Читати книгу - "Заїр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Заїр" автора Пауло Коельо. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 89
Перейти на сторінку:
очима, ніби вона перша добра річ, на яку він натрапив на цьому світі. Я вважаю себе сином багатого чоловіка, але якось уночі ми сидимо перед вогнищем, і він розповідає мені про своє минуле, про те, чому він вирішив одружитися і просить зберегти усе в таємниці. Каже, що скоро помре – і справді помирає через чотири місяці. Він випускає свій останній віддих в обіймах моєї матері, усміхаючись, так ніби йому не довелося пережити нічого поганого. Помирає щасливим.

Михаїл розповідає свою історію однієї весняної ночі – вона дуже холодна, але, звичайно ж, не така холодна, як у Сталінграді, де температура іноді опускається до тридцяти п’яти градусів морозу. Ми сидимо в товаристві жебраків, що гріються навколо імпровізованого вогнища. Я прийшов сюди після того, як він зателефонував мені вдруге – нагадавши, що я повинен виконати свою частину обіцянки. Протягом нашої розмови він не запитав мене нічого про конверт, який залишив у моєму домі, так ніби знав, – чи не за допомогою Голосу, – що я нарешті вирішив підкоритися знакам, дозволити, щоб усе відбувалося в призначений йому час і в такий спосіб визволився з-під влади Заїру.

Коли він попросив мене прийти на зустріч в одне з тих передмість Парижа, які мали чи не найбільш погану славу, я відчув страх. За нормальних обставин я послався б на зайнятість або спробував переконати його, що нам ліпше зустрітися в якомусь барі, де набагато більше комфорту для того, щоб обговорити наші проблеми. Звісно, я не виключав, з ним на очах у всіх знову станеться напад епілепсії, проте я тепер знав, як треба діяти в подібних випадках і віддав би перевагу цьому ризику перед ризиком бути побитим або пограбованим, тим більше, що на мені був ортопедичний комір і захищатися я не зміг би.

Проте Михаїл наполягав: було важливо, щоб ми зустрілися в присутності жебраків, адже вони становили частину його життя й життя Естер. У лікарні я нарешті зрозумів, що наробив помилок у своєму житті й треба було негайно щось змінювати.

А що я міг зробити для того, щоб змінити своє життя?

Багато чого. Наприклад, узяти собі за звичай ходити в небезпечні місця, зустрічатися там із різними маргіналами.

У відомому міфі розповідається, як давньогрецький герой Тесей заходить у лабіринт, щоб убити страховисько. Його кохана, Аріадна, дає йому клубок, щоб він поступово розмотував, і ця нитка потім вивела його з лабіринту. Сидячи між цими людьми, слухаючи розповідь Михаїла, я подумав про те, що давно не переживав нічого подібного – давно не відчував смаку таємничого, смаку пригоди. Хто знає, чи нитка Аріадни не чекає мене саме там, куди я не прийшов би ніколи, якби не був абсолютно переконаний: щоб змінити свою історію і своє життя, мені треба зробити справді грандіозне зусилля.

Михаїл розповідає далі – і я бачу, що весь гурт слухає його дуже уважно: не завжди найуспішніші зустрічі відбуваються навколо столів, заставлених вишуканими стравами, у ресторанах з увімкненою системою обігрівання.


До школи, яка є лише в сусідньому селі, мені доводиться йти майже годину. Я дивлюся на жінок, які йдуть по воду, на неозорий степ, на російських солдатів, які кудись їдуть у вантажівках, на засніжені гори, за якими, як хтось мені розповів, лежить величезна країна – Китай. У селі є музей, присвячений місцевому поетові, мечеть, школа і три чи чотири вулиці. У школі нас навчають, що існує омріяний народами ідеал: ми всі повинні боротися за перемогу комунізму й за те, щоб усі люди були рівними. Я не вірю в цю мрію, бо навіть у цьому глухому закутні існує велика нерівність – члени комуністичної партії стоять над усіма іншими, вряди-годи вони їздять до великого міста Алмати й повертаються звідти, навантажені великими пакунками з екзотичними наїдками, з подарунками для своїх дітей, із дорогим одягом.

Якось надвечір, повертаючись додому, я відчуваю порив сильного вітру, бачу, як спалахують навколо мене вогні й на кілька хвилин непритомнію. Коли приходжу до тями, то сиджу на землі й бачу, як наді мною ширяє в повітрі біла дівчинка, в білих одіяннях, підперезаних синім поясом. Вона всміхається мені, нічого не каже і зникає.

Я підхоплююся на ноги, відриваю матір від тієї справи, яку вона робила, й розповідаю їй свою історію. Вона дуже налякана й просить, щоб я більше ніколи й нікому не розповідав про те, що розповів їй щойно. Вона пояснює мені, – наскільки це можливо пояснити восьмирічному хлопчикові, – що в мене була галюцинація. Я наполягаю на тому, що бачив дівчинку, яку можу описати в усіх подробицях. І додаю, що зовсім не злякався, а прибіг так швидко до неї тільки тому, що хотів відразу розповісти про побачене.

Наступного дня, повертаючись зі школи, я шукаю очима дівчинку, проте ніде її не бачу. Вона не з’являється протягом цілого тижня, і я починаю вірити, що моя мати мала слушність: певно я заснув, сам того не бажаючи, й дівчинка примарилася мені уві сні.

Проте незабаром, коли я йду до школи рано-вранці, я знову бачу дівчинку, яка ширяє в повітрі, охоплена білим світлом; я не впав на землю й не побачив вогнів. Протягом якогось часу ми дивимося одне на одного, вона всміхається, я всміхаюся їй у відповідь і запитую, як її звати, проте вона не відповідає. Коли приходжу до школи, то запитую у своїх односумів, чи хто з них коли-небудь бачив дівчинку, яка плаває в повітрі. Вони лише сміються мені у відповідь.

Під час уроку мене викликають у кабінет директора. Він пояснює мені, що в мене, певно, психічне захворювання – видінь не існує: світ – лише реальність, яку ми бачимо, а релігію вигадали для того, щоб обманювати народ. Я запитую його, навіщо тоді в місті існує мечеть, а він каже, що її відвідують лише старі й забобонні люди,

1 ... 48 49 50 ... 89
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Заїр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Заїр"