Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 28 29 30 ... 149
Перейти на сторінку:

— Нам що?.. Нам аби зиск-менгун був!— бовкнув спідручний отаманець Ходні, викликавши тим гнів свого патрона.

— Воно-то так, Охріме,— скосивши осатанілий погляд, глушив прикру ляпанину підлеглого головний отаман,— але ж у нас сім'ї, а їм, крім усього, наїдку треба, хліба насущного,— торгувався він із Сірком.— Хліба! — повторив Ходня.— Не у вас ми його купимо, бо руїною півкраю вашого лежить по неврожаї, а у московитів; а після воєводиного попередження не встрявати у війну з ляхами, а пантрувати і промишляти ногаїв, він і бояри не пропустять хліба на Дон.

— Чи ж ми підвладні і належні цареві? Чи ж ми, козаки, не вільні чинити, як хочемо, отамане? — гаряче обурився Семен Шумейко.— Чи ми не брати запорожцям, як були досі?!

— Воно ніби й не підвладні, але ж маємо домову з царем сторожити від агарян степ і за те мати менгуни і хліб, то порушувати її, Охріме, нам зась. Стосунки наші з московитами тепер переплелися так, що вслухуватись їх та лізти на рожен не хісно і не спідручно,— вдав Корній Ходня, що він той вислів прочитав у присутності решти лише підлеглому.— А щодо братів-запорожців, то ти слушно кажеш, пане Семене, січовий наш отамане, ми вірні їм, отож не можемо, гостинно прийняті отут по запросинах, перевирішувати уже вирішене раніше.

— Ви як собі хочете,— вставив по чималій мовчанці Яків Пій,— а мої січовики підуть із паном Сірком, як навіть і запорожці не підуть під руку Хмелеві. Сам кажеш, отамане, що півкраю братнього в руїні, то як не захистити нам його від розору?

— Запорожці підуть Хмелеві в поміч і без старшини своєї! Ручаюсь за це вам,— сказав упевнено Сірко, ні до кого не звертаючись конкретно.— Хіба ми ще з осені не погодилися з вами про поміч на весну?!

Корній Ходня, Лук'янів син, головний отаман Донського круга, що в стосунках і переписці з царедворцями, як і в листуванні Дону з Москвою через Посольський приказ, за тодішнім кшталтом іменувався як Лук'янов-син, невдоволено сопів носом, цмулячи цибуха, барабанив палицями і вдавав, що зважує сказане. Він уже зрозумів, що Сірко переміг його, і про себе уже навіть вирішив, хоч і приховував той рішенець, щоб дорожче його продати, що таки пошле донців, а радше дозволить їм із наказним Охрімом Корзою та сотниками-отаманами Данилом Кудреюі Савою Купрою на чолі йти до Хмельницького, але лише наторгувавшись та знайшовши собі виправдання перед боярами і царем, зоднобіч, а перед Кругом, покладаючись на отриманий уже менгун,— здругобіч...

Кінчився отой ситний підобідок, і старшини у приязні й дружбі дали слово таки взавтра, не ждучи нерішучих запорожців, піти до Чигирина в поміч Хмелеві, хоч ім'я гетьмана і не називали відкрито.

— Не сумнівайся, полковнику! — запевняв Сірка старий Шумейко.— Уже взасвіт і вирушимо, ось хрест святий, правду кажу! — перехрестився він.— Дзвони і грай, сурмаче, збір наших козаків! — гукнув він своєму джурі, про себе радіючи, що кінчиться тепер і пиятика, і ворохобство.

— Наша також поведе калмиків до Чигирина із Пієм і Шумейками! — тикав себе пальцем у груди старший тайша.

Уже геть під вечір, відпустивши братів Максима і Нестора до батьків у Капулівку на урльоп, зморений пиятикою, виїхав Сірко Велесом у Зозулину Балку на головне січовище. Ледь повівав теплий вітерець, і благодатно, аж спечливо, пригрівало весняне сонце. Сірко нісся шляхом поміж бекетами і вартами, як вітром гнаний. Лише по в'їзді у ворота стишився, бо був спинений чатовими, які ледь не силою привели його у намет кошового, Макара Худолія.

Сухий, плюгаво-миршавий і недолуго-немічний, малого костистого зросту, кошовий сидів за тесовим столом у курені і, як здалося Сіркові, заздалегідь чекав на нього — дивився втомлено і відразно, склавши сажнем під підборіддям писані жилами руки. Його ж коренастий напарник, який сидів за тим же столом, був, навпаки, опасистий і ломакуватий. Ожиріле його лице капшучилося під очима, і Сірко ледве пізнав у ньому писаря Петра Суховієнка.

Оглянувши намет і не дочекавшись ні запрошення сісти, ні відповіді на привітання, він неспіхом повторив своє «добридень» і, не питаючи дозволу, стомлено присів на ослоні та почав мовчки посудити люльку тютюном. Мовчанка тривала недовго...

— Приїжджаєш в січовище, як з неба падаєш! Приїжджаєш, як додому, шпигуєш і ворохобиш, калибаличиш і нацьковуєш мені січове поспольство, яко у власному маєстаті, проти наших рішенців, намагаючись зірвати нам похід на море і агарян. По якому праву те робиш, свавільнику, питаю?! — заговорив нарешті владно непоказний кошовий.— Січ не належить гетьманові, ані його старшині! Вона, прецінь, недоторканна! — аж шкварчала злоба на його устах.— А ти знаєш, що Січ цієї зими ледь не пішла з торбами старцювати і жебрати, що наше товариство геть обірвалося і обносилося до рам'я?! Що коні в нас пошесть взяла, отож і на пастрому їх не могли посолити!? Хто нас одягне, взує і нагодує тепер, коли самі для себе не будемо промишляти? Гетьман чи його камарилья? Ти, може, насолиш нам пастроми, підкинеш збіжжя, чи в ляхів ми добудемо по неврожаї? — ламав він замкнуті долоні на столі, примовчавши.

— Дозволю собі вам заперечити, пане кошовий, бо Січ належить мені, є моїм домом і домом всього люду нашого! Я ж виріс на ній, не як ви оце; а з малого і Молодика, як, певне, знаєте.

— По тому ти, байстрюче, отак ведеш себе і смієш перечити мені, кошовому? — не міг стримати обуру Худолій.

— Не раджу вам,— гамував у собі гнів Сірко,— так ображати мене, бо за звичаєм викличу вас на майданний поєдинок, а там, знаєте чи здогадуєтесь, мо' можу і осоромити вас на весь Кіш,— примовк Сірко, пройнявшись якимось співчуттям і до кошового, і до товариства, і до самого

1 ... 28 29 30 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"