Читати книгу - "Архе"

337
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Архе" автора Любомир Андрійович Дереш. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 31 32 33 ... 63
Перейти на сторінку:
ганні, мов еритроцити Крішни, карбоциклічні ядра бензолу.

3

Я — хімік.

Гадаю, тепер це звучить переконливіше?

4

Я почув про Клуб галогенів відразу по зимових канікулах.

Був сильний мороз, мінус двадцять, може, мінус тридцять.

Вечірнє сонце багрянило наші лиця, і ми з Андрієм блукали засніженим Високим Замком, час від часу прикладаючись до пляшки сухого ординарного.

Мальчік нікаґда нє плакал і нє прабєжал тисячю кіламєтрав Голландець Шульц Андрій мій товариш, він меломан. Тонкий знавець берлінської школи електронної музики середини сімде сятих. І теж хімік. Ми з ним разом провчилися багато багато років, і я його страшенно люблю. Я завжди казав Андронові, що ми з ним — як Мендєлєєв і Мєншуткін. А він мене, між іншим, так і називав — не просто Джимом, не тільки Мен дєлєєвим, а Дмитром Івановичем. Тим більше сьогодні — в останній день, коли Андрон поруч.

— Бачиш, он ті дерева, — Андрон указав рукою в задубілій на морозі рукавиці десь на схід. Невеликий гайок якихось дерев покрився інеєм і тепер блищав на сонці, викликаючи в серці щем недосяжності прекрасного. За кілька секунд, поки ми робили ще по ковткові, сонце перемістилося на захід, й іній на деревах зі сліпучо золотого зробився пастельно блакитним.

— Вони з Ісландії. Дуже рідкісний сорт. В Европі такі ж є хіба у Франції і десь у Норвегії. А в нас — такі, акліматизовані.

Гіршенькі, звичайно.

Хвилину я розглядав їх.

— А шо в них особливого?

— Кілька таких завезли у Париж десь усередині сімнад цятого століття. А якийсь польський граф зі Львова під пільно викупив пару щеп із двору самого Людовика п’ятнадцятого! Бачиш, он іній на них синій.

Я кивнув головою, не маючи сил іґнорувати пекучо прекрасні й до болю холодні пастелі.

— А секрет їх у тому, що влітку вони — дерева як дерева, а взимі іній на них забарвлюється в певний колір.

— Та ну!

— Ти ж бачиш! Став би я в останній день вішати тобі локшу на вуха. Мікроорганізми, старий. Бачиш, вони наче світяться!

Справді, здавалося, блакитний іній на деревах світився тихим внутрішнім світлом.

— А там он далі — блідо персикові, он там — ледь фіолетові. О, глянь сюди. Бачиш, які чудесні? Чистий рожевий. Здуріти можна. І я звідси їду.

Я зачаровано мняцкав поглядом м’які гами, зі смаком підібрані плавні переходи кольорів. Здавалося, просто гра світла при заході, але ж он воно як все непросто…

Андрій передав мені пляшку, і, поки я робив затяжний ґольґ, він, мов ненароком, кинув:

— Ти чув про Клуб галогенів?

Я вже хотів було відповісти, але вкусив себе за язик. І вчасно, а то б зразу виникли підозри: звідки чув, хто сказав… і таке.

— Але поклянися перше, шо нікому не скажеш.

— Клянусь.

Андрій недовірливо глянув на дно пляшки.

— Ти Таблицею поклянися.

Я швидко витягнув накреслену власноруч періодичну таблицю Мендєлєєва, поклав занімілі пучки десь між галієм і стибієм і врочисто промовив:

— Клянуся Періодичним законом і Дмитром Івановичем Мендєлєєвим!

Андрій здивувався. Присягатися іменем Хімічного Батька він не просив, та я вирішив довести, що вартий найвищої довіри.

— У нас на факультеті існує таємне товариство фанатів Хімії, — чітко вимовляючи кожне слово, відважив Андрій.

Вам мене, звичайно, не зрозуміти, але таке визнання прозвучало в моїх вухах як офіційне підтвердження існування світової змови.

— Справжніх фанатів, — продовжив він. — Таких, як ми.

Та шо там ми! Крутіших у сто разів!

— Скільки їх? — хрипким від хвилювання голосом спитав я.

— Четверо. І ше один.

— П’ятеро?

— П’ятеро. По одному на галоген. Фтор. Хлор. Бром. Йод. І п’ятий — Астат. Але його рідко видно. Він найкрутіший і найзадупленіший чувак у цілому Львові. Я був членом Клубу галогенів три роки. Вибач, шо тобі не казав нічого — заборонено. Я був Бромом. Але тепер мої старі їдуть, і я звільняю місце в Клубі. Я випаровуюсь. Я розповів Клубові про тебе, і Клуб вирішив, що ти їм підійдеш. — І я тепер можу зайняти твоє місце, так?

— Якщо захочеш.

Я розплився в посмішці. І знов ледь не видав себе.

— Слухай, а чим той Клуб займається? — поцікавився я.

Бо за цим питанням і починалася справжня терра інкоґніта.

Все, що можна було дізнатися від надійних джерел, — це тільки те, що в Клубі «люблять Мендєлєєва».

— Ми… Ну, ми… Вшановуємо пам’ять Хімічного Батька.

Тільки на свій манір. Клуб збирається раз на рік — 17 лютого.

На честь Просвітлення Дмитра Івановича.

Сакральна дата — 17.ІІ.1869 — спалахнула в мені фосфор ним вогнем, але знову ж таки я не подав вигляду. Тільки захоплено подумав: «Які люди! Які люди!»

Андрій продовжив:

— Ми також шукаємо Просвітлення. У вечір 17 лютого ми проводимо Ритуал галогенів. Власне, на Ритуалі галогенів і тримається весь Клуб. Якщо ж говорити зовсім прямо: Клуб — це Ритуал. Просто не говори нікому, куди ти зникаєш у ніч на сімнадцяте. І не патякай, що таке Клуб, коли дізнаєшся більше.

Я уважно вислухав усі заборони Клубу, визнаючи їх про себе цілком справедливими.

— А в чому суть Ритуалу? — спитав я буцім буденним голосом. Але все одно в горлі дерло, а пальці дрижали. Ось вона — летка мить щастя!

— Ми кричимо імена галогенів, — з найглибшою серйоз ністю повідомив мені Андрій і голосно заржав.

Андрон допив останній ковток білого міцного (тільки чому воно завжди ординарне?) і пожбурив тару в кущі.

— Тобі доведеться знайти членів Клубу самотужки.

Називати імен я не маю права. Максимум, кого можу підказати: шукай Ґєну Фторного. Як будеш кого питати, скажеш: «Євґєній, шо з Омська приїхав». Ти зможеш вийти на Фторного через П’явку. Його ти знаєш?

Хто такий П’явка, я знав. П’явку знають, мабуть, усі.

— Дивися, зараз почнеться, — змінив інтонацію Андрон.

Я знову глянув на гайок ісландських дерев.

— Дуже важко вловити момент. Якщо надто світло — здається, дерева світяться через захід сонця. Надто темно — взагалі не помітиш… О! Тепер! Лови! Боже, ЦЕ КАПУТ!

Останній розпечений кантик сонця зник за обрієм.

Зненацька хтось ніби ввімкнув ланцюг велетенських ґірлянд — ісландські дерева спалахнули тихим пастельним вогнем. Мої очі металися, бажаючи всотати цю миттєву красу до останньої п’яді, до останнього відтінку світла.

Бежевий, і кремовий, і рожевий, і фіалковий, і бузковий, індиґо, ультрамарин і ще такі кольори, виокремити які зі спектру я не наважився б навіть сп’яну, залишаючи цю справу на Бога.

— Бережи таємницю, — сказав Андрій, намагаючись охопити цими словами все своє буття,

1 ... 31 32 33 ... 63
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Архе», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Архе"