Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Бурлачка, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Бурлачка, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Бурлачка" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 45 46 47 ... 55
Перейти на сторінку:
На те, щоб він не топтав стежки до наших бурлачок. Буде з вас і ваших шляхтянок,- гордо сказав Мина.

- Бурлачки нічиї, хіба тільки свої,- сміючись, обізвався Михалчевський.

- Брешеш, шляхтичу, не свої, а наші,- чіплявся Мина, поглядаючи жадними очима на Василину.

- Хіба ти їх купив чи найняв за гроші? - спитав Михалчевський.

- Я їх не купив і не найняв, а так собі гуляю з ними. А як побачу тебе ще раз коло Василини, то так полатаю тобі ребра оцими кулаками, що ти й додому не дійдеш,- сказав опришкуватий Мина ще й показав Михалчевському два здорові кулаки.

- Дивись, які! Бачиш? Не шляхетські, а бурлацькі,- сміявся Мина, тикаючи здоровими кулаками Михалчевському в очі.- Як дам одного, то забудеш, кудою до Василини ходити.

- Поховай, парубче, свої кулаки у кишеню та понеси на снідання шинкареві. І в мене неабиякі! Ба! - промовив Михалчевський, показуючи кулаки, ще більші од Мининих.

- Дуже білі, шляхетські. Я оцими чорними бурлацькими як дам тобі стусана, то й юшкою вмиєшся,- сказав Мина, приступаючи до Михалчевського.

Ватага спинилась на місці. Музики перестали грати. Молодші бурлаки пороззявляли роти, поглядаючи на здорові, як довбні, кулаки. Василина злякалась, але не за Мину вона боялась, а за Михалчевського. Марія розсердилась: вона думала, що Мина ходить до неї, наймає музики для неї, а тут виявилось, що для Василини.

- Бурлако! Не лізь! Кажу тобі, не лізь! - крикнув Михалчевський й зблід на виду.

- Не зачіпай Василини! Не ходи з нею, бо я тебе вб’ю! - крикнув Мина й собі побілів, як крейда.

- Яке тобі діло до Василини? Тобі нечля гуляти з нею! Хіба вона твоя жінка, чи що? Хіба ти з нею стояв під вінцем? - кричав Михалчевський.

- А хоч би й не стояв, що тобі до того. Мої гроші, моя горілка - то й моя жінка,- крикнув гордо Мина,- я не роблю назря нічого; кому нечля, а мені чля.

- Твоя горілка, та не твоя жінка. То в тобі кричить вже горілка, а не ти сам. Як дам тобі кулаками, то витече горілка твоїми боками,- сказав Михалчевський, замірившись кулаком, неначе довбнею. Він побілів, як стіна, а губи стали неначе одморожені.

- Ану, ну! Тільки зачепи! Побачимо, хто кому виточить горілку через боки,- сказав Мина, піднявши вище голови здорового кулака, в котрому пальці чорніли, неначе паліччя на сухому дереві, а нігті синіли, неначе гладенький кремінь.

- Дай, боже, вам побитись, а нам подивитись,- сказав один парубок.

- Та починайте ж! От і поставали, піднявши кулаки,- сказав другий парубок.

Чотири страшні кулачища разом впали на плечі, як залізні молотки на ковадло. Двоє здорових грудей разом загуло, неначе бондар набивав разом двоє барил. Михалчевський телепнув Мину по щоці. Кров задзюрчала в Мини з носа й полилась по губах, по комірі й по сорочці. Обидва парубки обхопили один одного руками й почали борикатись. Курява піднялась з-під їхніх ніг, неначе там бились два роздратовані воли. То подавався назад Мина, то оступався Михалчевський; то обидва вони крутились кружком, неначе дві дівки крутились у метелиці, то ніби замирали на одному місці й тільки давили один другого з усієї сили. Здорові страшні Минині руки вп’ялися у синій жупан Михалчевського, як обценьки. Нігті на руках посиніли, як запечена кров. Михалчевського руки блищали на Мининій свиті, як залізо, побілене фарбою. Михалчевський щільно притулився до Мининих широких грудей, поклавши йому голову на широке плече. Він розтер своєю щокою кров на Миииному лиці й замазав собі щоку, комір, синій жупан і навіть волосся на одному виску. Коли це разом Михалчевський, трохи вищий за Мину, вхопив його обома руками, підкинув угору й посадив на землю. Вся ватага, що мовчки дивилась на борикання та войдування, кинулась обороняти Мину й вирвала його з рук в Михалчевського. Михалчевський встав, плюнув і пішов до оранди, щоб обмити замазане кров’ю лице. А Мина схопився, став на одному місці й ніяк не міг перевести духу, тільки дивився чогось на оранду, витріщивши очі, неначе вглядів на оранді якесь диво.

Тим часом почали збігатись люди та жиди, щоб подивитись на ту бійку. Жиденята посипались з усіх хат через містечко. Василина плакала, Марія перелякалась, а люди дивились на Мину та тільки жартували. Мина стояв, стояв, а далі почав сопти й стогнати.

- Як стогне, неначе його чорти хапають,- промовив один чоловік.

- Чого ти, небораче, так пильно дивишся на оранду, неначе її зроду не бачив? - спитав один чоловік.

- Мабуть, тим, що оранда дивиться на його,- промовив другий чоловік.

Тим часом музики заграли. Парубки рушили в оранду, неначе нічого й не було на місті. За музиками пішли Марія та Василина. Марія зараз забула про ту колотнечу, а Василина ніяк не могла танцювати, пригадуючи страшну подію на місті. Перед нею неначе манячіло замазане кров’ю Михалчевського лице з блідими губами, з страшними очима. Мина вмився в жидівки у пекарні, заховав замазані кров’ю комірчики й прийшов гуляти на музики, неначебто на базарі когось іншого били, а не його. Василина подивилась на танці й, покинувши Марію, пішла додому. Михалчевський вмився, обтрусився, заглянув в оранду й побачивши, що Василина пішла з музик, потягся й собі додому.

Тільки що ступив він через поріг, стара Михалчевська скочила з ліжка і вдарила об поли руками: перед нею стояв розкудланий Іван, з лицем, замазаним порохом. На шиї червоніли краплі крові. Сорочка на грудях була поплямована круглими кров’яними плямами.

- Боже мій! Що це з тобою, Йване! Чого це в тебе кров на сорочці?

- Та це, мамо, бився з одним вражим сином. Тільки не лякайтесь: це не з мене кров, а з його. Я йому спустив кулаками чимало мазки. Буде він пам’ятати мої кулаки.

- За що ж ви бились? - питала мати.

- Та бодай, мамо, не казати. Причепився бурлака до мене, що я одбиваю од його одну молодицю.

- Яку молодицю? - спитала мати.

- Та там одну бурлачку, Василину.

- Бурлачку Василину! То ти, сину, за неї бився з бурлаками? - крикнула мати на всю хату.

- Не за неї, а може,

1 ... 45 46 47 ... 55
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Бурлачка, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Бурлачка, Нечуй-Левицький"