Книги Українською Мовою » 💛 Любовні романи » Лицарі Дикого Поля. Том 2 📚 - Українською

Читати книгу - "Лицарі Дикого Поля. Том 2"

364
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лицарі Дикого Поля. Том 2" автора Ярослава Дегтяренка. Жанр книги: 💛 Любовні романи / 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 153
Перейти на сторінку:
на лівому березі річки Росі, оточити його з трьох боків високим валом і окопами, а з четвертого боку польський табір прикривала Рось. Ця позиція була вельми вигідна і зручна з усіх поглядів. У цьому місці коронний гетьман вирішив дочекатися свого супротивника, щоби дати бій.

Напевно, уперше за всі ці місяці обидва гетьмани погодилися в тому, що вибити звідси польське військо буде дуже важко, практично неможливо. Крім того, у Потоцького було майже сорок гармат — з такої кількості знарядь можна легко розтовкти атакуючого ворога по землі. Однак серед поляків ширилася зневіра — війська князя Вишневецького досі не прибули до них, хоча вже мали бути тут.

На жаль, п’яне безумство й жага помсти так і не покинули коронного гетьмана. Відступаючи від Чигирина, він наказував спалювати всі містечка й села на своєму шляху, мотивуючи це тим, аби повстанці ніде не могли знайти собі ані притулку, ані провіанту, ані підтримки. На шляху Потоцького запалали Черкаси, Корсунь, а їхні жителі були безжально замучені й перебиті. Така нелюдська, безглузда жорстокість обурила навіть шляхтичів, яким дійшло, що тепер їм самим ніде буде дістати провізію. Та й навіщо вбивати звичайних русинів, які мирно орють землю? Хіба це гідно воїнів? Проте вдіяти ніхто нічого не міг. Як піти проти наказу великого коронного гетьмана?!

— Я наповню їхні серця жахом! — роздратовано відповідав Потоцький на обережні зауваження своїх наближених про те, що не слід знищувати ці міста. — Вони дорого заплатять мені за те, що посміли повстати! Жоден гультяй тепер не знайде тут собі притулку!

Але коронний гетьман помилився — не страх він сіяв у серцях людей, а спрагу помсти за безвинно пролиту кров. Військо Хмельницького, яке проходило випаленими землями, кипіло обуренням і ненавистю.

Коли Тимофій зі своїм маленьким загоном наздогнав козацьке військо, то помітив, що воно кардинально змінилося — у козаків з’явилася артилерія, якої їм так сильно бракувало біля Жовтих Вод. Використовуючи гармати, привезені городовими козаками, і ті, які були захоплені в поляків, Хмельницький сформував три батареї під командуванням Івана Ганжі. Усі двадцять шість гармат були поставлені на двоколісні вози, у кожний із яких для поліпшення маневреності впрягали одного коня. До артилерії були приставлені п’ятсот піших і триста кінних козаків. Над низовими козаками кошовим отаманом був поставлений Мартин Небаба[4]. Реєстрові козаки були поділені на шість полків — Чигиринський, Черкаський, Корсунський, Канівський, Білоцерківський і Переяславський, — під командуванням полковників Кривоноса, Богуна, Чарноти, Нечая, Мозирі й Вешняка[5]. Загальна чисельність козацького війська становила близько п’ятнадцяти тисяч українців і вже майже п’ять тисяч татар Тугай-бея, до якого долучалися інші мурзи. Крім того, Іслям Ґерай, який спочатку був дуже обережним, пообіцяв особисто прибути на підмогу своїм новим союзникам.

Хмельницький уважно вислухав розповідь Тимофія про події, що сталися в Чигирині, скривився, дізнавшись про втечу Чаплинського, і спохмурнів із досади, почувши про поранення Влада. Він давно знав молодого козака, і ця звістка засмутила гетьмана.

— Дай Боже, щоби Влад одужав якнайшвидше! А щодо Чаплинського — що ж, на все воля Божа! — сказав гетьман. — Настане день, коли він попадеться в мої руки. Я вдячний тобі, Тимофію, за цю послугу!

— Я погано впорався з дорученням, — нахмурився Тимофій, адже досі відчував свою провину за поранення Влада.

— Ти зробив усе, що міг, — відповів гетьман, не здогадавшись, що саме має на увазі Тимофій. — А Влад видужає, я впевнений. Він сильний. І твоєї вини в його пораненні немає. Може, це на краще — він надміру гарячий і неприборканий, а майбутній бій із Потоцьким обіцяє бути важким. У ньому він неодмінно відзначився б, а так збереже свою голову. Як там Гелена? — поставив Хмельницький запитання, яке давно його мучило.

— Пані оселилася у твоєму будинку, нічого не потребує, часто розпитувала про тебе і просила передати тобі ось цей лист, — з пісним обличчям відповів Тимофій, приховуючи усмішку й віддаючи Богдану послання Чаплинської. — Крім того, пані самовіддано виходжує Влада, незважаючи на неприязнь між ними.

— Ну, тепер він неодмінно швидко поправиться на зло Гелені, бо ж терпіти її не може! — пирснув сміхом Хмельницький.

Козацьке військо виступило до Корсуня, і 14 травня 1648 року, під вечір, козаки стали кошем навпроти ворога, розташувавши свій табір у формі півмісяця.

Богдан розумів, що марно штурмувати польський табір — вибити поляків з їхньої позиції було неможливо, не поклавши тут армію,

1 2 3 4 ... 153
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лицарі Дикого Поля. Том 2», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лицарі Дикого Поля. Том 2"