Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Вітер часу 📚 - Українською

Читати книгу - "Вітер часу"

163
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Вітер часу" автора Влад Наслунга. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 31 32 33 ... 67
Перейти на сторінку:
доброго настрою.

Володимир Іванович жив у двокімнатній квартирі, одна з кімнат була його, а інша – Івана, який зараз гостював у сестри в Англії. Андрій Володимирович добре знав цю квартиру, він жив тут разом з батьками, поки не одружився з Марго. Усе йому тут нагадувало про дитинство, приходячи до батька, він якось заспокоювався і розслаблявся, ніби знаходився під захистом батьків. Звичайно, почуття це було підсвідомим, насправді він добре усвідомлював свою відповідальність за те, що відбувається в його житті.

Не дивлячись на те, що Андрій Володимирович прохав батька не турбуватись, Володимир Іванович теж був зайнятий підготовкою до Нового року і накупив всякої всячини. Він розцілувався з «дітьми», як називав сина і невістку.

– Тато, рис є? – спитала Маргарита Іванівна як завжди російською.

– Є рис, є і барбарис, – відповів він.

– Тоді, якщо ти не проти, готуємо плов.

– Давно чекав цієї пропозиції, – зрадів Володимир Іванович і поліз до кухонної шафи за припасами і казанком.

– Відсвяткуємо Новий рік за ташкентським часом, – сказав Андрій Володимирович, щоб батькові було приємно.

– Не встигнемо, зараз дев’ять годин, в Ташкенті вже Новий рік.

– Ну, символічно.

– Символічно можна. Відсвяткуємо наш, а потім британський. Може, Іван та Мар’я зателефонують.

– Будемо сподіватися, – сказала Маргарита Іванівна, ставляти казанок на вогонь. – Ви йдіть, не заважайте, порозмовляйте там собі, у вас є про що.

– В Узбекистані тільки чоловіки плов варять, справа жінки сидіти в гаремі і дивитись за дітьми, – пошуткував Андрій Володимирович.

– У нас давно жінки чоловіками стали. Якщо вже вони палять і горілку п’ють, то їм і плов готувати, – відповіла Марго, випроваджуючи чоловіка з кухні.

Андрій Володимирович увійшов до кімнати батька, на столі лежали папери і ручка, видно він щось писав. «Мабуть, річний звіт», – подумав, оглядаючись на усі боки.

– Гей! – вигукнув він. – Ялинку купити забули!

– Я не став купувати, – обізвався батько, – Вані вдома нема, а мені вже нібито ні до чого.

– Щось пишеш? – спитав Андрій Володимирович, киваючи на стіл

– Як тобі сказати, узявся за мемуари на схилі років та захопився. Згадую часи роботи в Середній Азії.

– Не пам’ятаю, хтось сказав: «якщо можеш не писати – не пиши».

– Я можу не писати, а що робити? По-перше, час настав згадувати, а по-друге – нема чого робити, працюємо тільки два дні на тиждень. А твої як справи?

– Як звичайно. В полі за інститутською темою не працювали, тому що зараз нема грошей на відрядження. Копирсаються мої хлопці у фондах, переписують старі звіти. Тема ж на п’ять років, можна не поспішати. Добре, що хоч грант є, але ж він екологічний, геологія тепер не потрібна. Так що вивчаємо забруднення природного середовища. Раніше забруднювали, видобуваючи корисні копалини, а тепер вивчаємо, і нам за це Європа гроші платить.

– Ну, що ж, спочатку розкидали каміння, а тепер час його збирати, – сказав Володимир Іванович, сідаючи в крісло і пропонуючи жестом інше крісло синові.

– Я хотів би обговорити з тобою одну ідею, яка недавно прийшла мені до голови, – почав його син. – За попереднім грантом ми займалися екологією гірничодобувних регіонів, працювали на Донбасі, де забрудненість довкілля в декілька разів більша, ніж в середньому в Україні. Особливо забруднений район Горлівки, де розташовані кар’єри для видобування ртутної руди і ртутний металургійний завод. Ми з’ясували, що ртуть накопичилась у ґрунті і утворила небезпечний рівень забруднення на площі близько 400 квадратних кілометрів. Крім того, ртуть в тому районі є у вугіллі і підземних водах. Вугілля спалюють в пічах теплових електростанцій, і ртуть надходить у повітря. А підземні води живлять численні джерела, надходять у ріки. Люди беруть воду із криниць і колодязів, вміст ртуті в ній до ста разів перевищує гранично допустимі концентрації для питної води. В наслідок ртутного забруднення ціла площа Горлівки і найближчих селищ є зоною екологічного лиха. Можливо, тому в Горлівці частіше, ніж в інших місцях Донбасу, народжуються діти з вродженими недоліками, доволі висока смертність серед новонароджених. Скоріш за усе в цьому винна ртуть, оскільки іони двовалентної ртуті реагують з молекулами ДНК і РНК, змінюючи їх структуру.

Але справа навіть в іншому. У витоках річки Бахмут, які розташовані на північно-західній околиці Горлівки, відомі зарості могутніх трав. Лопухи тут досягають п’ятиметрової височини, листя кремени в діаметрі більше метра. Тут прямо, як в лісах юрського періоду, тільки динозаврів не вистачає. Ми звертались на кафедру ботаніки Донецького національного університету, але там не здивувались. Доцент сказала нам, що рослини – дуже гнучкий генетичний матеріал. Ще академік Вавілов в 30-х роках минулого століття писав, що вони на генетичному рівні мають інформацію про те, якими вони були мільйони років тому. Коли вони попадають у важкі умови існування, то «згадують», якими колись були. Не виключено, що через сотні років Донбас може стати «парком юрського періоду».

Володимир Іванович посміхнувся:

– Авжеж, якщо взяти до уваги, що нам загрожує глобальне потепління, в цьому нема сумніву.

– Але це ще не усе, – пожвавішав його син, – у тварин, вірогідно, теж є генетична пам'ять. Ось я недавно прочитав статтю в журналі, називається «Генофондна деградація», автор професор Глазко з інституту агроекології і біотехнології. Він вивчає наслідки Чорнобильської катастрофи для поколінь крупної рогатої худоби. Професор Глазко вважає, що екологічні катастрофи викликають зміщення генофондів живих організмів у бік більш примітивних, менш спеціалізованих форм – спостерігається повна генофондна деградація, повернення генофонду до вже пройдених етапів еволюції. Так що, можливо, з’являться і динозаври.

1 ... 31 32 33 ... 67
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вітер часу», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Вітер часу"