Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 240 241 242 ... 291
Перейти на сторінку:
зазіхнула й на останнього, хто ще тримав їх на прив'язі в цьому лихому й незрозумілому світі.

Хвороба звалила Максима ще того вечора, коли Оленці зробилося погано й вона впала отуто, біля лави, коли в хаті погас каганець і Максим не міг устати, щоб підтримати дружину. Тоді Оленка відлежалася й за годину, нікому не мовивши й слова, пішла до свого дому, а він чи то заснув на лаві, чи також утратив свідомість, а коли прокинувся, не міг збагнути, чого лежить у маленькій хатині й чому й досі не повиймали прогоничі, хоч сонце, яскраве сонце проектувало на стіні картини буйного дня: хиталися на вітрі молоді сливки під вікном і спершу ліворуч, тоді назад пройшла до гори ногами, сокорячи, велика біла курка з червоним набакиреним гребенем. Це було відомо Максимові з дитинства. Вони з Марією любили зачинятися в хатинці, коли сонце світило просто в круглу чоповину, що випала з віконниці. То було їхнє власне кіно, якому заздрили всі дітлахи з вулиці.

Максим здивувався, чому він і досі вилежує, коли надворі буйний день. Він спробував підвестися, та голова була, мов зі свинцю, і міцно тримала його в ліжку. Максим почав пригадувати, що було вчора й позавчора, думка працювала мляво, раз у раз уривалася, і він починав усе спочатку. Та в цей час рипнули двері й почувся знайомий хлопчачий голос:

— Бобо Явдошко, казоли мо-омка, шоб ви прийшли до но-ос.

Почувся материн голос. Стара, певно, застерегла хлоп'яка не розмовляти так дуже; малий Антось притих. Далі розмовляли пошепки, і Максим не міг нічого більше почути, а згодом двері знову протягло рипнули.

У хаті хтось був, бо чулося тихе човгання ніг по долівці. Тоді ввійшла мати. Максим затулився рукою від різучого світла.

— Максимочку...

Він прохрипів пересохлою горлянкою:

— Га-а...

Мати поклала йому руку на чоло, теплу й шкарубку руку, і йому не знати чому захотілося плакати.

— Слава Богу й Діві Марії со младенцом... Два дні не прокидався. Голова вже не болить?

Максим спробував одповісти, але боявся заплакати. Значить, проспав двоє діб? Що ж із ним трапилося?

— Їсти хоч?.. Попоїсти трохи?

Він покрутив головою.

— Ну, хай, як ми прийдемо. Я тобі курочку зарізала...

Максим нарешті впорався з очима та горлянкою й поспитав:

— Чого Антось... приходив?

Мати квапливо погладила його по голові:

— Та нічого, нічого, то він так...

— Що з Оленкою?

— А шо? Ходе... Вже ходе, шо їй хіба? То нічого, у жінок таке бува, коли вони теєчки... У жінок, чуєш, бува...

Максим прийняв материну руку зі свого чола:

— Куди ви... зібрались?

— Хто, ми? Та... нікуди! До баби Макарихи, до баби Макарихи. Ти полеж, а ми той... прийдемо.

Вона вийшла до великої кімнати й причинила за собою двері. Батько теж був у хаті — почувся його стримуваний шепіт: «Mo, ти тут сиди?..» Стара, певно, щось йому відповіла, тихо грюкнуло віко скрині, зашарудів одяг, і хвилин через десять обоє вийшли, засунувши сінешні двері ключем.

Максим дивився на обернені догори кінокадри на стіні, і його поволі зморювало. Він то прокидався, то знову засинав, і щоразу перед очима гойдалось соковите листя молодих сливок, під ними пропливали білі хмарки, а над сливами то в той, то в інший бік ходили такі самі білі гребенясті кури. А коли прокинувся востаннє, у хаті вже знову були люди. Обернені догори ногами кінокадри зникли, певно, сонце зайшло за причілок. Двері відчинилися, і в хатинці стало видно.

— Ти ше спиш?

Мати підійшла до ліжка. Голос у неї був незвичайний і від неї потягло солодкими пахощами ладану та прив'ялим зіллям. Максимові по спині пробігли мурашки.

— Де ви... були?

Мати знову, як і тоді, заметушилася:

— Хто, ми? Та я ж той, казала тобі...

— Чого приходив Антось?

— Який? А, малий? Та нічого... По сіль, по сіль приходив. А я тобі зара курочку теєчки...

Максим підвівся з ліжка й звісив ноги додолу. Кров одпливла від голови, і на мить усе перед очима закрутилось, та він напружив діафрагму, і памороки минули.

— Де ви були, мамо?

Але стара, мов і не чула його слів, швиденько почеберяла з хатини, і знову настала темрява. Максим у самих трусах вийшов на хату. Батько сидів край столу й важко дивився поперед себе, матері не було, чувся тільки її топкий голос: «Тю-утю, тю-утю, тю-у...»

— Де ви були? — спитав Максим, тримаючись правою рукою за одвірок.

Батько витяг з-під столу куксу й поклав її на скатертину.

— Де ви були, тату?

Старий протягло зітхнув і промовив:

— На похороні.

Максим ледве доніс себе до ліжка й упав долічерева, неспроможний ні рухатися, ні навіть підвести голову, хоч подушка затуляла рот і ніс і не давала дихати. Батькові слова не здивували його, він одразу здогадався, де вони з матір'ю ходили. У кімнатці й досі стояв медвяний дух паленого воску, ладану й прив'ялих квітів, які завжди супроводжують небіжчика, нагадуючи живим про минущість буття.

Максим заснув легко й непомітно, і коли б до хатини, упоравшись із куркою, не заглянула мати, був би геть задавився, уткнувшись обличчям у подушку.

Прочумався він за два тижні. Як його поїли самоварними ліками, як мати годувала з ложечки — він

1 ... 240 241 242 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"