Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Розколоте небо 📚 - Українською

Читати книгу - "Розколоте небо"

905
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Розколоте небо" автора Світлана Талан. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 44 45 46 ... 98
Перейти на сторінку:
Андрій. Вона пришвидшила ходу, пішла, не оглядаючись, але позаду почулися кроки.

– Варю, – радісно сказав Андрій, наздогнавши її. – Я такий радий, що ти одужала! Я молив за тебе Бога.

– Дякую, – мовила, не дивлячись на нього. – Йди своєю дорогою, бо люди почнуть чесати язиками.

– Нехай! Мені байдуже. Головне, що ти вже здорова.

– Дякувати Богові. Андрію, ти хочеш, щоб у мене знову були неприємності?

– Ні! Що ти?! Які неприємності?

– Досить з мене того, що Василь недолюблює Маргаритку.

– Тому що вона моя донька?

– Я вже тобі казала, що ні!

– Скажи мені правду, прошу тебе!

– Ще раз повторюю: Маргаритка не твоя донька! А те, що вона народилася на восьмому місяці, нічого не значить. Я до останнього дня працювала на городі, в полі, по господарству. Ясно? А тепер відійди від мене, – попросила Варя. – І зрозумій нарешті: не можна змінити долю, тож спробуй змінити себе.

Вона так і не поглянула в його бік. Андрій іще довго дивився їй услід, проводжаючи закоханим поглядом тоненьку постать.

Варя йшла босоніж курною дорогою, гордо несучи немовля. Вона весело здоровкалася з перехожими і розквітала у задоволеній усмішці, коли її вітали з новонародженим. Вона раділа життю, нехай нелегкому, наповненому і тяжкою працею, і тривогами, і сумнівами, і щемливими та болючими водночас спогадами про минуле. Її радувало все навколо: і сонце, яке важкою помаранчевою діжею ліниво закочувалося за верхівки дерев, і мугикання ситих корів, які поспішали до своїх дворів, і старенький дідусь на призьбі, що тримав у зубах люльку, і навіть оті пузаті гарбузи, яким було мало городу, так перелізли через тин і зависли з іншого боку. Хотілося, щоби все навколо раділо і Варі, яка подарувала цьому яскравому світові нове життя, і тому маленькому згорточку, який вона обережно притискала до грудей.

Але не все навколо було так райдужно. Ось покинута хата Бондарчуків, далі – Пономаренків, а там сумно глипає забитими вікнами ще одна – Сидоренків. В одних щільно зачинені віконниці, в інших вікна – зяючі темні діри або ж забиті старими дошками. Нещодавно хати були веселіші, бо в них жили люди, там було життя. Нові закони та порядки змусили людей покинути рідні гнізда і цілими родинами їхати у світи, шукаючи нового життя. Усі вони – і Бондарчуки, і Пономаренки, і Сидоренки – були добрі господарі, але спіткала їх одна біда. Усі ці родини не мали змоги сплатити непосильні податки, тож, не чекаючи покарання, тихенько розпродали свої господарства й поночі втекли з села разом із дітьми. Усі вони сподівалися знайти роботу у містах. Плекали надію влаштуватися на новобудовах або шахтах, а чи вдалося? Чи знайшли краще життя? Ніхто не знає…

Варя застала Ольгу вдома. Та сиділа посеред двору на колоді й схлипувала.

– Що трапилося? – Варя підійшла до сестри, сіла поруч.

– Іван! – крізь сльози сказала Ольга.

– Що з ним трапилося? – стривожилася Варя.

– Що? Що? Жеребець клятий, у гречку стрибнув!

– Ти можеш пояснити?

– Він… він… – схлипувала жінка. – Він гуляє.

– Як то?

– Як усі жеребці! – Ольга перестала хлипати, витерла подолом очі. – Зрадник він! Ось що.

– Ти спіймала його на гарячому?

– Ні, але спіймаю!

– Балачок наслухалася?

– Якби ж то! Впевнена, що хтось та знає, куди він бігає, але ніхто нічого не каже.

– Тоді звідки ти взяла, що він тобі зраджує? – Варя посміхнулася кутиками вуст.

– Я вже давно помітила, що він охолов до мене, – Ольга стишила голос. – Це почалося, коли я втратила дитину.

– Олю, ти мене вибач, але й не дивно, – у тон їй сказала Варя. – Ти іноді з ним поводишся грубо, не лагідно. То стусанів надаєш, то привселюдно пошлеш під три чорти.

– А якщо я така є? Бачили очі, що вибирали – їжте, хоч повилазьте! Одружувався, то казав, що кохає. А шестеро дітей хто мені зробив? Я його і обперу, і нагодую, і в постіль чисту вкладу. Ти гадаєш, я не можу бути лагідною і пристрасною?

– Я не те хотіла сказати. Тож про зраду лише здогадки?

– Якби ж то! – скривилася Ольга. – Почав вечорами десь пропадати, то до того зайшов, то там просили підсобити. А вчора… – у неї знову покотилися сльози, – прийшов додому, аж світиться, збираємося спати, почали роздягатися, а у нього… У нього сорочка й спіднє в жіночій крові! Ну ти ж розумієш? І хватило совісті так повернутися?! І та лахудра навіть не запрала!

– А Іван як це пояснив? – запитала Варя, однією рукою обнімаючи сестру за плечі.

– А ніяк! Очі вирячив і стоїть червоний як рак. А що йому? Очі у Сірка позичив і лупає ними, безсоромний! Ой, що мені робити? Як ту зміюку вивести на чисту воду? – заголосила Ольга.

– Навіть не знаю, що порадити, – зітхнула Варя.

– Я знаю, до кого він бігає! Кажуть, Одарка знову вагітна! Ось тобі і вдова! П’ятеро дітей має й шостого незабаром у пелені принесе! Мій жеребець там точно побував! Я прослідкую за Іваном, я його вистежу! А їй не тільки патли, а й оті великі цицьки повідриваю! – збуджено затараторила Ольга. Варя розсміялася. – А тобі смішно? Так? З горя сестри насміхаєшся!

– Дурненька ти моя! – сміючись, промовила Варя. – Ех, ти! Дурний піп тебе хрестив, сестричко! Навигадувала казна-що! Подумай сама: якщо Одарка вагітна, то звідки у неї жіноча кров?

– А й справді! – полегшено видихнула Ольга й усміхнулася. – Злість зовсім затьмарила розум. Одарка ні за що могла б ходити з розбитою мордою. Все одно потрібно з’ясувати, чи насправді вона чекає дитину.

– От і дізнавайся. Краще не слідкуй за чоловіком, а будь із ним лагіднішою, – сказала Варя. – То ми підемо дітей знайомити з Сашком чи так і будемо сидіти на цій колоді?

Розділ 36

Доки Павло Серафимович запрошував Трохима повечеряти разом з ними, Марічка бавила Маргаритку та Соню, Варя вклала спати немовля й одразу ж кинулася допомагати матері.

– Йшла б до свого чоловіка, – зауважила мати.

– Він зараз у хліву почистить і підійде сюди, – сказала Варя.

А у чоловіків знову розмови про непосильні податки.

– Хіба ж можна так із людей знущатися?! – обурено сказав Трохим. – Маю не так багато землі, а повинен здати шістнадцять пудів зерна! Але ж не вся земля під житом. Є ще й городина, й садок. Як без того всього?

– Навіть не знаю, хто ті закони пише. Напевно, той, хто ні разу не працював у полі і не знає, як що росте, – зітхнув Павло Серафимович. – А ще, сусіде, додай до всього грошові податки.

1 ... 44 45 46 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Розколоте небо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Розколоте небо"