Книги Українською Мовою » 💙 Фантастика » Зірка КЕЦ 📚 - Українською

Читати книгу - "Зірка КЕЦ"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Зірка КЕЦ" автора Олександр Романович Бєляєв. Жанр книги: 💙 Фантастика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 44 45 46 ... 61
Перейти на сторінку:
Спори бактерій, спори цвілевих грибків і на Землі можуть витерплювати дуже низьку температуру, — до 250 градусів нижче нуля, зберігаючи життєздатність. Низька температура не може бути перешкодою для існування рослинного світу. Пристосовуваність організмів до оточення надзвичайна. Якщо наші земні рослини гинуть при температурі 100 градусів тепла і нижче 250 холоду, то тільки через те, що в земних умовах навіть з крайніми границями рослинам доводиться мати діло дуже рідко, — адже звичайно температура не спадає нижче 60 градусів холоду і не підвищується вище 60–70 тепла. Туберкульозна бацила, що завдає людям стільки лиха, загибає нижче 29 і вище 41 градуса Цельсія. Чому? Тільки тому, що ця бацила тисячоріччями живе в людському тілі. Прабатьки ж цієї бацили, сапрофіти, безумовно, переносили вищу і нижчу температуру. Дихання? Воно може бути і інтрамолекулярним. При чому, навіть кисень не обов’язковий, хоча б і в зв’язаному вигляді. Пригадайте наших азотобактерій. Живлення? Пригадайте також наших амеб. Вони не мають навіть рота. Якщо вони знаходять «їстівний» кусочок, то обволікають його всім тілом і асимілюють… От з вашою «черепахою» справа трохи складніша. Але я не заперечую можливості існування і організованіших тварин на Місяці. Пристосовуваність організмів, повторюю, майже безмежна. Про минулий період Місяця, коли він був більш гостинною планетою, і говорити не доводиться. Ваше кладовище — купи кісток, які ви знайшли, — потверджує думку про те, що і Місяць — син Землі — і мав у минулому високорозвинений, — відносно кажучи, — тваринний і рослинний світ. Дуже ймовірно, що розвиток життя там не пішов далі від кам’яновугільного періоду. Потім Місяць почав швидко втрачати атмосферу, життя завмирало і залишились тільки найбільш пристосовані організми тваринного і рослинного світу. Ну, що ж, початок покладено. І незабаром ми будемо знати про минуле органічного життя Місяця не менше, ніж про минуле нашої Землі.

Шликов спинився, записав щось у книжці і продовжував:

— Тепер про нашу роботу. Наше найперше завдання на Зірці Кец, я кажу про нас, біологів, — полягає в тому, щоб максимально використати рослини для наших потреб.

Що можуть давати нам рослини? Насамперед, їжу. Потім, очищення повітря та води і, нарешті, — матеріал покидьків, який ми повинні утилізувати до останньої молекули.

Які завдання ставимо ми, використовуючи рослини для харчування? Треба досягти того, щоб вони давали максимальну кількість плодів високої калорійності, до того ж, на найменшій площі. Ми зводимо тут нанівець періоди «сплячки». Вегетаційний період повинен тривати без перерви цілий рік. Плодоносіння не припинятись… Рослини — добрі таки «ледарі». Соняшник, наприклад, використовує тільки 0,5 сонячної енергії для своїх хеміко-біологічних процесів. Найбільш «енергетичні» рослини — два-три проценти. За межу — далеко ще не досягнуту — на Землі вважають десять процентів. Ми не повинні спинятися на таких межах, якщо хочемо «витиснути» з рослин усе, що вони можуть дати.

Тепер очищення повітря. Людина видихає за рік приблизно одну десяту тонни вуглекислоти. Її мають збирати рослини. Краще від інших це робить земляна груша. Гектар земляної груші засвоює за рік 1800 кілограмів вуглекислоти. Ми культивуємо земляну грушу, дедалі підвищуючи цю здатність засвоєння. Загалом, гектар рослинності, вбираючи вуглекислоту і виділяючи кисень, на Землі може забезпечити диханням 33 чоловіка. Це теж ми не вважаємо за межу.

Далі — очищення рідин. Брудна вода, всі виділення людського організму можуть бути очищені хемічно. Але частину цієї роботи ми покладаємо і на рослини. Всі рідкі виділення надходять у ґрунт і повертаються рослинами у вигляді надзвичайно чистих випарувань — роси, крапель гутації — «сльозливості», виділення соку з ран — надрізів — на стовбурі. До речі, про сік, про підсочку. Береза дає до 4–5 літрів соку на день, а в цьому сокові є цукор. В американському клені процент цукру досягає 3–4. Американці давно використовують цей цукор. Чому б не підвищити процент цукру?

Сила гутації залежить, між іншим, від кореневого тиснення. Воно і в природних умовах чимале, доходячи при всмоктуванні води зовнішніми клітинами кореня до дванадцяти атмосфер. Непогана машина? Які могутні процеси відбуваються в рослині! Якщо вона посилено дихає і недостатньо швидко випромінює тепло, температура рослини підвищується до 40 градусів. Все це треба використати для наших цілей. Ми прагнемо до того, щоб та сама рослина служила нам і як їжа, і як фільтр для повітря та води, і як сировина для нашої промисловості. Але деякі рослини доводиться спеціалізувати.

Про використання відмираючої клітинної тканини, целюлози — я не кажу. Цей папір, на якому я пишу, цей шовковий костюм, який на мені, цей гребінець — з нашої власної целюлози. Меллер з неї добуває формалін, йодоформ і інші медикаменти. У нас організовано виробництво пластичних мас. Щось із триста продуктів ми добуваємо з целюлози, і це ще далеко не межа.

Ми повинні переробляти, змінювати, вдосконалювати рослини так, як нам потрібно. Чи можемо ми зробити це? Безперечно! І значно легше, ніж на Землі. Тут немає ні приморозків, ні засухи, ні опіків сонячним промінням, ні суховіїв. Ми створюємо який завгодно клімат для якої завгодно рослини. Температура, вологість, склад ґрунту і повітря, сила сонячного випромінювання — все в наших руках. На Землі в оранжереях можна створювати лише подібність того, що ми тут маємо. Але, крім того, що можна створювати в оранжерейних умовах на Землі, ми тут маємо те, чого на Землі вже ніяк не можливо мати. Я кажу про таке коротке ультрафіолетове проміння, яке ніколи не досягає поверхні Землі, розсіюючись в її атмосфері. Я кажу про космічне випромінювання. Нарешті, я кажу про відсутність ваги. Ви, звичайно, знаєте, яке значення має земне притягання на ріст і розвиток рослин, як вони реагують на це притягання.

— Геотропізм, — сказав я.

— Так, геотропізм. Коріння відчуває напрям сили земного притягання так само, як стрілка компаса відчуває північ. І коли коріння відхиляється в бік від цього напряму, то тільки під впливом «шукання» вологи, їжі.

Уявляєте, яке широке поле у нас для експериментів!

Як поділяються клітини, ростуть, формуються частини організму рослин при відсутності ваги? Питання нібито тільки теоретичне, бо на Землі неможливо втекти від ваги. Обертання ростучих рослин кінестатом, — створення відцентрової сили, щоб до певної міри паралізувати вплив притягання — тільки

1 ... 44 45 46 ... 61
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Зірка КЕЦ», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Зірка КЕЦ"