Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

251
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 41 42 43 ... 173
Перейти на сторінку:

Якусь хвилину всі прислухалися нашорошено, зважували.

— Від'їдемо, побратиме, трохи вбік,— першим направив Сірко невдоволеного Велеса просто в непроторений сніг.— Швидше, швидше, хлопці! Ти, Гнате, і ти, Остапе, заляжемо ось тут, понад путівцем, розсипом,— зіскочив отаман першим і взявся класти коня під кущ чагаря.— Врозсип, врозсип, під оті корчі, хлопці, під корчі! Далі, Архипе, далі! Не мамляйся, клади коня, невштепуро! — прикрикнув Сірко, стоячи на колінах біля вкладеного Велеса.— Свят-свят! Невже ясирна валка правиться аж тут між заставами? Ах ти, Боже наш, оце пригода!

За лічені хвилини із сірої імли на путівці показалися два вершники у кожухах і башликах, а їм услід випливла голова скрипучої полозами санної валки-батови з поодинокими, геть заінеєними пішоходами біля корів, волів, бовкунів та поодиноких кіннотників.

«Козаки, чи що, когось правлять?— дивувався Сірко у засідці.— Вставай, Велесику,— смикнув за повіддя коня.— Хто, куди та чиїм наказом між моїх застав і залог нюшкує?» — спішно повів він велеса до чагарники.

— Вибирайтеся, хлопці, на путівець мерщій, чуєте? — злетів він миттю в сідло.— На шлях! На шлях, а то нас кури засміють,— толочив Сірко товстий настил снігу.

— Ей, супровідці валки,— крикнув хрипло вершникам звіддалік.— Стій і кажи гасло!

— Тануть сніги! Сніги-и-и! — почулося кілька відповідей із голови і середини валки.

— Весна іде!— відповів, рухаючись із супутцями до подорожників, Сірко.

— Спиняйся! Стій! Стій! — покотився вздовж валки наказ.

— Хто будете і куди та кого правите? — спитав уже зблизька полковник передніх вершників і валкових.

— Правимо викітців-переселенців до Раптова за дозволом і наказом пана гетьмана Юрія, пане полковнику,— пізвав супровідець Сірка.

— А хто радником у валці чи старшим? — був чимось невдоволений Сірко.

— Якийсь протоієрей, пан Гнат.

— Льоса гетьманового він має? — обдумував Сірко, що б то могло значити.

— Пане полковнику, по всіх рангах і стоп'єнню все, як має бути,— підняв башлика козак-супроводець.— Льос у кінці валки, у протоієрея.

— Чого ж серед зими в отаку дорогу вибралися? — наблизився Сірко до погонича-санника, чоловіка старшого, згорбленого, із сивими, аж білими, вусами, у вовчузі-шапці.

— Ідемо, пане полковнику славний, із дітьми, жіноцтвом і бабами туди, куди ряднин нас поведе,— говорив, стягаючи з голови шапку і кланяючись Сіркові, старий, ткнувши пужалном на захід.

— Натягніть шапку, добродію, я не пан, бо голіголов застудитесь,— тупцював під Сірком Велес.— Що вас змусило?..

— Немає, чуєш, життя нам, посполитим! Одна шарпанина, та й тільки, а там, як запевняє святий отець, та й попередники написали, все-таки спокійно і немає страху, що тебе вб'ють, а дітей, бабів і жіноцтво поясирять, спаливши обійстя. Нема ж кому тепер боронити нас, чуєш,— заплямкав губами старий і став обривати бурульки крижинок на вусах.— А то, гадаємо, чуєш, марниця, коли спахії, казнодари чи й сам беглер-бей — намісник султана двічі в рік приїдуть по харадж з підводами. Отець Гнат Шульга вдруге вже приїжджає радником, чуєш, як чоловік слівний, він не ошельмує нас, та й поміч подає всіляку нам, викітцям.

— Ви сказали, що отець Гнат Шульга у вас радником? — спантеличився Сірко, почувши те від старого.— Де ж він сам?

— А що ти дивуєшся, чуєш? У хвості валки він, певне.

— Так-так, пане полковнику, у хвості вони правляться,— потвердив слова санника козак-вершник.

— Там хворі і немічні в нас, чуєш, то він доглядає і зцілює їх попутно,— пояснив старий фірман.— Кличте його, козаки, хай усе оповість панові полковникові,— знову насунув санник шапку на голову.— Він, чуєш, і оповість усе.

— Панотця Гната наперед кличеться-а-а! — понеслося по валці.— Панотця сюди-и-и!..

— Ну, я — панотець,— виїхав із імли Шульга.— Кому і для чого мене тут запраглося? — підбивав він рукою башлика і шапку, які сповзали на очі.

— Отче! Брате! Шульго! Невже тебе я бачу аж тут? — викрикнув Сірко радісно, пізнавши давнього побратима.

— Сірку?! Іване?! Пане отамане і полковнику!— зліз вершник незграбно з коня.— Свят-свят-свят! Об'явіть зупинку, козаки, батовій! Покорм худоби і спочин та перекус! Снідання! — пішов він назустріч Сіркові, що миттю зіскочив із Велеса.— Два тижні тебе алчно чекав отут! От пригода, слава Богові нашому! — не знай на радощах що й казати протоієрей-рядник, розставляючи крилами руки на ходу.— Істинно, чоловік припускає, а Бог посилає,— чоломкався він.

Зустрічці вобнім, як закохані, відійшли від валки путівцем у розпитах і в розмовах та спогадах, почавши їх ще з Києва, Запорогів та Капулівки. Рядник Шульга похвалився дарунком пані Розанди ґрунтів для викітців з України разом із лісками і болотами, про її життя в Сучавському замку, де тепер, вважай, своя Січ розмістилася зі школами при дяківках.

— А я?.. Воджу, як бачиш, викітців. Під султаном воно, як не кажи, хоч і уярмлений людин, але живий і у вірі своїй не вбивається, як під ляхами чи московитами,— дивував Сірка Шульга.— Мій товариш по бурсі і колегіуму, тепер отець ясський Олімпій, нещодавно вчинив паломництво в Східні землі. Був у Ростові Великому у своїх родаків-духівннків, які там осіли, і в Московії, то рече, що там повсюдно жодної дяківки не зустрів, школи бачив лише у багатіїв і для багатіїв, а відтак наші жінки в містечках та по селах читають Святе письмо, а у них

1 ... 41 42 43 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"