Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » День опричника 📚 - Українською

Читати книгу - "День опричника"

327
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "День опричника" автора Володимир Георгійович Сорокін. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 37
Перейти на сторінку:
Того літа спекотного багато казначейських голів полетіло. Боброва з п’ятьма поплічниками в клітці залізній Москвою возили, потім шмагали батогами й зняли голову на Лобному місці. Половину казначейських вислали з Москви за Урал.

Роботи багато було… Горохова тоді, як і годиться, спочатку мордою по гівну потягали, потім рот асигнаціями набили, зашили, у сраку свічку вставили та на воротях садиби й повісили. Родину чіпати було не велено. А маєток мені відписали. Справедливий Государ наш. І слава Богу.

Дорога праворуч повертає.

Виїжджаю на Рубльовий тракт. Гарна дорога, двоповерхова, десятисмугова. Вирулюю в ліву червону смугу. Це — наша смуга. Державна. Доки живий і при ділі Государевому — буду по ній їздити.

Розступаються машини, побачивши червоний «мерин» опричника із собачою головою. Розтинаю зі свистом повітря підмосковне, тисну на педаль. Постовий коситься з пошаною. Командую:

— Радіо «Русь».

Оживає в кабіні м’який голос дівочий:

— Доброго здоров’я, Андрію Даниловичу. Що хочете послухати?

Новини я всі вже знаю. З похмілля гарної пісні душа просить:

— Заспівайте-но мені про степ та про орла.

— Буде зроблено.

Вступають гуслярі плавно, бубонці розсипаються, дзвіночок срібний дзвенить, і:

Ой, ты степь широкая,

Степь раздольная,

Широко ты, матушка,

Протянулася.

Ой, да не степной орел

Подымается.

Ой, да то донской казак

Разгуляется.[2]

Співає Червонопрапорний Кремлівський хор. Потужно співає, гарно. Бринить пісня так, що сльози навертаються. Мчить «мерин» до Білокам’яної, миготять села та садиби. Сяє сонце на ялинах засніжених. І оживає душа, очищається, високого просить…

Ой, да не летай, орел,

Низко по земле,

Ой, да не гуляй, казак,

Близко к берегу![3]

З піснею так би і в’їхав у Москву, та не дають. Дзвонить Посоха. Його пещена пика з’являється в райдужній рамці.

— А, щоб тебе… — бурмочу, прибираючи пісню.

— Ком’яго!

— Чого тобі?

— Слово й Діло!

— Ну?

— Осічка в нас з природженим дворянином.

— Як це?

— Крамолу йому вночі не зуміли підкинути.

— Та ви що?! Чого ж ти мовчав, куряча голово?

— Ми до останнього чекали, та в нього охорона гарна, три ковпаки.

— Батя зна?

— Нє-а. Ком’яго, скажи ти Баті сам, мені стрьомно. Він на мене ще за посадських гнівається. Страшно. Зроби, буду твоїм боржником.

Викликаю Батю. Широке рудобороде обличчя його з’являється праворуч від керма.

— Здрастуй, Батю.

— Здорово, Ком’яго. Готовий?

— Та я-то завжди готовий, Батю, а ось наші в дурні пошились.

Не зуміли дворянину крамолу підкинути.

— Та й не треба тепер… — Батя позіхає, показує здорові, міцні зуби. — Його й без крамоли валити можна. Голий він. Тільки ось що: сім’ю не калічити, зрозумів?

— Зрозумів, — киваю я, прибираю Батю, умикаю Посоху. — Чув?

— Чув! — із полегшенням шкіриться він. — Слава тобі, Господи…

— Господь тут ні до чого. Государеві дякуй.

— Слово й Діло!

— І не запізнюйся, гульвісо.

— Та я вже тут.

Повертаю на Перший Успенський тракт. Тут ліс іще вищий за наш: старі, вікові ялини. Багато вони побачили на своєму віку.

Пам’ятають вони, пам’ятають Смуту Червону, пам’ятають Смуту Білу, пам’ятають Смуту Сіру, пам’ятають і Відродження Русі. Пам’ятають і Преображення. Ми на порох розсиплемось, у світи інші відійдемо, а славетні ялини підмосковні будуть стояти та гіллям величним погойдувати…

Та-а-к, он воно як з дворянами буває! Тепер уже й крамоли не треба. Минулого тижня так із Прозоровським вийшло, тепер з оцим… Круто Государ наш за дворян узявся. Ну, і правильно.

Стявши голову, за волоссям не плачуть. Узявся за гуж — не кажи, що не дуж. А як замахнувся — то вже рубай!

Бачу двох наших попереду на червоних «меринах». Наздоганяю, зменшую швидкість. Їдемо цугом. Повертаємо. Їдемо ще трішки й упираємося у ворота садиби дворянина Івана Івановича Куніцина. Біля воріт вісім наших машин. Посоха тут, Хруль, Сиволай, Погода, Охлоп, Зябель, Нагул і Кріпло. Батя корінних на діло послав. Правильно, Батю. Куніцин — міцний горішок. Щоб його розколоти — кмітливість потрібна.

Паркуюсь, виходжу з машини, відкриваю багажник, дістаю свою палицю тесову. Підходжу до наших. Стоять, чекають наказу. Баті немає, значить, я за старшого. Вітаємось по-діловому.

Дивлюсь на паркан: по периметру в ялиннику — стрільці з Таємного Приказу, нам на підмогу. Оточено садибу зусібіч іще з ночі за наказом Государевим. Щоб миша капосна не прослизнула, щоб комар підступний не пролетів.

Але міцні ворота в дворянина. Поярок дзвонить у хвіртку, повторює:

— Іване Івановичу, відчиняй. Відчиняй по-хорошому!

— Без думських дяків не ввійдете, душогуби! — лунає з динаміка.

— Гірше буде, Іване Івановичу!

— Гірше мені вже не буде, псе!

Що правда — то правда. Гірше тільки в Таємному Приказі. Але туди Івану Івановичу вже й не треба. Самі впораємось. Чекають наші. Пора!

Підходжу до воріт. Завмирають опричники. Б’ю по воротях палицею перший раз:

— Горе дому цьому!

Б’ю другий раз:

— Горе дому цьому!

Б’ю третій раз:

— Горе дому цьому!

І заворушилась опричнина:

— Слово й Діло! Гойда!

— Гойда! Слово й Діло!

— Слово й Діло!

— Гойда! Гойда! Гойда!

Плескаю Поярка по плечу:

— Верши!

Заметушився Поярок із Сиволаєм, приліпили вертуху на ворота. Відійшли всі, позатикали вуха. Гахнуло, від воріт дубових — тріски довкола. Ми з палицями — в пролом. А там охорона дворянина — зі своїм паліччям. Вогнепальною зброєю заборонено відбиватися, а то стрільці із променестрілів своїх холодновогненних усіх покладуть. А за Думським законом — з паліччям із челяді хто вистоїть проти наїзду, тому опали не буде.

Вриваємось. Садиба багата в Івана Івановича, подвір’я просторе. Є де помахатися. Чекає на нас купа охорони та челяді з паліччям. З ними три пси цепні, рвуться на нас. Битися з такою оравою — тяжка справа. Домовлятися доведеться. Треба по-хитрому справу державну вершити. Піднімаю руку:

— Слухай сюди! Вашому хазяїну все одно не жити!

— Знаємо! — кричить охорона. — Та від вас все одно відбиватись доведеться!

— Стривай! А давай поєдинників виберемо! Як ваш подужає — підете живі-здорові зі своїм добром! А як наш подужає — все ваше нам дістанеться!

Замислилась охорона. А Сиволай їм:

— Погоджуйтесь, поки ми добрі! Все одно вас виб’ємо, коли підмога приїде! Проти опричнини нікому не встояти!

Порадились ті, кричать:

— Гаразд! На чому битись будемо?

— На кулаках! — відповідаю.

Виходить від них поєдинник: здоровенний скотар, пика гарбузом. Скидає кожух, вдягає рукавиці, шмарклі втирає. Та ми до такого повороту готові — Погода Сиволаєві на руки каптан свій чорний кидає, шапку з кунячою облямівкою струшує, куртку парчеву скидає, поводить плечем молодецьким, шовком червоним обтягнутим, мені підморгує, виходить уперед. Проти Погоди в кулачному ділі навіть Масло

1 2 3 4 ... 37
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «День опричника», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "День опричника"