ро­го здо­ров'ячка, мої до­ро­гi. (Цi­лується з обо­ма.)


Ольга (до Нас­тi). Як же ти гар­но уб­ра­лась! Зов­сiм, як до вiн­ця. Яка гар­на ма­те­рiя! (Ла­пає.) А по чо­му ар­шин?


Настя. Трош­ки до­ро­га ма­те­рiя: по два кар­бо­ван­цi пла­ти­ла.


Варвара (ти­хо). От­же й збре­ха­ла; я вже знаю, що пла­ти­ла по пiв­то­ра кар­бо­ван­цi.


Ольга (до Нас­тi). Для твоєї сук­нi ко­ли б не од­ки­нув­ся Гост­рох­вос­тий од своєї Євфро­си­ни.


Варвара. Я б на йо­го мiс­цi од­ки­ну­лась од неї й без то­го.


Настя. Вже й бе­ре! I де в йо­го тi очi бу­ли? Хi­ба ж у нас не­ма кра­щих пан­нiв. Сам як чор­ноб­ри­вець, а бе­ре со­ву.


Варвара. Вже й бе­ре! Нiс, як кар­люч­ка! (Смiється.)


Ольга. Очi, як ци­бу­ля. (Смiється.)


Настя. Од­на­че чо­го ж ми тут стоїмо? Хо­дi­мо в ха­ту.


Всі три. Хо­дi­мо! Хо­дi­мо! (Йдуть у ха­ту.)



ВИХIД 4



В хвiрт­ку вхо­дять два Митрополичі баси в сiр­ту­ках.


1-й бас. Та цей дом ме­нi по зна­ку. Я тут був з Ки­ри­лом та Та­ра­сом.


2-й бас. Чи доб­ре ж прий­ма­ли?


1-й бас. О, ще й як доб­ре! Ха­зяїн i ха­зяй­ка ду­же люб­лять пiс­нi i тро­хи нас на ру­ках не но­си­ли. Та тут ми гур­том ук­ла­ли в ко­пи ма­ло не двi вiд­рi го­рiл­ки. Он де Гост­рох­вос­тий на­ди­бав со­бi дiв­чи­ну! Ой бра­ти­ку, та тут нас жде ве­ли­ка ви­пив­ка. Спа­си­бi Гост­рох­вос­то­му, що поп­ро­сив нас на ве­сiл­ля. За те ж я йо­му так од­ка­таю апос­то­ла, що церк­ва бу­де дри­жа­ти!


2-й бас. Пiд­дам i я ба­сом жа­ру. Ну вип'ємо ж цього ве­чо­ра!


1-й бас. О, що вип'ємо, то вип'ємо! От бу­де лах­ва!



ВИ­ХIД 5



Ті самі i Гострохвостий з дво­ма шаферами.


Гострохвостий. (до ба­сiв). Здрас­туй­те! Як жи­ве­те, як дви­гаєтесь!


Баси. Ва­ши­ми мо­лит­ва­ми по­ма­леньку жи­ве­мо! Цей двiр нам трош­ки по зна­ку. Доб­рi лю­ди жи­вуть в цiм дво­рi i, здається, не вбо­гi.


Гострохвостий. О, не вбо­гi.


Шафери. Ав­жеж не вбо­гi. Ряб­ко­ва лав­ка швид­ко пе­рей­де на пер­шу ули­цю на По­до­лi.


Баси (до Гост­рох­вос­то­го). На­бе­ре­те в ки­ше­нi вся­ко­го доб­ра?


Гострохвостий. (гор­до). Ав­жеж на­бе­ре­мо: не в дур­нiв уда­лись.


Всі. От щас­ли­вий чо­ло­вiк. Ба­га­то­му чорт дi­тей ко­ли­ше.


Всі йдуть до ха­ти.


Гострохвостий зос­тається й виг­ля­дає в хвiрт­ку.


Гострохвостий. Ой бо­же мiй! Аж тру­шусь. А що, як по­чує та й при­бi­жить ска­же­на Ска­ви­чи­ха! Ой-ой-ой! Ду­ша моя три­во­житься. (Зiт­хає i йде в са­нок. Йо­му на­зуст­рiч ви­хо­дить Си­дiр Сви­ри­до­вич, об­нi­має йо­го й цi­лується.)



ВИХIД 6



Гострохвостий, Сидір Свиридович, шафери й два баси.


Сидір Свиридович. От те­пер ви вже наш. Вже нас нiх­то не роз­лу­чить. Будьте ж щас­ли­вi в но­вiй жиз­нi. Вас жде Євфро­си­на. Про­шу до ха­ти. Поб­ла­гос­ло­ви­мо вас, та, про ме­не, й до вiн­ця. Здрас­туй­те. (Здо­ров­кається з па­ни­ча­ми. Всi вхо­дять у ха­ту. Си­дiр Сви­ри­до­вич з сi­ней.) Химко! Йди, го­луб­ко, од­чи­няй во­ро­та, та ши­ро­ко-ши­ро­ко.


Химка ви­хо­дить, од­чи­няє во­ро­та.


В во­ро­та заг­ля­да­ють погоничі й міщанки.


Химка вер­тається в ха­ту.


З ха­ти на га­нок ви­хо­дять шафери з об­ра­за­ми й свiч­ка­ми, схо­дять по схiд­цях i ста­ють по обид­ва бо­ки ган­ку; за ни­ми ви­хо­дить один бас i не­се хлiб-сiль, за ба­сом ви­хо­дить другий бас.


Гострохвостий i Євфросина, Сидір Свиридович, Євдокія Корніївна, уб­ра­на в чуд­ний ста­ро­мод­ний чеп­чик, дружки, кілька міщанок i Химка.


Євдокія Корніївна i Міщанки пла­чуть i вти­ра­ють очi хус­точ­ка­ми.



ВИХIД 7



Гострохвостий, Євфросина, Сидір Свиридович, Євдокія Корніївна, шафери, дружки, Митрополичі баси, Міщанки й Химка.


Гострохвостий. (до од­но­го ба­са). Гук­нiть, будьте лас­ка­вi, щоб зво­щи­ки пiд'їха­ли пiд са­мi во­ро­та.


1-й бас (ви­бi­гає за во­ро­та й гу­кає). Гей, зво­щи­ки! Сi­дай­те на коз­ла та по­да­вай­те ко­нi, бо вже мо­ло­дi йдуть. (Вер­тається.)


Євдокія Корніївна (пла­чу­чи). Нiх­то не знає, од­на ма­ти знає, як тяж­ко ви­да­ва­ти за­мiж од­ним од­ну доч­ку. Бу­ла, жи­ла в ха­тi, а завт­ра хто йо­го зна де й дi­лась. Нi до ко­го бу­де й сло­ва про­мо­ви­ти. Так, не­на­че й не бу­ло в ме­не доч­ки.


Сидір Свиридович. Не плач, ста­ра! Не те­пер, то в чет­вер, а все-та­ки дiв­чат не ми­не те ли­хо. Тре­ба ж ко­лись од­да­ти доч­ку.


Гострохвостий. (ти­хо). Не­ма Ска­ви­чи­хи на ве­сiл­лi. Сла­ва ж то­бi, гос­по­ди! Збув­ся я кло­по­ту.


Сидір Свиридович (бе­ре хлiб i сiль). Ще раз бла­гос­лов­ляю вас свя­тим хлi­бом пе­ред вiн­цем. Да­руй же вам, бо­же, щас­тя й здо­ров'я i доб­ра пов­ну ха­ту!



ВИХIД 8



Ті самі й Горпина Корніївна.


Горпина Корніївна (про­жо­гом вбi­гає в во­ро­та, роз­пи­ха­ючи лю­дей, i ки­дається з пла­чем i з кри­ком до ган­ку). Стiй, бра­те! Стiй, не бла­гос­ло­ви!


Гострохвостий. (ти­хо, ла­ма­ючи ру­ки). Бо­же мiй! Не­щас­тя моє! Ска­ви­чи­ха при­бiг­ла i все роз­ка­же! Який шкан­дал! Який шкан­дал!


Горпина Корніївна. Так оце у вас кра­де­не ве­сiл­ля, хо­ва­не вiн­чан­ня! Так оце ви не­дур­но справ­ляєте ве­сiл­ля крадько­ма од своєї сест­ри! Ви ме­не не про­си­ли на ве­сiл­ля, а я пе­ре­чу­ла че­рез лю­дей та й са­ма прий­шла. Ви хо­тi­ли вкрас­ти мо­го зя­тя, же­ни­ха моєї Олен­ки, та не вкра­де­те! Я вам до­ка­жу, що не вкра­де­те!


Сидір Свиридович i Євдокія Корніївна. Сест­ро! Бо­га ра­ди, не кри­чи! Бо­га ра­ди, не ро­би со­ро­му! Ди­вись, лю­ди див­ляться в во­ро­та.


Горпина Корніївна. Не­хай збi­га­ються з усiх Ко­жум'якiв, не­хай збi­га­ються з усього Києва! Не­хай див­ляться на моє го­ре! Лю­ди доб­рi! Ди­вiться на ме­не, ди­вiться на оцього

1 ... 16 17 18 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На кожум'яках, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На кожум'яках, Нечуй-Левицький"