Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Прибутні люди 📚 - Українською

Читати книгу - "Прибутні люди"

209
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прибутні люди" автора Василь Іванович Захарченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 41 42 43 ... 99
Перейти на сторінку:
натомлені в дорозі ноги. Посідали й Петрівні, роззиралися довкіл. Під хатою стояли довгим рядом грубо тесані столи з ослонами. На столах дві дівчини розкладали алюмінієві миски й ложки. Потім стали розливати суп. Запахло справжньою засмажкою із сала й цибулі. Жебраки заворушилися, потяглися до столів. Петрівні й собі підхопилися. Хлопці скочили перші, ще й матері засіли місце. А дівчата вже нарізали хліб, кожному давали в руки щедрий кусень. Хліб свіжий, запахущий. І суп з яшною підсмаженою крупою. Усе це, мов сон. Вийшов з хати отець Іван у чорній рясі, сивобородий, ознаменував хрестом своїх гостей. Усі встали на «Отче наш». Отець Іван хрипкуватим баритоном проказав молитву. За ним урізнобій повторювали ночувальники: хто бурмотів нерозбірливо, хто вимовляв чітко й голосно кожне слово («хліб наш насущний дай нам сьогодні…»), а хто не міг і слова сказати за слізьми, що душили горло.

Після молитви люди пожадливо накинулися на їжу. Петрівні з торішньої осені не їли нічого подібного і вже й забули смак справжнього свіжого хліба й справжнього супу з крупою, з лавровим листком, з духмяним перцем, ще й приправленого засмажкою. На другу страву поклали тушену картоплю з морквою і капустою, а на закуску налили ще й підсолодженого чаю на запашних м’яких травах.

Ночували в стодолі. Петрівні вслухалися в балачки. Отець Іван кожного розпитував, хто звідки, просив чоловіків виходити курити надвір, щоб не зробити пожежі. Були це все люди, як і Петрівні, зі Східної України: з Полтавщини, Харківщини, Миколаївщини, Херсонщини, з Дніпропетровщини, з Київщини, з Поділля та з усіх-усюд, де народ аж харчав під колгоспами. Підійшов священик і до Петрівних і їх розпитував. І коли мати сказала, що хотіла б у когось найняти хлопців, повідомив:

—Один тут у нас ґазда казав мені на сім тижні, що хотів би найняти пастушка.

—Справді?.. — зраділа мати. — Ой, панотченьку, спасибі ж вам і велике. Уже десятий день оце ходимо по селах, і ніде не беруть. Або вже понаймали, або свої є.

—Зайдете завтра до Юрка Батога, скажете, отець Іван направив. Він одного козака вашого візьме.

—Ой, спасибі ж вам, панотченьку. Дай вам Боже здоров’я і щастя, — звеселіло дякувала мати.

Зблиснули карі очі в отця Івана в догоряючому світлі вечора, і він проказав по-батьківськи тепло, мов дід Йосип:

—Розумно чиниш, молодице, що рятуєш дітей. Для нашої багатостраждальної України бережи синів. Господь-Бог віддячить тобі сторицею за твої старання.

І відійшов отець у вечір, а Петрівним стало впокійно на душі од його слів. Дивні були ті слова для Василька. «Для нашої багатостраждальної України бережи синів».

—А що таке Україна, мамо? — спитав хлопець.

—Україна, козаче, це де найтяжче живеться народові, —сказав старий довговусий чоловік, що сидів праворуч од Петрівних, розклавши свої торби й палицю на соломі.

—А Западна? Вона теж Україна?

—Натуральна, — зітхнув старий.

—Так тут же добре. Хліба он скільки, ніхто з голоду не вмирає, —сказав Василько.

—Ех, малий ти ще для такої розмови, хлопче. Добре там, де нас нема.

—Ти б краще помовчав, Василю, — перестеріг Іван, як дорослий. — Здалась тобі та Україна! Лягай уже спати.

—Справді лягаймо, поки є можливість куди покласти голову, бо завтра, може, й цього не буде, — сказала мати. — Як того чоловіка назвав отець Іван?

—Юрко Батіг, — сказав Василько. — Я запам’ятав.

—Я теж. Подумаєш, яка труднація, — сказав Іван. — Наймешся до такого, скуштуєш не раз батога.

—Та вже треба терпіти, шануватися, — сказала мати. — Що ж ти зробиш?

—Тут народ не лихий, — знову припрявся до балачки Петрівних старий.

—Ніяк не наймемося, — вибачливо посміхнулася маги до сусіда.

—Таке-таке-е. Здалеку забилися? — спитав старий.

—З-під Канева.

—А я з Решетилівки. Це під Полтавою, вважайте.

Старий став навколішки, хрестився на темносиню пройму відчинених дверей, швидко шепотів:

—Во ім’я Отця, Сина і Святого Духа…

—А я, ти знаєш, уже втретє тут ночую, — перемовлялися двоє ліворуч од Петрівних. — Він пускає тільки на одну ніч, а я поброджу-повишиваю довкола по селах та через тиждень і вертаюся сюди в ситість і тепло. Так ти знаєш, сьогодні він мене впізнав. Тепер уже доведеться подаватися далі, в гори.

Говорив, бухикаючи ледь не на кожному слові, старезний сивобородий дід чорнявому змарнілому парубкові.

—Мені б найнятися на весну, — озвався парубок. — Та ніяк не пристану ніде.

—Треба забиватися далі, в гори, де менше бродить нашого брата. А тут нас — море. Кажу ж, що оце третій раз ночую в отця Івана, і завжди народу під саму зав’язку. Біженці ми, хлопче. Від голодної смерті біженці.

—А кашляєте чого?

—Простудився, ти знаєш. У дорозі напоров мене дощ, а потім довелося ночувати в якомусь зберігові, а там протяги, аж свистить, ну й не вглядівся. Коли б уже швидше тепло та на сонечку вигрітися. Бу-ухи!

—Тут, кажуть, і літом сиро, дощі.

—Мені б хоч півдня на гарячому сонці де в затишку посидіти. Бу-ухи!

У Василька чогось болів живіт, і хлопець довго не міг заснути. Тільки втихав біль, і налягала дрімота, як нове бухикання виривало Василька зі сну. І все ж він заснув, тікаючи від болю, під гомін по всій клуні цілого моря людей, зірваних з теплих місць, розлучених з домівкою, які, мов прибутна вода, розтеклися по сільських дорогах і стежках цієї Западної, затопили всі села, куди не поткнешся.

17

Уранці їх знову добре погодували. Отець Іван благословив усіх у дорогу:

1 ... 41 42 43 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прибутні люди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Прибутні люди"