Книги Українською Мовою » 💙 Дитячі книги » Археологiя. Дитяча енциклопедія 📚 - Українською

Читати книгу - "Археологiя. Дитяча енциклопедія"

597
0
26.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Археологiя. Дитяча енциклопедія" автора Ганна Едуардівна Єрмановська. Жанр книги: 💙 Дитячі книги / 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 68
Перейти на сторінку:
Відбитки печаток з долини Інду ІІІ тис. до н. е.

У 20-ті роки XX століття індійськими археологами була відкрита так звана культура долини Інду, або як її ще називали по першому з відкритих поселень – культура Хараппі. Хараппа – село в Західному Пенджабі (Пакистан), поблизу якого були знайдені руїни великого міста періоду неоліту і бронзового віку, очевидно, столиці одного з найдавніших держав в Індії. Були виявлені могутні оборонні спорудження, будівлі з обпаленої цегли, величезні зерносховища, мукомольні тощо. Знайдено багато печаток зі знаками найдавнішої в Індії (ще не розшифрованої) піктографічної писемності. Крім Хараппі, були досліджені й інші поселення на великій території від Белуджистану до західного Утар-Прадеша і від Пенджаба до Гуйярата. Найзначніші результати дали розкопки в Мохенджо-Даро (провінція Сінд у Пакистані), розпочаті в 1922 році індійським археологом Р. Д. Банерджі.

Вапняна статуя з Мохенджо-Даро

Провулок серед руїн Мохенджо-Даро

Виявлене археологами місто Мохенджо-Даро займає площу близько 260 гектарів і складається з прямих вулиць, що перетинаються під прямими кутами. Усі міські будинки і мури, як і в інших поселеннях культури Інду, зроблені з обпаленої цегли. Будинки заможних городян є здебільшого дво– і триповерхові. Існувала загальноміська каналізація і дуже добре налагоджене водопостачання. Населення МохенджоДаро ще не знало заліза, але безліч речей з міді і бронзи, кераміка, виготовлена на гончарному колі, свідчать про високорозвинене ремісниче виробництво. Одним з основних занять населення було землеробство.

Бронзова статуетка танцюристки з Мохенджо-Даро

Датується культура Інду 2400–1700 роками до н.е. У гірських районах Белуджистану виявлено багато найдавніших поселень, нижні шари яких належать ще до неоліту і датуються IV тисячоліттям до н.е.

«Мохенджо-Даро» мовою сіндхі означає могильний пагорб або пагорб мертвих. Насправді людських решток у руїнах знайшли небагато. Вірогідно, мешканці міста спалювали своїх небіжчиків.

Прямокутне планування Мохенджо-Даро – найдавніше у світі. У середині фортеці Мохенджо-Даро розкопані зала зібрань, «навчальний заклад», велика лазня та сховище. Розкопки в Мохенджо-Даро ускладнюються високим рівнем грунтових вод, швидким випаровуванням води та кристалізацією солі.

Загибель хараппської цивілізації дослідники пов’язують з екологічною катастрофою, що сталася внаслідок вирубування лісу, який був необхідний для обпалювання цегли, що з неї будувалися міста. Це призвело до великої повені, під час якої загинуло й Мохенджо-Даро. Про це свідчать численні непоховані скелети.

Чудова індійська цивілізація мідного і бронзового віків охоплювала територію більшу, ніж подібні їй цивілізації Єгипту і Шумеру, і її значення у всесвітньо-історичному процесі з кожним роком стає все зрозумілішим. Кілька десятків років розкопок, досліджень і вивчення зробили історію Індії багатшою на дві тисячі років – досягнення, що може розглядатися як найвизначніше в археології.

Америка

Історія відкриття давніх американських цивілізацій починається з робіт Джона Стефенса в 1840 році. Мандрівник і археолог, Стефенс був призначений спеціальним таємним агентом США до Центральної Америки й у супроводі свого друга художника Катервуда вивчав міста індіанського племені майя. Робота зводилася до реєстрації й опису пам’ятників культури. Справжні археологічні дослідження були зроблені з 1881 по 1894 рік англійцем А. Моделі (1850–1931), що пройшов через ліси Центральної Америки і Мексики до руїн міст майя і дав опис міст Копан, Чичен-Іці та Паленке. Величезні колекції старожитностей, зібрані Моделі, зберігаються в Британському музеї.

Палац у Паленке

«Піраміда Кукулькана» в Чичен-Іці

Нефритова маска правителя Паленке, знайдена у «Храмі написів»

У 1949 році мексиканський археолог Альберто Рус почав розкопки в «Храмі написів» у Паленке, де було знайдене поховання вождя. Це послужило першим доказом того, що піраміди майя, так само як і єгипетські, могли правити за мавзолеї.

Одне з найдавніших міст майя – Паленке – було випадково відкрите 1746 року Антоніо де Солісом, священиком мексиканського селища Санто-Домінго-де-Паленке. Розкопки почалися в 1784 році експедицією іспанського лейтенанта X. А. Кальдерона. Саме тоді давнє місто дістало свою сучасну назву.

Одного зі славетних правителів Паленке звали Кініч Ханааб Пакаль – Сонцелика Квітка Лілії. Він прославився не так війнами, як будівництвом. Саме за часів його правління були зведені найвідоміші індіанські піраміди – Храм написів та Палац Правителів.

Паленке —єдине давньоіндіанське місто, дата заснування якого відома, – 2 серпня 490 року.

З початку XX століття Гарвардський університет, інститут Карнеджі у Вашингтоні і мексиканські вчені ведуть систематичні археологічні роботи в Центральній Америці і Мексиці. Отримано матеріали з історії майя, починаючи приблизно з I століття до н. е. Хоча це були переважно дані про господарство, матеріальну культуру, архітектуру й мистецтво (політична історія майя до Х століття невідома); вони дають яскраву картину суспільного розвитку. До ІІІ-Х століть належать розташовані в північних районах Гватемали і на заході Гондурасу поселення Копан, Тікаль та ін. З Х століття розростаються поселення на півострові Юкатан, Чичен-Іца, Майяпан, Ушмаль та ін. Серед відкриттів одним із найчудовіших є фрески, знайдені в 1946 році в руїнах невеликого поселення Бонампак (Мексика), що належать до другої половини VIII століття. Це один з рідкісних зразків живопису майя. Він знаходиться на стінах храму, очевидно, спорудженого на честь якоїсь великої битви, і це є основним сюжетом зображень.

Ієрогліфи майя

Теракотова фігурка правителя

У Мексиці вивчаються також пам’ятники культури ольмеків (середини I тисячоліття н. е.) – міста Трес Сапотес, Ла-Вента, Серро-де-лас-Месас, де знайдені різьблені стели, гігантські голови

1 ... 47 48 49 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Археологiя. Дитяча енциклопедія», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Археологiя. Дитяча енциклопедія"