Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Тарас Бульба 📚 - Українською

Читати книгу - "Тарас Бульба"

244
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тарас Бульба" автора Микола Васильович Гоголь. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 98
Перейти на сторінку:
збоку козак Метелиця частує ляхів, гамселячи того й того; а з другого боку натискає зі своїми отаман Невеличкий; а коло возів крутить і б’є ворога Закрутигуба; а коло дальніх возів третій Писаренко відігнав уже цілу ватагу; а там уже коло інших возів зчепилися й б’ються на самих возах.

— А що, панове, — перегукнувся отаман Тарас, попереду всіх проїхавши. — Чи є ще порох у порохівницях? Чи потужна ще козацька сила? Чи не гнуться козаки?

— Є ще, батьку, порох у порохівницях; є ще потужна козацька сила; ще не гнуться козаки!

А онде вже впав з воза Бовдюг. Просто під саме серце влучила йому куля, та зібрав старий усю силу свою й сказав: «Не шкода зі світом розлучатися. Дай Боже і всякому такого кінця! Нехай же славна буде довіку Руська земля!» І полинула у високості Бовдю-гова душа розповісти давно померлим дідам, як-то вміють битися на Руській землі, а ще краще, як уміють умирати за святу віру.

Балабан, отаман курінний, скоро після того теж гримнувся на землю. Три рани смертельні дісталися йому: від списа, від кулі і від важкого палаша. А був він один з найкраших лицарів; багато здійснив він під своїм отаманством морських походів, та найслав-ніший був похід до анатольських берегів. Багато цехінів набрали вони тоді, дорогої габи турецької, кіндяків і всяких уборів, та зазнали лиха, вертаючись: потрапили, сердеги, під турецькі ядра. Як сипнуло на них із корабля — половина човнів закрутилися й поперевертались, не одного в воді потопивши, та нав’язаний з боків очерет урятував човни від потоплення. Балабан відплив на всіх веслах, став просто до сонця і через те зробився невидимий турецькому кораблю. Всю ніч потім шапками і коряками вибирали вони воду, латаючи діри в човнах; з козацьких штанів накраяли вітрил і втекли від най-бистрішого турецького корабля. І не те що прибули безбідно на Січ, а привезли ще золотом гаптовану ризу архімандритові Межигірського київського монастиря і на Покрову, що на Запорожжі, шати із чистого срібла. І славили довго по тому бандуристи щастя козацьке. Поник він тепер головою, почувши муку передсмертну, і стиха мовив: «Здається мені, пани-браття, що доброю смертю помираю: сімох порубав, дев’ятьох списом поколов, конем потоптав чимало, а вже й не знати, скільки кулею дістав. Нехай вічно процвітає наша земля..!» І відлетіла душа його.

Козаки, козаченьки! Не видавайте найкращого цвіту війська вашого! Вже оточили Кукубенка, вже тільки семеро зосталося з усього Незамайківського куреня: вже й ті через силу відбиваються; вже закривавилася на ньому одежа. Сам Тарас, бачивши його біду, подався на допомогу. Та пізно наспіли козаки: вже встиг загнатися спис йому під серце, перше ніж відігнали кругом його ворогів. Тихо схилився він на руки козакам, що підхопили його, і ринула потоком молода кров, подібно до дорогого вина, що його несли в скляному посуді з льоху недбайливі слуги: посковзнулися тут-таки на порозі і розбили дорогу сулію: полилося на землю вино, і вхопився за голову підоспілий господар, що беріг його про найкращу нагоду, щоб, якщо дасть Бог на старості літ зустрітися з товаришем молодого віку, то щоб спом’янути з ним разом колишній, інший час, коли інакше й краще веселився чоловік... Повів круг себе очима Куку-бенко і промовив: «Дяка Господові, що довелося мені вмерти на очах ваших, товариство! Нехай же після нас живуть ще кращі за нас і нехай красується вічно улюблена Христом земля Руська!..» І відлетіла молода душа. Прийняли її ангели попід руки й понесли до небес. Добре йому там буде. «Сідай, Кукубенко, одесную мене! - скаже йому Христос. — Ти не зрадив товариства, безчестя ніякого не чинив, не кинув у біді чоловіка, беріг і охороняв мою церкву». Всіх засмутила смерть Кукубенка. Вже дуже ріділи ряди козацькі; багатьох, багатьох лицарів уже недолічилися; а проте стояли й трималися ще козаки.

— А що, панове, — перегукнувся Тарас із куренями, що лишилися, — чи є ще порох у порохівницях? Чи не потупилися шаблі? Чи не стомилася козацька сила? Чи не піддалися козаки?

— Буде ще, батьку, пороху. Годящі ще шаблі; не стомилася козацька сила; не погнулися ще козаки.

І вихопилися знову козаки, начеб і втрати ніякої не зазнали. Вже тільки троє курінних отаманів зосталося в живих. Червоніли кругом криваві річки; високо гатитися мости з козацьких і ворожих трупів. Глянув Тарас на небо, а в небі вже потягнулися ключем кречети. Ну й буде комусь пожива! А онде підняли на спис Метелицю. Вже голова Писаренка-другого, закрутившись, закліпала очима. Вже звівся і бухнув у землю на чотири частини порубаний Охрім Гуска. «Ну!» — каже Тарас дає і знак хусткою. Піймав той знак Остап і вдарив сильно, із засідки вихопившись, на кінноту. Не встояли проти сильного нападу ляхи, а він їх гнав і нагнав просто на місце, де було понабивано кілків і уламків. Пішли коні спотикатися й падати і шкереберть летіти ляхи. А в цей час корсунці, що стояли останні за возами, побачивши, що вже не досягне мушкетна куля, як дадуть враз із самопалів! Змішалися і розгубилися ляхи, й повеселішали козаки. «От і наша перемога!» — залунали з усіх боків запорозькі голоси, засурмили в труби і викинули побідну хоругву. Скрізь бігли й крилися побиті ляхи. «Ну, ні, ще не зовсім перемога!»— промовив Тарас, дивлячись на міську браму, і сказав він правду.

Розчинилася брама, і вилетів звідти гусарський полк, краса всіх полків кінних. Під вершниками були всі, як один, руді аргамаки. Попереду мчав лицар від усіх жвавіший, від усіх гарніший. Так і летіло чорне волосся з-під мідного його шолома; розвивався зав’язаний на руці дорогий шарф, руками першої красуні вишиваний. Аж сторопів Тарас, коли побачив, що то був Андрій. А він тим часом, весь у запалі й вогні бою, жадаючи заслужити пов’язаний на руку дарунок, помчав як молодий хорт, найкращий, найбистріший і наймолодший у гурті. Агукнув йому бувалий мисливець, і він помчав, витягши просто над землею свої ноги, на бік похилившись усім тілом, зриваючи сніг і десять разів випереджаючи самого зайця в розпалі свого бігу. Спинився старий Тарас і дивився, як він чистив перед собою дорогу, розгонив, рубав і сипав удари направо і наліво. Не стерпів Тарас і гукнув: «Як? Своїх? Своїх, бісів сину, б’єш?» Та Андрій не бачив, хто перед ним був, свої чи які

1 ... 29 30 31 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тарас Бульба», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тарас Бульба"