Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 173
Перейти на сторінку:
і спай гетьмана Юрія з ляхами тому приклад,— тряс кулаком у нестямі Сірко, подумки звинувачуючи найбільше Тетерю.— Ви вже забули їхні вандальства, їхні жахи і страхіття з палями і шибеницями, забули про їх обсяги і кількості! Вам не людські доступності потрібні, щоб вчинити щось добре рідному краєві, а регалії й геральдики, щоб опанувати ними у власному визискові і наживі! Халамидники! — квапився він вилити із себе копичення бруду.— Правду рече із вівтарів святий старець Балабан, що перекинчики-покручі віру і волю старожитні проміняють на фелендиші, утерфини, атласи, адамашки і каразії та інші дорогі витвори. Слушно, сливе, йому вторить і Йосип Тукальський-Нелюбович, що окремі війти, судді, каштеляни, старости та солтиси за золоті таляри, півталяри, орти, четвертаки, потрійники в шкатулах та навіть шеляги, вирвані із вузликів у бідарів, згодні слугувати вірою і правдою самому сатані...»

З тим, находившись до втоми, до болю в ногах, він і в конуру Морозового куреня зайшов, поспіхом тихо у темряві роздягся та, намацавши постіль, приліг на запашному свіжому сіні на полику-нарах, осінивши себе завчено хрестом. Тихим шелестливим дзвоном у міхурчате віконце над його головою билися одинокі крупинки-сніжинки, ледь чутно час від часу завійно присвистував зимовий вітерець, то пливно виникаючи, то затихаючи впокорено за куренем.

Того дня чільці очікували прибуття викупців із Ханщини, а прибув у Кіш сотник Гнат Турлюн і його джура, тепер уже не Остапко, а Остап Говдя. З їхньої оповіді Сірко ніби бачив то стареньку і суху няню своїх синів і дочок — пані Маріям в спорожнілому обійсті, яку людолови не схотіли брати в ясир, то морочливе заміжство Гундиної, ще досить молодої вдовиці Марини, яка прийняла у двір, всупереч бажанню немічної свекрухи Мотрі, козака, судячись зі старою за пай в обійсті, то дими над спаленими осідками і поворот до них втікачів по відшестю ординців.

Сірко не забував, що він — вінницький полковник і що на нього чекають гетьманат і дві третини запорожців та чимало слобожан. Та над усе йому не давали спокою новини-чутки про замирення московитів зі свеями і заклики царя Олексія до миру з польським двором, про можливі зустрічі, як лиш осядуться морози, польських і московських перетрактовників у Борисові, у Березані чи деінде...

Говорив Гнат і про царські війська, які перекидаються в тому напрямку, на чолі з князями Хованським та Долгоруковим, про воєводу Шереметєва, який разом із Цюцюрою нібито вийшов із Києва в напрямі Дубна, а Потоцький, Чернецький, Любомирський та Тетеря, примирившись зі свеями,— під Ляхівці і Гродно... Сіркові, та й не лише йому, ті події взимі говорили не про добро для Гетьманщини і її поспольства, а про нові нещастя, тяготи та визиски...

Слухаючи Турлюна і Говдю та час від часу питаннями направляючи їхню оповідь, Сірко не міг не чути голосів січових «маланників», які із гомоном проходили за вікнами на чолі з перевдягнутим у «дівицю» козаком.

А мій батько чоботар; чоботар, Закаблуки полата, полата...—

кренделяючи ногами, співав ряджений подібним до жіночого голосом І, підтриманий баритонами козаків, продовжував разом з ними:

Дам лиха закаблукам, Закаблукам лиха дам! Дістанеться й передам!.. Ой зустріла козака-баламуту І на радощі собі, і на смуту: Лишив з хозу чоботи в подарунок, Та ще з лиха медовий поцілунок!.. Чоботи, чоботи, чоботи, Що ви мені коїте-робите? —

підхоплювала орава, віддаляючись.

В тій співанці було стільки безтурботності, забавності і відчайдушності, що Сірко доброзичливо позаздрив співакам. Штукарі кликали товариство до шинку. Вони, мов мана, чарували, не полишали Сірка ще довго при приготуваннях у дорогу, поки він у супроводі брата Нестора та джури Архипа Рави й не виїхав до Капулівки.

В путі Сірка радувало, що син Петро потроху видужує, а Роман зовсім очуняв і тримається належно, що його господаркою порядкує Сабрі Берлад, приводячи її до ладу, а циганів, як і дружину Гнатову Лайзу, живих і здорових, ординці обійшли стороною, не торкнувши. Його особливо втішало, що Лайза була в тяжі, як і Маринка, а синів та зятів поцінюють лавники і радці в Мерефі і під час майбутніх виборів мітять обрати їх у магістратну раду.

Не менше його радувала і приязнь циганів. Він не лише не забував про додоса і його родину, а постійно цікавився нею, бо, попри вади — шельмування, баришування, жебрання, цигани по відношенню до Сірка були слівними, а крім того, Гудим, його син Пуру та зять Шамо із вдячності Сіркові за обійстя в Артемівці передали на Січ через Гната і Остапа хай і півсотні всього, але добротних кінських підков, вухналів та інших поковок. Саме тепер, коли, за рішенням Сірка і Сацька, козаки відгонили гірших коней в запорозькі села для прокорму двох за третього, а решту — у Вінниччину для війська, ті підкови були даром Божим.

Заглядаючи душевним зором у засніжену далину, Сірко немовби на власні очі бачив, як клубочилися сиві дими над завіяними снігом селами і осідками по Мжі. Він мовби чув, як ревіли череди худоби, іржали несамовито коні, заливно

1 ... 34 35 36 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"