Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 34 35 36 ... 58
Перейти на сторінку:
вiн в гад­цi її сло­ва i за­ду­мується над ни­ми.

Чудно якось так ви­мо­ви­ла те сло­во. "Я прий­ду…" i смут­на вi­дiй­шла.


Нараз про­ки­нув­ся, слу­хає… щось нi­би її го­лос про­ле­тiв он там у пра­вiй сто­ро­нi лi­су. Вiн нап­ру­жив слух - жде, а ок­руг нього все, здається, з ним враз слу­хає… жде…


"Не за­будь!" - до­би­вається до нього її го­лос.


"Не за­будь!" - упо­ми­нається й со­бi вiд­го­мiн лi­сом i десь зав­ми­рає.



Гриць не об­зи­вається. За­мiсть то­го вiн сiв на ко­ня i вi­д'їхав.



***



- Мавро!


- Що там, доньцю? Зай­шла вреш­тi i до ста­рої Мав­ри? А то за своїм ко­хан­ням вже i за неї за­бу­ла.


Тетяна обiй­має ста­ру ня­ню, ту­лить до се­бе i про­сить:


- Прости, Мав­ро, що не за­хо­ди­ла. Не бу­ло як за­бi­га­ти до те­бе. Вдо­ма все в ро­бо­тi, а не­дi­ля…


- А не­дi­ля? - пи­тає ци­ган­ка i бли­щить виг­ре­бу­ще чор­ни­ми очи­ма на мо­ло­ду дiв­чи­ну пе­ред со­бою. - А не­дi­ля?


- Як не­дi­ля, Мав­ро! - вiд­ка­зує Те­тя­на i вiд­вер­тається вiд ста­рої. Але тут же i в тiй хви­лi знов по­доб­рi­ла.


- Мавро, - до­дає да­лi, - ти знаєш, я люб­лю Гри­ця.


- Ти опо­вi­да­ла, доньцю, - вiд­ка­зує ци­ган­ка i все сте­ре­же дiв­чи­ну очи­ма, - опо­вi­да­ла.


- I вiн ме­не лю­бить.


- А та­кож так щи­ро, як ти йо­го?


- Мавро! - клик­ну­ла на­раз з до­ко­ром Те­тя­на i вiд­вер­та­є­ться чо­гось ура­же­на вiд ста­рої жiн­ки, що ос­та­ла спо­кiй­на. - Я то­бi не бу­ду нi­чо­го бiльше ка­за­ти. Ти заєдно як не вi­риш, то без­печ­но пог­лу­зуєш. Що б i не ска­за­ла я, ти нi­чо­го не вi­риш! Со­ром, Мав­ро…


- Бог з то­бою, донько! - ус­по­коює Мав­ра по­кiр­но. - Та я йо­го на очi не ви­дi­ла, а не то…


- Не ви­дi­ла, не ви­дi­ла! - пов­то­рює лю­то Те­тя­на. - А все твоїм го­ло­сом го­нить не­вi­ра i не­на­висть. Все не вi­риш. Я знаю. Ти цi­ло­му свi­то­вi вже не вi­риш. А хоч я доб­ре тям­лю, що ти про се­бе опо­вi­да­ла, що пе­ре­бу­ла че­рез зра­ду - то йо­му од­но­му, Мав­ро, йо­му од­но­му на всiм свi­тi - я вi­рю. Вiн ме­не щи­ро лю­бить, Мав­ро… О! ти не знаєш!


- Я вi­рю, доньцю, що те­бе лю­бить, - вiд­ка­зує Мав­ра твер­до. - Хто те­бе, зо­ре моя крас­на та як ан­гел доб­ра, не лю­бив би? Ко­го на свi­тi лю­би­ти, як не та­ких, як ти? Га-й, га-й! - за­с­пi­­ва­ла на­раз, мов на хи­жу­на, i за­ко­ли­ха­ла­ся цi­лим своїм тi­лом. - Га-й, га-й!


Тетяна по­доб­рi­ла.


- Заки снiг упа­де, ка­зав, Мав­ро, бу­ду в йо­го ха­тi.


- Слава бо­гу! - вiд­по­вi­дає ста­ра, вже пот­ро­хи iн­шим го­ло­сом i зiт­хає лег­ше. - Квап­те­ся, бо як прий­де осiнь, ма­ти при­й­ме дру­гих ста­рос­тiв. Ка­за­ла ме­нi оног­ди, що хо­че те­бе сеї осе­нi вже кон­че вiд­да­ти, а са­ма пi­де в мо­нас­тир.


- О, ма­ма все своє! - ка­же Те­тя­на. - Най­бiльше, вi­дай, чо­го во­на ба­жає в жит­тi, то пi­ти на ста­рiсть у мо­нас­тир.


- Може, й доб­ре ро­бить, доньцю.


- Та за ко­го й там вже стiльки мо­ли­ти­ся? Во­на вже дос­та й так мо­литься… що­не­дi­лi, свя­та…


- Може, i за твоє щас­тя, - вiд­по­вi­дає ста­ра. - Те­бе од­ну лиш має. А вiд­ко­ли твiй батько по­мер, з кот­рим так доб­ре жи­ла, як во­на i лю­ди роз­ка­зу­ють, то її тяг­не в мо­нас­тир. А за твоє щас­тя хто бу­де мо­ли­ти­ся, доньцю, як не во­на? Знаєш, во­на ра­да то­бi не­ба при­хи­ли­ти.


- Се прав­да, - вiд­по­вi­дає Те­тя­на по­важ­но i вмов­кає. Вiд­так, на­ду­мав­шись хви­ли­ну, до­дає: - Во­на од­на, ти, Мав­ро, дру­га, а вiн тре­тiй лю­бить ме­не щи­ро i по прав­дi.


- Правду ка­жеш, доньцю, - при­та­кує Мав­ра. - Доб­рий чо­ло­вiк - то для жiн­ки все од­но що та­то й ма­ма.


- А не прав­да, Мав­ро? - об­зи­вається Те­тя­на, i її очi за­яс­нi­ли са­мим щи­рим щас­тям.


- Правда.


- Коби ти ме­нi йо­го хоч раз по­ка­за­ла, донько, - по­тя­гає Мав­ра, - не хо­вай вже йо­го так, як зо­ло­тий чер­вi­нець.


Тетяна ус­мiх­ну­ла­ся ве­се­ло.


- Побачиш йо­го, Мав­ро, по­ба­чиш, крас­ний та­кий, Мав­ро, що… о, о, о!


- Як ти? - пи­тає ста­ра.


- Високий, вус чор­ний, а сам бi­лий та синьоокий. А все їз­дить на чор­нiм, як ву­голь, ко­нi. То­дi вiн вже най­кра­щий. На нiм вiн ле­тить, як ви­хор. О, Мав­ро, - крас­ний!


Мавра слу­хає, i її дум­ки ле­тять ку­дись в ми­ну­лiсть.


- Такий i вiн був, - ка­же вiд­так нi­би бiльше до се­бе. - Ви­со­­кий, як то ка­жуть, як дуб, бi­ло­ли­ций, синьоокий, а ко­нем пе­ре­лi­тав поп­ри на­шi шат­ра, як сам вi­тер у пус­ту. Та­кий i вiн був. А все пос­вис­ту­вав. Пан був, Те­тян­ко!


- Про ко­го ти ка­жеш, Мав­ро? - пи­тає дiв­чи­на, що бу­ла в цiй хви­лi всею ду­шею ко­ло сво­го Гри­ця.


- Про то­го, син­ку [24] че­рез кот­ро­го змар­ну­ва­ла я свою до­­лю, стра­ти­ла батька, ма­тiр, Ра­ду, а вкiн­цi i ди­ти­ну. Че­рез кот­ро­го я те­пер са­ма-однiська на цi­лу го­ру, на цi­лий лiс, на весь свiт. Ко­би бу­ли ме­нi хо­ча ди­ти­ну ос­та­ви­ли, - го­во­ри­ла жа­лiс­но, - був би ме­нi свiт свi­том, а так що я маю? О, Ра­ду, Ра­ду! - за­жа­лу­ва­ла­ся гiр­ко. - Чи вже не бу­ло iн­шої ка­ри для ме­не, як ви­ки­ну­ти ме­не з-по­мiж се­бе? Лiп­ше бу­ло та­ки на мiс­цi вби­ти, як обi­цяв. Бу­ло по­ки­ну­ти, пi­ти са­мо­му да­лi, а та­то, ма­ма бу­ли б на­зад до се­бе заб­ра­ли, а так… - I за­бiд­ка­ла­ся, як кож­дим ра­зом, ко­ли про те го­во­ри­ла - по своєму ци­гансько­му зви­чаєвi, за­гой­дав­шись цi­лим тi­лом i май­же зас­пi­вав­ши з жа­лю та огiр­чен­ня.


- Цить вже, Мав­ро, цить, - по­тi­шає Те­тя­на, - та не жа­луй стiльки. Во­но вже й так на нi­що не здасться. Ди­тин­ка, ма­буть, у бо­га, там жде на те­бе, ко­лись по­вi­тає, i, мо­же, лiп­ше для неї так.


- Повiтає, по­вi­тає, - вiд­ка­зує жа­лiс­ним го­ло­сом Мав­ра, та тут же опам'ятується i по­чи­нає на­раз iн­шим го­ло­сом: - Вже був би до­рос­лим па­руб­ком, десь, мо­же, в служ­бi за­роб­ляв на се­бе i на ма­му. I бу­ло би йо­му доб­ре, i бу­ло би ма­мi доб­ре. А так що? Га-й, га-й! - по­жа­лi­ла­ся знов. - Га-й, га-й!


- Може, й за­роб­ляє де, Мав­ро, хто йо­го знає, - ка­же спо­кiй­но Те­тя­на. - Так вже бог дав. По прав­дi, Мав­ро, ти сво­го Ра­ду зра­ди­ла, а з то­го вий­шло все го­ре.


- Зрадила, бо бу­ла мо­ло­да, дур­на i по­вi­ри­ла, - об­зи­ває- ть­ся Мав­ра вже спо­кiй­но. - За­ди­ви­ла­ся на бi­ле панське ли­це, не­ци­ганськi очi, панську но­шу [25], а гос­подь за те i по­ка­рав. Дер­жись сво­го, ка­же i ка­рає. Будь во­но зле, будь до­б­ре, а на грiх не

1 ... 34 35 36 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"