Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 223 224 225 ... 291
Перейти на сторінку:

— Старший, кажу, де?

— А ти хто такий, шо горлопаниш? — визвірився на нього партизан.

І справді — хто? Дядько Йовхим не мав бажання розкриватися й пішов до млина. Там, як він і передбачав, робота кипіла. У широко розчинені двері млина входили чоловіки й жінки, назустріч їм ішли інші, виваляні в борошно, і квапливо несли на спинах повні лантухи. Усе це відбувалося тихо, майже без жодного згуку, чути було тільки голос одного молодого партизана:

— Не задержуй движеніє! Давай, папаша, давай швидче!

Дядько Йовхим протиснувся всередину, пошукав очима, та й тут не було того, що йому треба. Коли ж вийшов надвір, зустрівсь із Антоном Яголою. Насунувши картуза на самі очі, поставивши комір піджака сторч, він підступив і всміхнувся:

— Повідіму, не всиділи дома?

— А ти чого тут?

Антін знову всміхнувся:

— Ходьомте на станцію. Там уже наші. Я був. Начальникові капут, бригадірові вашому капут, а ті всі порозбігалися — і одного не знайдеш!

— Ну, ходьом! — погодився Йовхим, і вони пішли.

Але дорога пролягала майже повз цукровий завод, і годі було втриматися, щоб не заглянути й туди.

Усе йшло за планом. Хоча ранок тільки починався, хоча про партизанську операцію ніхто з мешканців Яру наперед не знав, але й на заводі вже було повно люду. Усі діловито й дуже серйозно йшли в складські приміщення й тягли звідти цукор, який німці не встигли вивезти. Тягли лантухами, торбинами, ряднами й відрами, несли на плечах, на спинах і поперед себе, одна жінка, певно, зле поінформована сусідьми, прийшла без нічого, але й тут дала собі раду. Скинувши хустину, вона набирала совковою лопатою цукор і сипала в неї. Однак хустина видалася нікчемно малою. Тоді молодиця, кілька разів озирнувшись на дядьків, які мовчки поралися коло білого піску, спустила спідницю через коліна, зав'язала зверху гузкою й заходилася сипати туди, лишившись в одній сорочці.

Дядько Йовхим підійшов до партизана, який наглядав за розтяганням державного майна, і спитав:

— Скільки його?

— Кого? — не зрозумів партизан. Це був русявий хлопець певно, не тутешній, із полонених.

— Сахарю.

— А я знаю?

— Тонн з півсотні, повідіму, буде, — приміряв на око Антін Я гола.

— Довго, — сказав дядько Йовхим.

— Шо довго?

— Розбиратимуть.

— До обіду й крихти не знайдеш! — запевнив Ягола.

— До обіду... Скільки ше до того обіду...

Підійшов дід Омелько з Гуманчиків:

— Йовхиме, так ви шо: німця вже сюди не пустите, чи ше прийде?

— А чого ви... в мене питаєте, дядьку Омельку?

— Аж ти з ними!

— Хто? Я?..

Він подивився на сивого дідугана й хотів йому сказати, щоб не втручався не в свої справи, але потім подумав про інше. Брехати, ніби він прийшов просто подивитися, як люди грабують цукор, не було вже рації, люди не дурні й усе бачать. Проте, відвернувшись од діда, Йовхим сказав:

— Нє-е, це я так...

— Ходьомте, дядьку Йовхиме, — торкнув його за лікоть Антін. — Ше ж на станцію...

Вони вийшли з цукроварні й попростували городами до мосту, за яким починалася територія станції. Будка вартового була перекинута, поблизу лисніла чимала калюжа крови. Ягола перехилився через поруччя і сказав:

— Оно вони.

Дядько Йовхим і собі глянув. Унизу, розкидавши руки, лежало біля самої води двоє людей: один у німецькому строї, другий у мундирі українського поліцая.

— Було б їх у воду, чи шо...

— Хай собі, — махнув Антін.

Біля станції метушилося чимало партизанів. Одні ломами розвертали рейки, інші обливали мазутом вагони, що були залишені на запасних коліях, треті носили в приміщення просмолені шпали, які горопудилися рівними штабелями по той бік колій.

— А якщо поїзди? — спитав Йовхим.

— І там, і там, — кивнув Антін рукою туди, звідки йшли, й туди, де зникали рейки, — мости розібрані.

— А пасажирські є?

— Тіки два, — відповів Антін. — Ондечки й хазяїн іде.

Дядько Йовхим обернувся. Сюди, рвучко припадаючи на ліву ногу, ішов командир партизанського загону Кузьма Круть.

Дядько Йовхим уперше бачив його при денному світлі. Це був чорнявий і дуже худий чоловік років тридцяти, у шкуратянці, перехрещеній двома портупеями, із вусами й короткою бородою. На грудях у нього висів німецький автомат із відкидним залізним прикладом, одна нога, здорова, була взута в добрий чобіт, а друга — в обшмуляний протезний черевик. Правою рукою він підпирався на товстий ціпок із гнутою ключкою.

— Так і ви тут? — спитав дядько Йовхим.

Кривий усміхнувся:

— Мабуть, що тут.

Сьогодні вночі вони вперше зустрілись особисто, хоч разом діяли вже давно, і тепер ще раз міцно потисли один одному руки.

— Як там на цукровому, Антоне? — поцікавився Кривий. — Чи ти лише до млина заглянув?

— Обше був і там, і там... Граблять православні. Сахарю тони із п'ятдесят, а борошна...

— Борошна теж приблизно стільки, — сказав командир. — Мені доповіли хлопці.

— А німець не наскоче? — спитав дядько Йовхим.

— Я виставив на всіх дорогах заслони.

1 ... 223 224 225 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"