Книги Українською Мовою » 💛 Любовні романи » Проклята краса 📚 - Українською

Читати книгу - "Проклята краса"

850
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проклята краса" автора Дарина Гнатко. Жанр книги: 💛 Любовні романи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 35 36 37 ... 62
Перейти на сторінку:
їй?

— Не повірив. І будь ласка, — заперечив він, піднявши руку, — давай більше не будемо про це. Ось-ось має заїхати Петро, у мене сьогодні допит, тому я краще почекаю машину на вулиці.

Тьотя Аня поглянула на нього похмуро.

— А сніданок?

— Щось не хочеться, — з винуватою усмішкою відповів Дмитро, цілуючи тьотю в суху прохолодну щоку, ніби не помічаючи того невдоволення, що застигло на її виразному обличчі. — Якщо зголоднію, то поїм у конторі.

Вона промовчала, а він рушив до дверей, махнувши їй на прощання рукою. Провівши його похмурим поглядом до порогу, вона раптом тихо гукнула:

— Дмитрику!

— Так?

— Я хочу, щоб ти запам’ятав дві речі, — пролунав її трішки напружений голос. — По-перше, ти впертий, сліпий віслюк, а по-друге, вона все одно кохає тебе!

Дмитро на мить заплющив очі.

— Тьотю…

— Не заперечуй мені, хлопчику, тому що я не помиляюсь, як не помилилась колись стосовно твоєї дорогоцінної Наталки, в очах котрої не було й десятої частини того, чим палають очі цієї дівчинки. — Вона махнула рукою. — А тепер йди, йди собі, заривайся в роботу, мов той кріт, ховаючись від свого справжнього щастя.

Дмитро пішов, а голос тьоті Ані, її слова про те, що Аня кохає його, продовжували лунати біля нього, наздоганяючи його легким подихом швидкого прохолодного вітру. Люба тьотя Аня, знала б вона, як самому Дмитрові хотілось, аби її впевнені слова про кохання Ані виявились правдою. Але він боявся. Боявся повірити в них, мов сама ця віра чаїла в собі біль, прихований біль зради, що уже встиг торкнутися його серця. Він тільки похитав головою, спускаючись східцями на вулицю, намагаючись викинути все це з голови. Але марно…

— Дмитре Михайловичу, можна вас на хвилинку?

Впізнавши голос, що пролунав за спиною, Дмитро мимоволі здригнувся й повільно повернув голову. Ліворуч від під’їзду, біля пишного куща оцвілого бузку, стояла висока, тоненька, але якась незграбна, а від того жалюгідна дівоча постать. Великі, мов випуклі, очі сірого кольору дивились на нього з острахом, болем та напругою, але Дмитро бачив у них і потаємну ненависть, що гніздилась у самій глибині. Він добре пам’ятав цей погляд. Саме він обпік його вчора увечері, коли він приїхав заарештовувати її батька, отця Федора Юрченка, диякона місцевої забороненої церкви. Коли Дмитро під’їхав до невеличкої, вбогої глиняної хатини на правому березі Дніпра, його підлеглі вже вивели з неї невисокого, худорлявого чоловіка середніх років з худим, утомленим лицем, а слідом вибігла ось оця дівчинка років шістнадцяти-сімнадцяти з болісним криком.

— Тату! Таточку, куди вони тебе везуть?

Отець Федір здригнувся, його й без того бліде лице зробилось ще більш блідим. Кинувши швидкий, наляканий погляд на Дмитра, він цикнув на доньку.

— Цить, Таню! Зі мною все буде гаразд.

— Тату!

— Забери її! — коротко наказав він русоволосій, ще досить молодій жінці, що вийшла з хати слідом за донькою, та поліз до воронка.

— Тату! Таточку рідненький!

Несамовитий, повний невиразного болю крик розірвав сонливу тишу теплого літнього вечора, торкнувся слуху Дмитра, торкнувся так, що йому аж морозно зробилось на шкірі, незважаючи на спекотну погоду. Потім вона перевела погляд на нього, відшукавши серед решти присутніх, здогадавшись, що він є головним. І Дмитро ледь не відсахнувся — такою ненавистю спалахнули заплакані сірі очі.

— Відпустіть мого татка! Відпустіть його, благаю вас!

Вона рвонулась було до Дмитра, але з хати вискочила якась незнайома похмура літня жінка і вхопила дівчинку з несподіваною силою, потягнула до хати, а мати стояла поряд, не проронивши жодного слова, тільки пакала. А дівчинка все дивилась на нього, і погляд той проходив, здавалось, у саму його душу, перетворюючи звичайний та звичний вже арешт на щось таке, від чого Дмитро відчував себе не надто добре та затишно. Звична річ, вони пов’язали ворога народу, який багато чого встиг накоїти протизаконного. А скільки їх уже було таких до нього, Дмитро навіть ніколи не рахував, він просто завжди виконував свою роботу, ніколи особливо не замислюючись над долями тих людей, що майже нескінченною стрічкою проходили через його допити. Але там, біля бідної дияконської хати, через оцю дівчинку він чи не вперше відчув за собою неясну, незрозумілу для нього провину. Провину перед тим, хто був ворогом народу. Спочатку він навіть зніяковів, але вже потім офіцер НКВС взяв над ним гору, і Дмитро розсердився на самого себе за цей прояв м’якосердості, зовсім недоречний у його суворій та безжалісній роботі.

І ось ця дівчинка, що одним поглядом зуміла пробудити в ньому незрозумілі та недоречні почуття, стоїть тепер перед ним. На худому, навіть виснаженому обличчі з досить непривабливими рисами горять, вирізняючись, оці великі сірі очі, в котрих по-дитячому гірка образа зливається з цілком дорослим почуттям ненависті.

Дмитро зітхнув.

— Я вас слухаю.

Вона мить помовчала, опустивши долу сірі очі, мов приховуючи ту палаючу свою ненависть та збираючись з духом. Потім підвела очі й повільно, мов штовхаючи з себе слова, вимовила:

— Мама не чула, як я пішла сюди, інакше б ніколи в житті не дозволила, але я… я не могла не прийти. — Знов коротке мовчання та відчайдушна невпевненість в очах, а потім знову слова, палкі та болісні, які, здавалось, лились прямо з юного дівочого серця. — Дмитре Михайловичу, ви ж теж жива людина, у вас теж є татко…

— Він помер, — чомусь тихо вставив він, але вона, мов не зачувши його тихих слів, провадила:

— Ви маєте зрозуміти мене. Від вас залежить подальша таткова доля. Він же не ворог народу, він є найдобрішою людиною на цьому світі, якби ви тільки знали, скільки в ньому світла, скільки тепла. Така людина просто не може бути ворогом для свого народу, навпаки, він так допомагав людям, скільки отримали від нього допомоги… Я благаю вас, не засуджуйте його, не полишайте нас сиротами, нас же семеро, а у мами таке слабке здоров’я, вона нас не потягне…

Дмитро зупинив її, піднявши руку.

— Долю вашого батька буде вирішувати слідство, — коротко проговорив він наче не своїм, дерев’яним голосом, намагаючись не замислюватись над її словами надто глибоко. Для нього Федір Юрченко має бути просто підсудним, ворогом народу, людиною, котра керувала підпільним зборищем богомольців, завербовуючи до своєї секти все нових і нових простачків. Так Дмитра вчили, так він робив протягом вже не одного року й особливо не переймався з цього приводу, не замислювався, що ці підсудні теж люди, у яких є сім’ї, що теж страждають. Він робив те, що вважав правильним та корисним для

1 ... 35 36 37 ... 62
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проклята краса», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проклята краса"