Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 173 174 175 ... 242
Перейти на сторінку:
2

Пілот Ростислав Драгомирецький з авіатехніком Федором Королевичем знялися в повітря теж точно о шостій.

Екіпаж літака дістав наказ: тільки закінчиться артпідготовка, линути на ближні ворожі тили, випрасувати квадрат перед фронтом другого корпусу, встановити результати обстрілу, примітити рух ворожих резервів до позицій — і повертатись не до «штакор–2», а до «штаарм–8».

Доповісти — особисто командуючому армією генералу Корнілову.

Ворожа передова промигтіла внизу, вкрита пилом і димом. Але на п'ятому кілометрі землю вже стало видно виразно. Тут зруйновано все, і ніщо не подавало ознак життя. На десятому кілометрі стало видно колони ворожих резервів: резерви накопичувались за згірками й по узліссях.

Королевич глянув у спину поручикові Драгомирецькому, вийняв з пазухи пачку папірців і жбурнув їх через борт.

Перев'язана тонкою ниткою пачка падала якийсь час, перекидаючись у повітрі, потім струмінь завихрив її, нитка лопнула — і папірці приснули навсібіч.

Це була надрукована трьома мовами — німецькою, угорською та українською — відозва Центрального комітету російської соціал–демократичної робітничої партії: «Браття солдати!.. Всі ми вимучені страшною війною… Клас капіталістів багатіє в усіх країнах на підрядах та воєнних поставках… Мир хатам, війна палацам!..»



3

Українізований батальйон мав точний наказ. Якщо полк не піде в атаку — закидати окопи гранатами. Якщо полк піде, але ляже, — кулеметним вогнем підняти і гнати знов.

Полк пройшов першу ворожу — її винищено всю. Полк пройшов другу ворожу — вона теж не вчинила опору: на другій ворожій теж не було кому воювати.

Але третя ворожа була жива, вона вже оговталась і зустріла атаку мінометами й кулеметами.

Полк ліг перед третьою — на другій ворожій.

— Другу ворожу під прицільний огонь! — подав команду командир українізованого батальйону.

Це й означало: підняти полк і кинути його на ворожий огонь — вперед або винищити на місці — своїм вогнем.

І тут сталося несподіване: українізований батальйон не виконав наказу.

Батальйон був складений теж не з буржуїв, з свого ж таки брата–солдата: три роки спільно кров проливали, триста літ купно страждали під царем. Батальйонні кулемети відкрили вогонь, але послали його не на другу ворожу, де лежали тепер свої, а — на третю, де залягав ворог.

Водночас українізований батальйон надіслав делегацію до землячків–штрафників: в наступ однаково треба йти — за свободу, за революцію, за Україну, хто й зна, за що саме першочергово, один чорт — війна! То нехай буде вже так: тільки змовкнуть кулемети українізованого батальйону, нехай штрафники кидаються на третю ворожу врукопаш — і українізований батальйон теж підніметься: підтримає штрафників. Тільки ж, землячки–штрафники, глядіть: слово солдата! Додержувати його міцно, не — якийсь там командирський наказ!

Душевний вчинок землячків–українців зворушив солдатські серця штрафників. Штрафний полк гримнув «ура» — справжнє солдатське бойове «ура» — і, тільки змовкли кулемети підтримки, ринув вперед і вихором змів третю ворожу.

І ще не встигли в бойовому запалі залягти штрафники, як українізований батальйон звівся теж з лементом «слава».

І тоді «ура» і «слава» змішались: бігли всі гвардійці разом, як усі три роки війни.

Це була славна атака, якої вже не знали давно, — бій, у якому веде не наказ командира, а солдатська відвага, братерство, почуття плеча.

Здобувши всі лінії ворожих шанців, розпалені боєм, гвардійці врізались клином далі в ворожі тили.

Пілот Драгомирецький і авіатехнік Королевич спостерігали цю атаку з літака.

Драгомирецький озирнувся і щось гукнув через плече. Королевич з поруху уст зрозумів:

— Герої! — гукав поручик.

І Королевичеві здалося, що за скельцями шолома в Драгомирецького на очах заблищали сльози.

Але Драгомирецький зразу повернувся вдруге — в очах його стояв жах. Він вказував рукою вниз.

Королевич вже бачив і сам. Шляхами від Львова і Стрия поспішали величезні колони: австрійська піхота, угорські кіннотники, німецька польова артилерія. Лінія

1 ... 173 174 175 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"