Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам 📚 - Українською

Читати книгу - "Мир хатам, війна палацам"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Мир хатам, війна палацам" автора Юрій Корнійович Смолич. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 218 219 220 ... 242
Перейти на сторінку:
Я теж збираюсь іти цим шляхом!

Вона знову зробила рвучкий рух, щоб піти, але Флегонт схопив її за руку.

— Ні, Марино, спиніться! — скрикнув Флегонт. — Ще хвилинку, і тоді ви можете відштовхнути мене на все життя: вона кликала мене не на вірний шлях — і я не пішов за нею! Зараз я вам це розповім, тільки вислухайте мене!

Марина пересмикнула плечем. Що їй було робити? Все ясно: Флегонт зрадив її в коханні, і злая розлучниця цілком достойна кохання. Марина перед собою мусила визнати це. Флегонт покохав революціонерку, з такими ж ідеалами, як у неї самої. Але Лія ця, мабуть, краща від Марини — Марина мусить піти.

Та піти вона не могла: ззаду був ослінчик, попереду заступив шлях Флегонт, та й… не дуже й хотілося зразу йти. Марина сіла, відвернулась і сказала холодно:

— Кажіть, що вам треба. Тільки швидше — я поспішаю.

— Я розумію кохання тільки як абсолютне єднання душ і сердець! — скрикнув Флегонт.

— Ну й що?

Флегонт розгубився. Марина звела брову.

— Вона вважає, що боротися треба тільки за соціальне визволення, а нація — то справа буржуазії та експлуататорів! Пролетаріат не має батьківщини і йому, крім кайданів, нічого губити! Вона вважає, що нації тільки перешкоджають міжнародній солідарності трудящих! Вона вважає…

Марина знову звела брову й знизала плечима:

— А хіба ж неможливе єднання пролетарів різних націй в спільній визвольній боротьбі? Хіба не утворено міжнародний Інтернаціонал з демократів французьких, англійських, німецьких, інших? Та коли б не меншовики, то навіть у нашій Київській Раді робітничих депутатів не виникало б чвар з приводу національного питання. Ви щось плутаєте, Флегонте!

— Але вона, — скрикнув Флегонт, — доводить, що Інтернаціонал прийде лише через відмирання націй, а раз націям судилося вмерти, то й не варто гальванізувати труп!

Надія затеплілася в серці Марини:

— Якій же партії співчуває ця… ваша… дівчина?

— Вона не співчуває: вона — член партії! Більшовиків!

Марина сказала розчаровано:

— Ви знову щось плутаєте, Флегонте! Більшовики проголошують зовсім іншу програму. Ви знаєте, що Ленін…

— Ах! — відмахнувся Флегонт. — То ж петроградські і взагалі російські більшовики! А наші, київські, зовсім інакших позицій!

— Флегонте! — обурилася Марина. — Ви — політичний невіглас! Ви самі познайомили мене з більшовиками Івановим, Боженком, і вони…

— Ну, не всі, — погодився Флегонт. — Але ж ви самі чули виступи керівника київських більшовиків, П'ятакова, і самі обурювалися, що він виступає проти визволення української нації. Ви сказали тоді, що раз більшовики проти українців, то куди ж подітися українцям, як не йти за Центральною Радою? Ви ж казали так?

Марина примовкла. Справді, вона так казала, так думає і тепер. Справа лише в тому, щоб у самій Центральній Раді перемогла демократична течія. А воно ж до того тепер, либонь, і йдеться: відбувається робітничий з'їзд, і Центральна Рада має бути поповнена аж стома пролетарями! Сам Винниченко про це казав! Отже, експлуататорські елементи змушені будуть поступитися перед перевагою демократії: такий закон парламентської боротьби…

— І ось я перед вами весь, Марино! — мовив Флегонт. Він стояв перед нею знесилений і спустошений, навіть не куйовдив вже свого волосся. Він чекав на суд коханої. — Судіть мене! Тепер ви знаєте все. Я кохаю тільки вас і залишився вірний нашим ідеалам…

Він замовк. Мовчала й Марина. Взагалі, все довкола мовчало. Було зовсім тихо в Аносівському парку, на кручі над Дніпром. Стояв ясний, сонячний липневий день. Над задніпрянською далиною мерехтіло марево. Хвилями ріки пливли білі пароплави і хвильно гули, пірнаючи під Ланцюговий міст. Десь у вільготному затінку під кручею — дарма що в спеку — зривалася інколи солов'їна трель. Між гіллям лип метушилися горобці.

Марина мовчала і знову копирсала носком камінець, їй було сумно–сумно, але заразом і радісно–радісно. Кохати їй ще не траплялося в житті: це було солодко, але це було й гірко. А втім, звичайно, все це — тільки особисте, а коли громадське, коли для загального добра, коли революція…

Раптом на вулиці, в напрямі Бутишевого провулку, пакнув постріл, зразу — другий, потім ще один.

— Що це? — звела голову Марина. — Стріляють?

Пострілів гримнуло зразу кілька, і Марина підхопилась:

— Що там таке? Ходімо! Біжімо! Мерщій!


1 ... 218 219 220 ... 242
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Мир хатам, війна палацам», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Мир хатам, війна палацам"