Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 187 188 189 ... 242
Перейти на сторінку:
виконував функції особистого секретаря.

— Панове! Прикрі новини! В Києві повстання!

— Що?

Всі схопилися з своїх місць. Петлюра, навпаки, сів. Тільки Терещенко–батько не реагував ніяк, далі спокійно розливаючи по келишках спотикач. Він наливав келишки лише до половини — долити по вінця содовою мав сам собі кожний.

— Яке повстання? Що за повстання? — заметушився Грушевський; очі його полохливо забігали.

— Що ти верзеш! — спокійно гримнув Терещенко–батько. — Ти що, знову нетверезий?

Терещенко–син пересмикнув плечем:

— Яке — ще невідомо: якісь чортові солдати на хуторі Грушки…

— Машину мені! — гукнув Керенський.

— Заспокойтеся, Олександре Федоровичу! — лагідно провуркотів Терещенко–батько. — Навіщо машину? Куди ви збираєтесь їхати вночі? Треба довідатись…

— Поручик Нольденко! — заметушився Грушевський. — Де барон Нольденко? Панно Софіє!

Двері до другої зали відчинились, і на порозі з'явилась Софія Галечко. Вона пантрувала тут–таки, за порогом, щохвилини готова до послуг. Зодягнута вона була, як і завжди, тільки тепер на комірі вилискували зірочки, а поруч ще й золоті тризубці: з дня утворення Генерального секретаріату військових справ абшитованому хорунжому Софії Галечко повернуто військовий ранг австрійського легіону українських січових стрільців.

Панна Галечко доповіла:

— Прошу пана презеса: поручик Нольденко при апараті. Він з'ясовує телефонічно. За хвильку буде точна інформація. До правди: десь на Сирці ся трапило якесь заворушення.

— Оберучева! — наказав Керенський. — Командуючого до апарата особисто! — Терещенко–син вихлястою, танцювальною ходою рушив виконувати наказ. — Де мій ад'ютант?

Хвацький корнет–кавалергард з'явився з других дверей, з іншого кінця анфілади, і виструнчився біля порога.

Та з–поза спини Галечко з'явився ще один офіцер — у френчі без погонів, з золотими тризубцями на комірі. Це був начальник розвідки і контррозвідки при Генеральному секретаріатові, поручик, тобто тепер вже — сотник, барон Нольде. Він рапортував:

— Заколот стався в полку імені гетьмана Полуботка. Причини заколоту і мета його досі невідомі.

Втім, про причини можна було здогадатись. Перший батальйон полку, відмовившись їхати на фронт, повернувся в казарми — і досі умовити його не пощастило. Очевидно, два інші батальйони, теж діставши наказ вирушати на фронт, воліли розпочати активні бойові дії, не виходячи за межі Києва.

А мета? Яка ж могла бути мета? Раз полк перебуває на території, підвладній Центральній Раді, раз він відмовився виконати наказ Центральної Ради, то — сумніву не було — він міг повстати тільки… проти Центральної Ради.

Грушевський вхопився за голову і сів. Повідомлення вразило його в самісіньке серце. Українські вояки повстали проти української влади — як він запише це на скрижалі історії України? Крім того, всі київські Грушевські походили з хутора Грушки. Це можна було прийняти як символ, і — дуже поганий символ…

Тим часом військові люди заходилися вживати заходів.

Телефоном поблизу, на другому ж поверсі, заволодів Петлюра. Він телефонував у Бендерські казарми — в штаб полку імені Богдана Хмельницького: до зброї! Вивести полк, перетяти шлях повстанцям, ліквідувати ексцес при самому початку!

До телефону на першому поверсі поспішив Керенський: нехай Оберучев виводить чотири школи прапорщиків, три юнкерські школи, жовтих кірасирів! Роззброїти, ліквідувати при самому початку!

Грушевський побіг за Керенським, Церетелі — за Петлюрою. Хоча були вони представниками супротивних таборів, одначе — кожна пара — членами однієї партії.

Церетелі вмовляв Петлюру:

— Товаришу! Як колега по партії, благаю вас — не робіть цього! Ваші богданівці можуть приєднатися до полуботківців, і тоді вибухне загальне повстання! Нехай краще діють російські частини Оберучева!

Грушевський умовляв Керенського:

— Олександре Федоровичу! На бога! Послухайте партійного однодумця! Якщо полуботківців приборкуватимуть російські солдати, інші українські частини негайно підтримають їх, і станеться загальне повстання. Нехай вже краще Петлюра посилає проти українських заколотників наші, українські, частини…



5

В бузковому залі залишилися тільки Терещенко–батько і Винниченко.

— Призволяйтеся, добродію Винниченко, сіль ву пле! — пригощав гостинний господар і зробив добрий ковток з свого келиха. — А! До чого ж смаковита! Аж жижки трясуться. Кель аром, мон дьє! — Терещенко мав звичку пересипати свою мову

1 ... 187 188 189 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"