Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Знак чотирьох, Артур Конан Дойль 📚 - Українською

Читати книгу - "Знак чотирьох, Артур Конан Дойль"

333
0
13.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Знак чотирьох" автора Артур Конан Дойль. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 33 34
Перейти на сторінку:
- так само, як прийшов.

Не знаю, про що далі розповідати вам. Я чув, як один човняр вихваляв за швидкість Смітів катер «Аврора», отож подумав, що це саме те, що треба; я домовився зі старим Смітом, найняв катер і пообіцяв добре заплатити, якщо він довезе нас до нашого корабля. Він знав, безперечно, що гра тут нечиста, але про наші таємниці не відав. Усе це правда, що я розповів вам, джентльмени,- і зробив це не заради розваги: ви недобре прислужилися мені,- а через те, що мій єдиний захист - розповісти все, як було, щоб увесь світ знав, як обдурив мене майор Шолто, і що в смерті його сина я не винний.

- Чудова розповідь,- мовив Шерлок Холмс.- Цілком гідний кінець нашої цікавої справи. В останній частині вашої розповіді я не почув нічого нового, крім того, що мотузок ви принесли з собою. Оцього я не знав. І до того ж я думав, що Тонґа загубив усі свої шпичаки. А він вистрелив у нас іще одним.

- Тим, що залишився в трубці, сер. А решту справді загубив. Маєте ще якісь запитання? - люб’язно поцікавився каторжанин.

- Ні, дякую, більше не маємо,- відповів мій друг.

- Гаразд, Холмсе,- мовив Етелні Джонс,- ви з тих людей, яким треба догоджати. Всі знають, що в розслідуванні злочинів ви фахівець, але обов’язок є обов’язок, і я й так уже наробив помилок, догоджаючи вам та вашому другові. Мені буде спокійніше, коли ми відпровадимо нашого оповідача до безпечнішого місця. Кеб ще чекає, а внизу сидять двоє полісменів. Дуже вдячний вам обом за вашу допомогу. Звичайно, ви обидва повинні з’явитися на суд. На добраніч.

- На добраніч, джентльмени,- промовив Джонатан Смол.

- Іди першим, Смоле,- завбачливо сказав Джонс, коли вони виходили з кімнати.- Я не хочу, щоб ти розчерепив мені голову дерев’янкою, як отому джентльменові на Андаманських островах.

- Ось і кінець нашій невеличкій драмі,- сказав я після того, як ми кілька хвилин мовчки сиділи й палили люльки.- Боюся, що це була остання справа, що в ній я мав нагоду студіювати ваші методи. Міс Морстен зробила мені ласку, погодившись стати моєю дружиною.

Холмс аж застогнав з відчаю.

- Я так цього боявся! - вигукнув він.- Ні, я не можу вас привітати.

Мене це трохи зачепило.

- Хіба вам не до вподоби мій вибір? - спитав я.

- До вподоби. Як на мене, це найчарівніша дівчина, яка могла б стати найкращим помічником у нашій роботі. Вона дуже зугарна до цього: згадайте, що вона привезла нам з усіх батькових паперів не що інше, як карту фортеці в Аґрі. Але кохання - річ тонка й через те несумісна з чистим, холодним розумом, який я ціную найвище за все. Сам я ніколи не одружуся, щоб не втратити свого ясного розуму.

- Сподіваюся,- мовив я, засміявшись,- що мій розум витримає це випробування. Але ви знов утомилися.

- Так, почалася реакція. Тепер я цілий тиждень буду мов ганчірка.

- Дивно,- сказав я,- як у вас чергується те, що в іншої людини я назвав би лінощами, зі спалахами найдужчої енергії та жвавості.

- Так,- відповів він,- у мене є здібності і великого ледаря, і відчайдуха-забіяки. Я часто згадую слова Ґете:

 

«Шкода, що ти один: твоєї вдачі

Й на грішника, й на праведника стало б».

 

До речі, ще про цю норвудську справу: вони, як я й припускав, справді мали в будинку спільника, і то був не хто інший, як ключник Лал Рао. Все-таки Джонсові вдалося спіймати одну велику рибину.

- Як химерно розділився виграш,- зауважив я.- Цю справу розплутали ви. Але дружина дісталася мені, а слава - Джонсові. Що ж залишиться вам?

- Мені? - мовив Холмс.- Хіба що пляшечка з кокаїном.- І він простяг свою довгу білу руку до футляра.

 

 

 

______________

ПРИМІТКИ

 

 

ЗНАК ЧОТИРЬОХ

 

 

Уперше опубліковано в лютому 1890 р. на сторінках часопису «Lippincott’s Magazine» (Філадельфія - Лондон). Окремим виданням повість вийшла того ж року у видавництві «S. Blackett».

 

 

Рід Вільям Вінвуд (1838-1875) - англійський письменник і мандрівник.

Коро Каміль (1796-1875) - відомий французький художник-пейзажист.

Роза Сальватор (1615-1673) - відомий італійський художник.

Баларет - місто в Австралії (штат Вікторія), відоме своїми золотими копальнями.

Жан Поль (справж.- Ріхтер Йоганн-Пауль, 1763-1825) - німецький письменник-сатирик.

Бенарес (Варанасі) - місто в Індії, відоме своїми ливарними майстернями.

Рупія - грошова одиниця в Індії.

Сикхи - індійська релігійна секта, що виникла в XVI ст. на противагу офіційному індуїзму. Наприкінці XVIII ст. сикхи створили в Панджабі власну державу, яку було знищено під час англо-сикхських воєн 1845-1846 та 1848-1849 рр.

Нана Саїб - один з керівників визвольного повстання 1857-1859 рр. в Індії.

 

 

 

______________

 

Артур Конан Дойль

 

ЗНАК ЧОТИРЬОХ

 

 

0102

1 ... 33 34
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Знак чотирьох, Артур Конан Дойль», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Знак чотирьох, Артур Конан Дойль"