Читати книгу - "Провина"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Кав’ярня на Академічній, у невеличкому дворику, майже порожня у понеділок, ідеально надавалася до «поправин» — звичаю святкувати весілля після весілля. Щоб можна було випити, закусити й на тверезу голову помізкувати: а кому, власне, потрібне було оте весілля?
«Та ні, куме, ми молодята, нам і без весілля класно… або не зовсім класно, це вже який кому номер випаде у лототроні, весілля тут ні до чого. Витрати шалені, — раз, задоволення… особливо, коли ще раз перерахуєш витрати… і подумаєш, як було б добре ці грошенята та й на щось корисне витратити — нову машину купити, наприклад…
Про що ми говорили, куме, — про задоволення? Про яке задоволення?»
Ні, наступного разу, коли його батьки знову захочуть, щоб усе було як у людей, — з танцюльками, бавульками і випивульками — треба буде їх послати у найближчий нічний клуб, на всю ніч, до ранку, щоб знали!
Олег, у майці і бейсболці, — «засмагає перед морем» — саме виголошував енний тост.
— За те, щоб ви побували в усіх чудових крапках нашої чудової планети!
— Оголосіть весь список, будь ласка!
Олександр — «називайте мене Сашком» — весь якийсь неяскравий, кольору кави з молоком — ледве язиком рухав, але келишок тримав міцно, складалося враження, що він дещо переграє у своєму сп’янінні.
— Без проблем! Канари, Багами, Гаваї… Хто з вас має вільні пальці? — повів Олег порожньою виделкою по колу. Салат із цієї виделки вже давно обсипався йому на штани. — Ти?
Виделка, танцюючи, націлилася на Влада.
— Я питаю, хто має вільні пальці? Треба загинати.
— Навіщо? — відказав на те Влад. Вовкулака — він добре його вивчив — був нечутливий до алкоголю. Навпаки, похмілля вдесятеро зміцнювало його.
— Видно, що ти тверезий. Скільки можна квасити ці п’ятдесят грамів? Що ми в нього хотіли, нагадай? — виделка перемістила приціл на Олек…
«Сашка, Сашка, взявся звідкись на мою голову. Добре, хоч теща на заробітках».
— Пам’ятаю, ми хотіли випити… — втупився в Олега посоловілими очима… «А, мускулюс біцепс брахії,[5] чому я не можу називати когось так, як мені хочеться? Олександр — отже, Олександр».
— А за що ми хотіли випити? — виделка зробила викрутас, ніби збиралася намотати на себе спагетті.
— За любов?
— Пили!
— За тих, хто не з нами?
— Було!
— А… за тих, хто з нами?
— Цікавий тост! — знову викрутас виделкою. Цього разу Олег неначе встромляв її у відбивну.
Влад зітхнув. Чіпляння до дрібниць — улюблена забава його вовкулаки, який спокійно міг би довести цим людину до шаленства, якби не був такий занудний.
— Агов, не спати! Ми п’ємо за наших ближніх!
— А хто наші ближні? — запитав Влад.
Олег, уже піднісши келишок до рота, завмер, опустив руку і переглянувся з Олександром. Той… той ставив на стіл уже порожній келишок.
— Він хоче, щоб ми перерахували всіх його ближніх!
Олександр витер рукою губи, подумав і собі запитав:
— А хто його ближні?
«Стоп, я б помітив, якби він щось пив».
— Ну-у, не знаю. Стоматолог, хто твої ближні? «Вилив. Точно вилив».
— Тут ніхто нікого не примушує пити, — рівно промовив Влад, розуміючи, що не його це справа, що кожен має право розпоряджатися вмістом своїх склянок, горнят і кухлів, як побажає, але нудьга вже почала затоплювати його, як повінь затоплює будинки край річки, невидима й нечутна тополина повінь. — У нашій компанії кожен скільки хоче, стільки п’є. Але не виливає.
Олександр напружився, глянув Владу в очі — «і очі якісь невиразні, — зелені, коричневі?» — раптом усміхнувся і набагато тверезішим тоном мовив:
— Я до цього часу в інших компаніях обертався, там скільки наливають, стільки мусиш випити. Вибачте. Отже, мені вже час іти?..
— Та ні, у нас ніхто нікого не виганяє.
— Хто скільки хоче, стільки й сидить? — докінчив, сміючись, Олександр. Далебі, він почав подобатися Владу.
— Гаразд, — несподівано для себе погодився Влад. — П’ю за вас і ваших ближніх.
— Ну нарешті, — Олег перехилив келишок, закусив чорним хлібом і видихнув: — А то в мене вже рука стерпла.
— А чому за своїх ближніх не п’єте, Володимире Григоровичу? — Олександр нарешті розслабився і навіть почав придивлятися до тутешніх офіціанток, одне слово, став схожий на людину.
— Можеш перейти на «ти». У нашій компанії…
— Я зрозумів, зрозумів! Що я можу на це сказати, Володимире Григоровичу? Мені починає подобатися твоя компанія!
Олег підняв очі від тарілки:
— О, за компанію ми ще не пили… Що, не хочете випити?.. Навіть зі мною за компанію?
«А справді, хто мої ближні? — відповів Влад на запитання, котре лишилося без відповіді. — Може, ти знаєш?»
Але вовкулака не мав схильності до різних мудрагельських висловів. Йому б дістатися серця і вгризтися в нього зубами, — от і вся розмова.
Битої кераміки назбиралося повне відро. Марія винесла його у передпокій, натомість взяла відро з водою і пішла перемивати кухню — білу від дрібних часточок розбитого посуду. Йдучи повз ванну, постукала.
— Можеш узяти білий рушник, — він новий, я його зранку повісила.
За хвилю рушник вилетів із дверей ванної кімнати:
— Вдавися ним!
Поки що ніби
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Провина», після закриття браузера.