Читати книгу - "Святі і грішні"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Тому їхав додому, щоб відпочити, а потім вже з новими силами взятися за справи.
Клоков планував з'явитися в райкомі після обіду. Так організовував свою роботу секретар. Рано вставав і пізно лягав. Але зате в середині дня знаходив кілька годин, щоб відпочити. За споконвічно селянським звичаєм.
Його хвилювало, що він вимагав від керівників дисципліни і порядку, а сам з ранку теж приймав допінг. Він заспокоював себе тим, що це дозволяв собі далеко не завжди. І то лише з перевіреними друзями. Як справжній мент.
Скотников проводив поглядом болотного кольору автомобіль Першого. Коли той зник за зеленню дубового лісу, зайняв місце поруч з водієм. Дістав кілька таблеток і закинув їх в рот, почав смоктати. Японський засіб забивав спиртне. Він не соромився своїх підлеглих, не боявся, що вони скажуть, що голова з ранку випивши. Нехай думають, що хочуть. У керівника виникають різні обставини. Треба зустрітися з кимось або вирішити важливе господарське питання. Без спиртного не обійдешся. Але не хотів нікому давати привід для закидів, що голова з ранку п'яний, а їх за це карає.
Скотников не поспішав додому відпочивати. Був повний сил і здоров'я, а, найголовніше, амбіцій. Він хотів вивести свій колгосп у число кращих господарств у районі. І відчував, що йому це вдасться. У «Ювілейному» з кожним роком по зростаючій збільшувалися всі показники.
Поїздки по низовим ланкам давали можливість питати з керівників середньої ланки і головних фахівців. Зазвичай він не втручався в трудовий процес, спостерігав за тим, що відбувається, радився з рядовими колгоспниками. Вони викладали все, що відбувається. Це давало можливість наступного ранку при роздачі нарядів як слід питати з керівних працівників, підвищувало його авторитет. Не з якихось розмов і чуток, а з особистого спілкування з людьми знав він обстановку в господарстві.
Ось і сьогодні заїхав на свинокомплекс, поцікавився у чергової справами. Та відповіла, що все йде, як потрібно.
— Тварини не хворіють?
— Все в нормі. Ніяких відхилень.
По телефону переговорив з головним ветлікарем колгоспу, щоб негайно провів профілактичні заходи, особливо на тваринницькому комплексі, про обстановку з захворюваністю тварин доповів завтра вранці.
Потім відправився в бригаду, де заготовляли сіно, побував у літньому таборі однієї з тваринницьких ферм, де докладно розглянув питання надоїв і відгодівлі молодняку, на машинно-тракторному стані прискорив ремонтників, щоб активніше готували зернозбиральну техніку до жнив. Адже колос зернових з кожним днем ставав важче.
У господарстві були прекрасні види на урожай. Це розумів не тільки голова, а й усі колгоспники. По своєму багаторічному досвіду знали, що жнива ніколи не бувають легкими. Споконвіку зернові збирали вручну, а потім молотили на току. Люди перебували цілими днями в полі.
Валерій Іванович трясся по ґрунтових дорогах в УАЗі. Згадував своє раннє дитинство. Таке ж пекуче сонце, вузеньку вуличку, яка спускалася до озера, і слова сусіда діда Гришки. Мовляв, незабаром з'явиться така техніка, яка сама буде скошувати, обмолочувати вирощений урожай, зсипати зерно в мішки і вантажити на машини. Сміялися з діда, не уявляли, як це техніка може засипати зерно в мішки і навіть зав'язувати їх, вантажити в машини. Однак незабаром на вулиці з'явилося велике помаранчеве чудовисько — зернозбиральний комбайн. Хлопці не розгубилися, вчепилися ззаду за нього, щоб покататися. Потім з інтересом спостерігали, як агрегат прибирав зернові.
Голова мимоволі посміхнувся, поділився своїми спогадами з водієм.
— А тепер у нашому колгоспі більше десяти комбайнів. Правда, в основному «Ниви», «Колоси» тільки починають надходити, — зауважив той.
— Найближчим часом становище покращає. Випуск потужної сучасної техніки збільшується. Тільки професійно-технічний рівень наших комбайнерів треба підвищувати. На «Колос» встановлена автоматика, в якій наші механізатори поки слабо розбираються.
І коли у всіх колгоспників почався двогодинний обід, Валерій Іванович під'їхав до свого нового дому з білої цегли, відпустив водія. Зайшов у двір. Його радісними криками зустрів синочок Димка. Голова тут же звільнився від костюма, сорочки і краватки.
— Віднеси мамці, — сказав. — Тільки обережно, не помни. І попроси у неї рушник і мило.
Димка миттю кинувся виконувати доручення батька.
Скотник, спітнілий і в пилу, включив колонку. Підставив голову під холодний струмінь. Яке блаженство після такої спеки опинитися у владі освіжаючої прохолоди!
Помившись і повністю переодягнувшись, голова сів за обідній стіл, хоча голоду не відчував. Щоб уникнути закидів дружини, всіляко приховував, що випив. Та ні про що не здогадалася. Значить все нормально. Як і Клоков, використовував обідню перерву, щоб подрімати, набратися сил, тому що черговий робочий день міг у нього закінчитися вночі.
Глава 2В районі інструктора РК КПРС Степана Івановича Тарасова деякі любили, а деякі, м'яко кажучи, не поважали. Працював він у несерйозному відділі пропаганди і агітації, де, за висловом орговиків, займалися балаканиною.
Степан Іванович, худий і високий, якось не тримався на ногах, прискіпливо ставився до перевірки документів, вимагав, щоб у секретарів парткомів і бюро все виконувалося відповідно до вказівок райкому.
Народився і виріс в селі Тарасове, на території якого знаходився колгосп «Ленінська іскра», де була одна з перших у країні комуна. З комунарами листувалася і спілкувалася сама Надія Костянтинівна Крупська. І ця закваска передалася Степану Івановичу. Хотів, щоб все робилося відповідно до вказівок партійних органів, вимагав суворого виконання їх рішень.
Нудним голосом, хитаючись точно молоденьке дерево на вітрі, довго наставляв секретарів, що тим порядком набридало. Тому вони спочатку спішили просто втекти від Степана Івановича, коли той з'являвся в організації. Потім, якщо перше не вдавалося, намагалися відвести інструктора подалі від справ. Тут у арсеналі кожного секретаря було багато лазівок. При високій ідейності і старанності, Степан Іванович був не проти випити і поговорити на абстрактні теми, захоплювався риболовлею і навіть жінками.
Володів і іншими властивостями. Не боявся сказати в очі правду не тільки підлеглим, а й начальству. За що йому
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Святі і грішні», після закриття браузера.