Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Оповідання, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Оповідання, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Оповідання" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 20
Перейти на сторінку:
один рік, і як вона боронилася, стог­нучи:

- Ви не хочете мені простити, але бог простить мені. Він свідок, що я не мала сил ходити, а їхати не мала чим!


І знов слідували по якійсь хвилі понурі грозячі зву­ки, і потім знов насилу вистогнані слова:


- Але ти простиш мені, боже! Ти знаєш, що я пе­ретерпіла, знаєш усі хвилі мого життя, і тії, в котрих я з упокорення була порохом!


Відтак утихло в хаті, і проносився лиш його приглу­шений шепіт. Раз простогнала ще, немов благаючи о милосердя - воно роздирало серце... а недовго по тім вийшов і він з кімнати.



* * *


Було в годину перед похороном.


Безнастанно й нечутно падали великі сніжинки на землю.


Здавалося, небо схилилося глибоко вниз і роздроблю­валося невпинно в ті сріблисто-білі кусники.


Дім мертвої лежав далеко від села серед широкого, майже безкрайого поля. Представляв несказанно сум­ний вид. Обдертий, обмарганий, поодинокі шиби вікон позаліплювані папером, а сам так і хилився набік. Тут і там виднілась садовина, а на її вершках гойдались не­дбало ворони, міняючи щохвилі місця.


Перед входовими дверми були поприпирані старі хо­ругви зі штивними [4] святими, мужики з відкритими го­ловами стояли коло них і заглядали цікаво у вікна.


Пилося за душу мертвої.


- Пийте,- говорив заєдно плаксивим голосом син,- небіжка була з великого роду, а її минувшість... о, її минувшість! - і хотячи доповнити свої слова енер­гійним тупненням ноги, підвів лиш ногами смішно, як до танцю.


Священик читав молитву. Донька з дітьми також при­була. Плакала гірким плачем, цілуючи раз по раз руки й ноги мертвої, а погляди внуків зверталися з тихим цікавим подивом на бабку і її окруження.


Послідня гордої родини!


Лежала межи чотирма стінами, мов жебрачка! Силь­ного духу, аристократка в повнім значенні слова, саме та, що ненавиділа з глибини серця малодушність, що во­ліла упадати з голоду, як приймати милостиню й ко­ритися - скінчила життя в найбільших злиднях!


Один з її внуків, якраз наймолодший, не міг відірва­ти свого погляду від неї. Був тронутий до глибини сер­ця, а різні спомини про ню, що здіймалися живо один по другім в його душі, тепер мов давили його. Він прига­дав собі, що прирік їй у своїм житті дві речі: раз, коли числив сім років,- ніколи не пити, а другий раз, як мав тринадцять років,- остати свому народові вірним.


- Нічо не стало великим,- казала йому тоді,- що не було і в подробицях велике, а знало без товариства бути сильне. По предках осталося тобі независиме пра­во!


Він питався:


- Що значить «независиме право»?


А вона поплескала його по голові і, усміхаючися, ска­зала:


- Вгадай!


Відтак він додумався того.


О, він додержить свою обіцянку. Вона станеться прав­дою. Такою правдою, як було правдою те, що подивляв її, що боролася до послідніх сил з суворістю життя, що був її внуком - і був сином пригнобленої нації...


Його очі, звернені на помершу, запалали.


Коли б всі могли так відчувати, як він в тій хвилі, ні, не лиш в тій хвилі, а завсігди, тоді... Але чи ж не відчу­вають вони тепер усі так? Цілий угнетений народ, по которого струнах грають предивно-свавільну мелодію?


І тому що відчувають, палає для них сонце пишної во­лі, сипле своє проміння між них, що не запізнають один другого і бачать виразно, що беруть у руки і до уст...


Хтось отворив близько нього вікно.


На нього повіяло холодним свіжим воздухом, і він повернув голову в ту сторону. Саме в тій хвилі підносив син-п'яниця пляшку з горілкою до уст, вимахуючи ру­ками...


- Вона - моя мати! - кликав він п'яно-гордим го­лосом.- Моя рідна ненька; я мушу її прославляти!..



* * *


Гаряча краска сорому пробігла по молодечо-ніжних чертах онука. Його очі звернулися знов на мертву, а душа його зложила якусь німу присягу...



* * *


Душа бабуні могла чутися вдоволеною.


Вона сама, як лежала он тут, чулася вдоволеною. Ле­жала так спокійно, мирно! Її лице повне тихо-ласкаво­го, майже втішного дожидання, а ніжні руки всунені в незручні великі білі оленеві рукавички, впрочім, при­криті старою прозорою, колись дорогоцінною занавісою.






ЧАС



Наче сон весняний, виринають у моїй душі спомини й картини з рідних сторін. Гори Карпати, сповиті в си­няві мряки або непроглядні густі праліси, синіють зда­лека,- немов зачарований, замкнений у собі окремий світ. Хто жив у тих горах, хто дихав їх воздухом, упи­вавсь їх величавою красою, того все тягне між них, наче орла до гнізда на самітній скелі; той все настроєний во­рожо супроти дрібнодухого, лицемірного навзавідництва, супроти нервового, бурливого життя й думання в тих долах...


В мені збудилась знов туга за тим світом.


Обнімає мене сильно, сильніше, взносить високо по­над запилену галасливу долину і опускає посеред мов­чазної лісистої гори.


Ліс переповнений свіжим смоляним воздухом, а я ле­жу в м’якім моху серед відвічних смерек та через щі­лини сплетеного гілля шукаю синього неба...


Немов живе золото, грає по вершках дерев сонячне проміння, миготить свавільно й зазирає в найглибшу глибінь лісу. Мило мені й спокійно серед тої лісної тишини... Ха, ха! Спокійно?! Адже чоловік - то немов та ріка бистра, що мчиться вічно вперед, вперед - і не знає ні супочинку, ні спокою...



* * *


На склоні гори, край дороги, здибала я стару жінку- мужичку. Вона сиділа й пасла корову. Товарини не вид­ко, але від часу до часу дає про неї звістку голос її дзвін­ка. Я завела з мужичкою розмову та небавом і довіда­лась цілу історію її життя. Була вдовиця, мала трьох синів і одну доньку і жила при однім жонатім сині.


- Ой, багато перетерпіла я на своїм віку! - сказала сумно серед розмови.


Я дивилася мовчки на неї. Була така мала, худа, май­же вдвоє зігнена, а таки на поморщеному лиці не мож­на було вичитати якого-небудь перебутого горя.


- Ваша донька ще дівчина? - спитала я.


- Дівчина. Пішло їй якраз на святого Іллі на два­дцятий.


- Може, хоч заручена?


Стара глянула на мене:


- Заручена? Чотирьох женихів уже мала. Не хотіла їх!


- Не любить жодного?


- Чи любить? Між ними є не один чесний і веселий парубок, та й кождий має хоч трохи поля, худоби й овець, але вона їх не хоче.


- Бо не любить жодного, тому й не хоче жодного! - кажу жартівливо.- Пождіть,

1 2 3 4 ... 20
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Оповідання, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Оповідання, Ольга Кобилянська"