Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Свята Марійка 📚 - Українською

Читати книгу - "Свята Марійка"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Свята Марійка" автора Зінаїда Валентинівна Луценко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 28 29 30 ... 115
Перейти на сторінку:
й розумна дівчина на того парубка серйозно і не глянула б: був невеличкий зростом, очі увесь час сльозяться, гнилі зуби, але не це найгірше – любив Ярижко випити, і хоч молодий, але не тримався міри. Як було якесь весілля, парубки перекинуть по чарці та й танцюють, веселяться, дівчат займають. А Ярижко п’є і п’є, аж доки не уп’ється зовсім, а тоді ухопиться за тин або за дерево чи зіпреться на стіну та й куняє; або ще впаде у бур’ян або й болото, вже звідти його мати витягає. І батько у Ярижка був колись такий самий, там же і закляк – в болоті, п’яний.

Якось поверталася Неля після школи, було добре пізно. Йде вона, голову похнюпила додолу – думає про уроки, по чужих дітей, як їй устигнути перечитати все, що треба, та ще й плани понаписувати. Вже дійшла до своєї хвіртки, як тут – Ярижко! Вискочив, мов чорт із конопель.

– Можна тебе провести? – та й ухопися рукою за сумку.

Неля Трохимівна не довго думала, та як уперіщить! А він – упав…

Мабуть, таки був тоді Ярижко п’яний і від того й упав, але Неля не завважила, чи то голова їй була забита уроками і дитячим гамором, чи так мало бути, але вирішила вона відвести напівпритомного парубка до своєї хати, водою напоїти.

А там хтось побачив…

І хоч не було між ними нічого серйозного, геть нічого! Але пішов по селу поговір: казали, що Неля водить парубків до хати.

Спочатку говорили тихо, потайки, а потім – це ж село – то одна, то інша молодиця стали уголос сумніватися: а що як Неля ще й чоловіків почне зваблювати?

Якось у магазині зібрався чималий гурт жінок, чекали хліба.

– До цього вже недовго! – кричала якась знервована жінка. – Чому вона не виходить заміж, га? Ходить, цвіте, чоловікам очі зриває!

– Бо вона не вироблена, – підтримала інша. – То й цвіте. Бо якби догодила чоловікові так, як я, а ще аби він п’яний її полупцював щовечора, то не була б така краля писана.

– Тихше, вона ж вчителька… – хтось прицитькав.

– То й що, що вчителька?! Можна безборонно дурити жонатим чоловікам голови, сім’ї руйнувати? – надійшла невістка голови колгоспу, вона знала, що її чоловік колись упадав за Нелею Трохимівною, та й тесть часто уголос шкодував за «втраченою невісткою».

І пішла по селу поговірка:

– Чули? Неля Трохимівна відбила у головихи чоловіка!

– Ну це вже ні в які ворота не лізе, де ж таке видано?!

– Треба на неї в район начальству поскаржитися, от що!

Село поскаржилося; у районі «прийняли міри»; єдиний, хто заступився за Нелю, був Ярижко, от вона і знайшла вихід – пішла за нього заміж.

Люди відразу ж вмовкли, заспокоїлися. Найбільше раділа мати Ярижчина, вона зітхнула із полегшенням, мерщій випровадила сина-п’яничку з хати і на радощах подарувала молодим троє свиней і корову – все своє господарство: хазяйнуйте. Неля ж завантажила на свої тоді ще тендітні дівочі плечі довічний і непосильний тягар.

Вона так само до решти віддавалася роботі, навіть ще більше. Чим раніше намагалася утекти з дому, шукала будь-якої приключки, аби туди не повертатися; крім занять, виконувала громадську роботу, покидала школу тільки тоді, як треба було чіпляти замок на двері. Та природа знову взяла своє: Неля Трохимівна стала мамою.

– Я не буду глядіти твою дитину! – кричав Ярижко, коли Неля Трохимівна за два місяці після пологів оголосила йому, що повертатиметься до школи.

– Ти ж усе одно цілими днями сидиш удома, нічим не зайнятий, приглянув би за донькою. Та й що там приглядати – завів у ясла, а тоді хоч і спи собі, як ти любиш.

– Ні! Ти жінка, то твоя дитина, – не згоджувався лінюх Ярижко. Він примудрявся ніде не працювати у часи, коли накладали покарання за ухиляння від праці, жодного дня не ходив на роботу і вдома ні за холодну воду не брався.

Але жінка від свого не відступилася, таки здала дитину в ясла і вийшла на роботу. А за рік знову мала дитину, сина.

Здавалося б, де тепер все встигати? Та Неля Трохимівна ще запекліше кинулася у вир народної освіти – вела уроки, групу продовженого дня, вечірню школу… Непосильна праця відібрала у Нелі Трохимівни і красу, і силу. Коли б із могили встала її мама, то могла б і не впізнати у худій та згорбленій, дочасно посивілій жінці із тісно стиснутими вустами колись ставну та пишну доньку. Де вже було за собою дивитися? Одне, що залишилося назавжди – це відданість роботі. Коли Неля Трохимівна за щось бралася – укладала в працю всю себе, без останку.

Рідні діти не заважали, росли на диво слухняні.

Чоловіка вона не могла покинути, але й уваги йому не приділяла, тож він потроху сам спивався, а якогось дня утопився у калюжі – просто у себе на подвір’ї.

Мертвого Ярижка знайшли сусіди, у той час Неля Трохимівна, як завжди, була у школі, виховувала сільських дітей. Свої уже повиростали.

1 ... 28 29 30 ... 115
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Свята Марійка», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Свята Марійка"