Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Чудно якось так вимовила те слово. "Я прийду…" i смутна вiдiйшла.
Нараз прокинувся, слухає… щось нiби її голос пролетiв он там у правiй сторонi лiсу. Вiн напружив слух - жде, а округ нього все, здається, з ним враз слухає… жде…
"Не забудь!" - добивається до нього її голос.
"Не забудь!" - упоминається й собi вiдгомiн лiсом i десь завмирає.
Гриць не обзивається. Замiсть того вiн сiв на коня i вiд'їхав.
***
- Мавро!
- Що там, доньцю? Зайшла врештi i до старої Маври? А то за своїм коханням вже i за неї забула.
Тетяна обiймає стару няню, тулить до себе i просить:
- Прости, Мавро, що не заходила. Не було як забiгати до тебе. Вдома все в роботi, а недiля…
- А недiля? - питає циганка i блищить вигребуще чорними очима на молоду дiвчину перед собою. - А недiля?
- Як недiля, Мавро! - вiдказує Тетяна i вiдвертається вiд старої. Але тут же i в тiй хвилi знов подобрiла.
- Мавро, - додає далi, - ти знаєш, я люблю Гриця.
- Ти оповiдала, доньцю, - вiдказує циганка i все стереже дiвчину очима, - оповiдала.
- I вiн мене любить.
- А також так щиро, як ти його?
- Мавро! - кликнула нараз з докором Тетяна i вiдвертається чогось уражена вiд старої жiнки, що остала спокiйна. - Я тобi не буду нiчого бiльше казати. Ти заєдно як не вiриш, то безпечно поглузуєш. Що б i не сказала я, ти нiчого не вiриш! Сором, Мавро…
- Бог з тобою, донько! - успокоює Мавра покiрно. - Та я його на очi не видiла, а не то…
- Не видiла, не видiла! - повторює люто Тетяна. - А все твоїм голосом гонить невiра i ненависть. Все не вiриш. Я знаю. Ти цiлому свiтовi вже не вiриш. А хоч я добре тямлю, що ти про себе оповiдала, що перебула через зраду - то йому одному, Мавро, йому одному на всiм свiтi - я вiрю. Вiн мене щиро любить, Мавро… О! ти не знаєш!
- Я вiрю, доньцю, що тебе любить, - вiдказує Мавра твердо. - Хто тебе, зоре моя красна та як ангел добра, не любив би? Кого на свiтi любити, як не таких, як ти? Га-й, га-й! - заспiвала нараз, мов на хижуна, i заколихалася цiлим своїм тiлом. - Га-й, га-й!
Тетяна подобрiла.
- Заки снiг упаде, казав, Мавро, буду в його хатi.
- Слава богу! - вiдповiдає стара, вже потрохи iншим голосом i зiтхає легше. - Кваптеся, бо як прийде осiнь, мати прийме других старостiв. Казала менi оногди, що хоче тебе сеї осенi вже конче вiддати, а сама пiде в монастир.
- О, мама все своє! - каже Тетяна. - Найбiльше, вiдай, чого вона бажає в життi, то пiти на старiсть у монастир.
- Може, й добре робить, доньцю.
- Та за кого й там вже стiльки молитися? Вона вже доста й так молиться… щонедiлi, свята…
- Може, i за твоє щастя, - вiдповiдає стара. - Тебе одну лиш має. А вiдколи твiй батько помер, з котрим так добре жила, як вона i люди розказують, то її тягне в монастир. А за твоє щастя хто буде молитися, доньцю, як не вона? Знаєш, вона рада тобi неба прихилити.
- Се правда, - вiдповiдає Тетяна поважно i вмовкає. Вiдтак, надумавшись хвилину, додає: - Вона одна, ти, Мавро, друга, а вiн третiй любить мене щиро i по правдi.
- Правду кажеш, доньцю, - притакує Мавра. - Добрий чоловiк - то для жiнки все одно що тато й мама.
- А не правда, Мавро? - обзивається Тетяна, i її очi заяснiли самим щирим щастям.
- Правда.
- Коби ти менi його хоч раз показала, донько, - потягає Мавра, - не ховай вже його так, як золотий червiнець.
Тетяна усмiхнулася весело.
- Побачиш його, Мавро, побачиш, красний такий, Мавро, що… о, о, о!
- Як ти? - питає стара.
- Високий, вус чорний, а сам бiлий та синьоокий. А все їздить на чорнiм, як вуголь, конi. Тодi вiн вже найкращий. На нiм вiн летить, як вихор. О, Мавро, - красний!
Мавра слухає, i її думки летять кудись в минулiсть.
- Такий i вiн був, - каже вiдтак нiби бiльше до себе. - Високий, як то кажуть, як дуб, бiлолиций, синьоокий, а конем перелiтав попри нашi шатра, як сам вiтер у пусту. Такий i вiн був. А все посвистував. Пан був, Тетянко!
- Про кого ти кажеш, Мавро? - питає дiвчина, що була в цiй хвилi всею душею коло свого Гриця.
- Про того, синку [24] через котрого змарнувала я свою долю, стратила батька, матiр, Раду, а вкiнцi i дитину. Через котрого я тепер сама-однiська на цiлу гору, на цiлий лiс, на весь свiт. Коби були менi хоча дитину оставили, - говорила жалiсно, - був би менi свiт свiтом, а так що я маю? О, Раду, Раду! - зажалувалася гiрко. - Чи вже не було iншої кари для мене, як викинути мене з-помiж себе? Лiпше було таки на мiсцi вбити, як обiцяв. Було покинути, пiти самому далi, а тато, мама були б назад до себе забрали, а так… - I забiдкалася, як кождим разом, коли про те говорила - по своєму циганському звичаєвi, загойдавшись цiлим тiлом i майже заспiвавши з жалю та огiрчення.
- Цить вже, Мавро, цить, - потiшає Тетяна, - та не жалуй стiльки. Воно вже й так на нiщо не здасться. Дитинка, мабуть, у бога, там жде на тебе, колись повiтає, i, може, лiпше для неї так.
- Повiтає, повiтає, - вiдказує жалiсним голосом Мавра, та тут же опам'ятується i починає нараз iншим голосом: - Вже був би дорослим парубком, десь, може, в службi заробляв на себе i на маму. I було би йому добре, i було би мамi добре. А так що? Га-й, га-й! - пожалiлася знов. - Га-й, га-й!
- Може, й заробляє де, Мавро, хто його знає, - каже спокiйно Тетяна. - Так вже бог дав. По правдi, Мавро, ти свого Раду зрадила, а з того вийшло все горе.
- Зрадила, бо була молода, дурна i повiрила, - обзиває- ться Мавра вже спокiйно. - Задивилася на бiле панське лице, нециганськi очi, панську ношу [25], а господь за те i покарав. Держись свого, каже i карає. Будь воно зле, будь добре, а на грiх не
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.