Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 197 198 199 ... 242
Перейти на сторінку:
до Омеляненка. — Ти ж таки фундатор спілки! Наказуй!

Григор Омеляненко знизав плечима і відійшов набік.

— Не моя власть, — буркнув він, — хіба то з нашої спілки? То самі чиншові та голота…

— Діду Онуфрію! — кинувся старшина до діда Маланчука. — Накажіть людям! Ми ж таки вас на голову нашої Ради обрали!

— Га? — приклав долоню до вуха дід Маланчук, обраний головою Ради селянських депутатів. — Що кажете? Не чую…

— Тьху! — Старшина плюнув. Маланчук, справді, по старості літ недочував, але особливо глух, коли до нього зверталися з чимсь небажаним. Тоді слух в нього зовсім псувався. — Оксентію! — кинувся старшина до Нечипорука. — Ти ж таки представник! Скажи від Центральної Ради!

А тимчасом коси — вже не дві, і не десять, а може, півста, різали тугі стебла панського жита, і понад шляхом, наче бережок мережива, стояла вже нерівна смужка стерні на покосах. Молодиці й дівчата теж взялися до серпів, — жмути жита дружно злітали в них над головами і через руку падали на стерню позаду. Жниварки на горбку стояли непорушні — біля них заходжувалися строкові з економії.

— Пане добродію Нечипорук! — вхопив унтер за руку Оксентія. — Раз ви від Центральної, накажіть людям припинити безчинство! Попереджаю! — загукав він до косарів і жниць. — Однаково плататимуть тільки грішми!



4

Оксентій стояв як прибитий. Ніколи й не сподівався він, що доведеться йому бути представником будь–якої влади. Хоча й вийшло якось так, по–дурному, що встряв він у самісіньку Центральну Раду, навіть їздив щотижня до Києва на засідання казенним коштом, одначе почував себе в Центральній Раді тільки прохачем із суплікою на панів на предмет розподілу панської землі, а ніяк не повноважним порядкувати людьми.

Софрон підійшов до нього ззаду і мовив стиха:

— Тату, гетьте звідціль від гріха!

Софрон вийшов без коси — тільки подивитись, що воно буде, але, про всякий випадок, косу наладнав і поклав під хатою напохваті: коли б обійшлося гаразд, він мотнувся б додому, ухопив косу і приєднався б до людей. А ні — то й доказів проти нього немає ніяких: без коси ж вийшов. Та Оксентієві вже не так просто було піти. До старшини приєднався Омеляненко, і вони насіли вдвох:

— Чуєш, Оксентію? Ти ж таки наш обранець! Накличуть вони біду на нашу голову. Та й народ, знаєш, який? Одмахають на панському, а тоді до нашого візьмуться…

А жито лягало й лягало, покоси йшли вглиб, і унтер наважився вдатися до більш рішучих заходів. Він загорлав до своїх десяти «хрестиків» — ополченців:

— Отдєлєніє, смирно–о–о!

Ополченці, які досі на позиціях нейтралітету стежили за розгортанням подій, похопились і затупцювали на місці. Були це поважні віком дядьки і по–українському вони розуміли погано, дарма що під хрестами на кашкетах мали жовто–блакитні стьожки: їх ополченський батальйон українізувався більшістю голосів, а самі вони були звідкілясь з–під Рязані чи Вятки. На команду вони розгубились і скоса позирали на густий лан — чи не чкурнути часом у жито, хоч би й за своєю «нуждою»?

— Смирно! — зарепетував знову унтер. — Слухай мою команду!

Ополченці вирівнялись, як уміли.

— Ой, боже мій! — скрикнуло кілька жіноцьких голосів. Кілька жниць покинули жати й відбігли від лану до гурту. Але косарі махали далі.

Тоді Оксентій таки одважився. Справді, щось треба ж робити, щоб не пролилася людська кров. Кількох застрілених полуботківців він бачив у Києві на власні очі.

Оксентій скинув шапку й гукнув:

— Люди!

Окрик Оксентія почули на лану. Кілька косарів озирнулись і пристанули. Але Гречка з Велігурою махали далі, чимдуж натискаючи на п'ятку. Натовп посунувся ближче до Оксентія.

— Дядько Оксентій скажуть! — побігло юрбою шепотіння.

— Тату! — засмикав батька Софрон. — Схаменіться! Цитьте!

Оксентій м’ял шапку в руках.

Був Оксентій ціле своє життя тихий і непримітний у селі чоловік, знали його як роботягу та бідака — інших прикмет за ним люди не відали. Але відколи обрано його від «Селянської спілки» членом Центральної Ради, враз став він знаний на цілу волость. Де ж пак — член щонайвищої влади, ще й — спеціальної української! І не багатій якийсь, дука, — як у тому

1 ... 197 198 199 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"