Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В дорозі, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "В дорозі, Коцюбинський"

187
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В дорозі" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 5
Перейти на сторінку:
про­зо­ра, по­зо­ло­че­на сон­цем.

Кирило на­ди­мав лег­кi i пус­кав бе­ре­гом, на­че стрi­лу:


- Ус-тя!


Тодi ви­со­кий бе­рег й йо­го за­ло­ми, мур лi­су i всi гор­би скла­да­ли гу­би, так як Ки­ри­ло, i вер­та­ли в од­по­вiдь:


- Ус-тя!


А Ус­тя смi­ялась.


Разом, як двi бе­рiз­ки з од­но­го пня, во­ни з'явля­лись тут, там, зби­ра­ли квiт­ки, виг­рi­ба­ли з-пiд лис­тя гри­би, ку­па­лись в сон­цi i в хо­лод­ках або, взяв­шись за ру­ки, збi­га­ли з гор­бiв у со­чис­тi до­ли­ни. I вiн не мiг од­рiз­ни­ти її од ше­лес­ту лi­су, од льоту хмар, за­па­ху зiл­ля. Во­на бу­ла та­ка наївна i та­ка хит­ра, так ма­ло i так ба­га­то зна­ла, як та му­раш­ка, що бу­дує пиш­нi па­ла­ти i жи­ве в тем­них ко­мiр­ках.


Лежали у ви­со­кiй тра­вi, се­ред мо­ря квi­ток, i роз­див­ля­лись: там, на са­мо­му спо­дi, жов­тi­ли че­ре­вич­ки i дрiб­на по­тен­ти­ля, як зер­на зо­ло­то­го пiс­ку, а над ни­ми здiй­ма­лись то­польки ве­ро­нi­ки, то сi­ро-бла­кит­нi, то гус­то-си­нi. Чер­во­нi пом­по­ни ко­ню­ши­ни, не­мов їжач­ки, стов­бур­чи­ли ще­ти­ну з три­лис­тих пiдс­та­вок, а па­ху­чий чеб­рець ткав по схи­лу го­ри ге­лi­от­ро­по­вий ки­лим. Каш­ка розк­ри­ла скрiзь па­ра­сольки. Се­ред бi­лих на­ме­тiв її трi­па­лись крильця си­нiх ме­те­ли­кiв. Ча­сом на па­ра­сольку спус­кав­ся жук i ло­вив сон­це в зе­ле­не дзер­ка­ло крил. Ус­тя таїла вiд­дих, щоб йо­го не зля­ка­ти. Пох­му­рий звi­ро­бой ви­ки­дав ку­пи зi­рок, яск­ра­во-жов­тих, про­те сум­них, як зо­ло­тi ку­та­си на чор­них бо­ках до­мо­ви­ни, а обiк нього ви­га­няв сi­ре та вуз­лу­ва­те стеб­ло пет­рiв ба­тiг, по яко­му дря­па­лись зрiд­ка бла­кит­нi квi­ти, по­ли­ня­лi й не­че­са­нi. З тра­ви на Ки­ри­ла на­во­див око ро­мен. Дрiб­нi дзвi­ноч­ки роз­бi­га­лись по лу­цi i сi­яли сум, та­кi де­лi­кат­нi i та­кi нiж­нi, що са­мi ди­ву­ва­лись, як жи­во­тi­ють на свi­тi. Не­дос­туп­на кро­пи­ва, об­важ­нi­ла на­сiн­ням, не­мов бджо­ла пер­гою, ха­зяй­но­ви­то шеп­та­лась по своїх ле­го­ви­щах.


А там знов во­ло­ха­та цен­тав­рiя хи­ли­лась на всi чо­ти­ри бо­ки, не­мов хо­тi­ла за­си­пать синьо-ро­же­вим цвi­том усi прос­то­ри. Од­даль кiнський ща­вель, зру­дi­лий на сон­цi, ку­ривсь бру­нат­ним ди­мом, як по­хо­рон­ний фа­кел, i сто­яли по­важ­но, як зо­ло­тi се­мис­вiч­ни­ки по древ­нiх хра­мах, ко­ров'яки. Ки­ри­ло по­ка­зу­вав Ус­тi до­ли­ни, де ев­фор­бiя таємни­чо ко­ти­ла в со­чис­тих та си­ро­вих, як дiй­ки ко­ро­ви, стеб­ли­нах мо­ло­ко од тем­но-сос­но­во­го ни­зу до жов­тих круг­леньких ро­зе­ток. На ви­со­ких мiс­цях по­рiс, як джунг­лi, си­вий по­лин i п'янив по­вiт­ря гiр­ки­ми па­хо­ща­ми, гус­ти­ми й за­душ­ли­ви­ми.


То там, то сям прос­тя­га­лись до сон­ця ко­тя­чi лап­ки, су­хi, без­душ­нi, м'якенькi, не­мов ок­са­мит, а мiж ни­ми польова м'ята кож­ну па­ру лис­точ­кiв приб­ра­ла в по­яс з ге­лi­от­ро­пiв. Ус­тi з Ки­ри­лом зда­ва­лось, що наївнi дi­ан­ту­си чер­во­нi­ли в тра­вi, як ди­тя­чi об­лич­чя, а над ни­ми схи­ляв свої вi­ти жур­ли­вий дрiк i пла­кав зо­ло­ти­ми сльоза­ми. Ок­ре­мо зай­ма­ли ве­ли­кi прос­то­ри бу­дя­ки, си­нi, аж си­зi. Во­ни зда­ва­лись по­ки­ну­тим вог­ни­щем, що ко­на­ло пе­редс­мерт­ним бла­кит­ним дим­ком. А там, по лу­ках, свi­ти­ла жов­та кульба­ба, як зо­рi на не­бi, кру­ти­лась на од­нiй нiж­цi бе­рез­ка, мiц­но три­мав­ся зем­лi де­ре­вiй, ки­ва­ла сi­ри­ми вi­та­ми со­ба­ча ро­жа i на го­ро­хах си­дi­ли, як ме­те­лi, бi­ло-ро­же­вi, чер­во­но-си­нi i жов­то­га­ря­чi квi­ти. Се бу­ла ор­гiя квi­тiв i трав, п'яний сон сон­ця, якесь ша­ленст­во кольорiв, па­хо­щiв, форм…


Устя ле­жа­ла i гриз­ла якесь стеб­ло, а Ки­ри­ло наг­нув до се­бе кущ зiл­ля й при­пав до нього га­ря­чим об­лич­чям. I от без слiв, без на­мо­ви очi їх стрi­лись, як чо­ти­ри най­кра­щих квiт­ки, i ус­та прос­тяг­ли­ся до уст. I ра­зом з со­лод­кою вог­кiс­тю в од­но зiл­ляв­ся смак гiр­кої тра­ви…


Раз пiс­ля то­го щось ста­лось. Ко­ли був сам, се­ред но­чi у своїй ха­тi, хтось ки­нув сло­во:


- Зрадник.


Голосно i ви­раз­но.


Зрадник? Хто?


Кирило озир­нув­ся, але тi­нi спо­кiй­но ле­жа­ли i спо­кiй­но бли­ща­ли при свiт­лi лам­пи ма­люн­ки на мi­щанських шпа­ле­рах.


Вiн сiв на лiж­ко i нес­вi­до­мо схо­пивсь за ки­ше­ню, де й до­сi ле­жав не­роз­пе­ча­та­ний лист. Але не вий­няв. Якась во­рож­не­ча, якась вiд­ра­за за­гар­ча­ла у ньому, не­мов збуд­же­ний пес, й ру­ка безв­лад­но впа­ла на­зад. По­чув уто­му i ти­хо си­дiв та прис­лу­хав­ся, як у по­рож­нiх гру­дях лу­на­ло те сло­во. В гру­дях, од яких рап­том одп­лив­ла кров i шуг­нув хо­лод, як у щi­ли­ну. По­то­му од­ра­зу зро­би­лось душ­но, га­ря­ча хви­ля пiд­ня­лась десь зни­зу, зал­ля­ла ту по­рож­не­чу, вда­ри­ла в го­ло­ву й зiг­на­ла Ки­ри­ла з лiж­ка.


Чорт! Вiн має пра­во. Пра­во на пов­не жит­тя… пра­во двад­ця­ти лiт… Пра­во од­но­го жит­тя, що не пов­то­риться бiльше… Хто за­бо­ро­нить? Хто мо­же? Хто мо­же зга­сить йо­го "я", стер­ти всi кольори, зни­щи­ти за­пах… хоч би то бу­ло пот­рiб­не для ти­ся­чi дру­гих? Дру­гих, яких на­вiть не знає. Чорт! Вiн не од­дасть їм всього… вiн має пра­во й со­бi щось ли­ши­ти…


Все в нiм ки­пi­ло i гна­ло по ха­тi, од стi­ни до стi­ни, з кут­ка в ку­ток.


"Зрадник!" Хай йо­му ска­жуть се у ли­це! То­дi по­ба­чать…


Йому ска­за­ли се у ли­це! Те дру­ге, що жи­ло у ньому, те справжнє i нев­го­мон­не "я". "Я", що так яс­но го­рi­ло у ньому… па­ли­ло в по­лум'ї все осо­бис­те, не­чис­те, звi­ря­че. Але пер­ше зма­га­лось, бо­ро­лось, хо­тi­ло жи­ти, кри­ча­ло про своє пра­во й тяг­ло до се­бе.


Їх по­ми­ри­ла вто­ма. Без­барв­на i ка­ла­мут­на, во­на дрi­ма­ла десь в гли­би­нi, на­че ту­ман пiд во­дою, i тiльки жда­ла, щоб прос­тяг­ти звiд­тiль свої лип­кi обiй­ми…


Що дi­ялось в свi­тi? Хi­ба вiн знав? Не мав на­вiть охо­ти. Га­зет не чи­тав, лис­тiв не бу­ло, i нiх­то не при­хо­див до нього. Спо­чат­ку на­вi­ду­вавсь хтось, але не мiг зас­та­ти Ки­ри­ла й по­ки­нув хо­ди­ти.


Вечорами, прав­да, як мiс­то ти­хо свi­ти­лось i ти­хо зiт­ха­ло пiс­ля ден­ної уто­ми, вiн брав Ус­тю за ру­ку i йшов ту­ди.


Бродили по ву­ли­цях, як по чор­них ка­на­лах, при­ту­лив­шись до се­бе, i вреш­тi спи­ня­лись десь пiд вiк­ном, щоб пос­лу­хать му­зи­ку. Хо­ва­лись у за­тiн­ку й ло­ви­ли згу­ки. Ус­тя лю­би­ла ве­се­ле, прис­пi­ву­ва­ла сти­ха i сту­ка­ла каб­луч­ка­ми у такт, а в Ки­ри­ла згу­ки ска­ка­ли, як вог­ни­ки, розц­вi­та­лись, як квiт­ки до схiд сон­ця. Плив­ли на хви­лях свiт­ла, що ли­ли­ся з вiк­на, й ро­ди­ли ту­гу. За чимсь прек­рас­ним i не­вi­до­мим, та­ким да­ле­ким i та­ким близьким…


Раз щось чор­не та пе­ле­ха­те зак­ри­ло свiт­ло i ро­зiр­ва­ло му­зи­ку.


- А!


- А!


- Се ви?


- Я.


Чорне тряс­ло бо­ро­дею та ве­ли­ким бри­лем, тряс­ло Ки­ри­ло­вi ру­ку.


Яким по­би­том?


Обняло зле­генька за стан i по­ве­ло.


Нагнулось й про­ха­ло.


Не мож­на? Пус­те. Тут не­да­ле­ко, на да­чi. По­ба­чить жiн­ку i їхнє жит­тя, зга­да­ють ко­лишнє. Два ро­ки… так, так, два ро­ки, як во­ни ба­чи­лись…


Рука Ки­ри­ла ле­жа­ла в чу­жiй ру­цi, i дружнє теп­ло пес­ти­ло збо­ку, але вiн чув якусь не­хiть. А! Зно­ву га­зе­ти… i тi роз­мо­ви… знов чор­ний при­вид, що пот­ре­бує, як жерт­ви, кро­вi i сил.


Нi, вiн не мо­же.


Вiн пам'ятає то­го "бан­ди­та", що

1 2 3 4 5
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В дорозі, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "В дорозі, Коцюбинський"