Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Тарас Бульба 📚 - Українською

Читати книгу - "Тарас Бульба"

244
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тарас Бульба" автора Микола Васильович Гоголь. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 55 56 57 ... 98
Перейти на сторінку:
жодного слова. Але незнайомець говорив далі так тихо, що нічого не можна було розібрати.

— Як тобі не сором? — сказала Ганна, коли він докінчив своє. — Ти неправду кажеш; ти обманюєш мене; я ніколи не повірю, щоб ти мене кохав!

— Знаю, — провадив високий чоловік, — Левко багато наговорив тобі дурниць і закрутив твою голову (тут здалося парубкові, що голос того чужого не зовсім йому й незнайомий і начебто він колись його чув). — Та я дамся взнаки Левкові! — вів далі усе так же незнайомець. — Він думає, що я не бачу всіх його фіглів. Скуштує він, собачий син, які в мене кулаки!

На цім слові Левко не міг уже більше стримати свого гніву. Підійшовши на три кроки до нього, замахнувся він з усієї сили, щоб одважити доброго ляща, від котрого незнайомець, хоч, бачилось, і дужий, не встояв би, певне, на місці; але тут саме світло впало на лице йому, і Левко остовпів, побачивши, що перед ним стояв батько його. Мимовільне похитування головою і легкий крізь зуби посвист тільки й засвідчили його цілковите здивування. Десь ізбо-ку щось шелеснуло; Ганна прудко влетіла в хату, хряпнувши за собою двері.

— Прощай, Ганно! — закричав тут один із парубків, підкравшись і обнявши голову; і з переляком од-скочив назад, зустрівши шорсткі вуса.

— Прощай, крале, — скрикнув другий; та цього разу полетів сторчака від важкого поштовху голови.

— Прощай, прощай, Ганно, — закричало декілька парубків, почепившися йому на шию.

— Згиньте ви, урвителі трикляті! — кричав голова, одбиваючись і тупаючи ногами. — Що я вам за Ганна! Гетьте слідом за батьками на шибеницю, бісові діти! Поприлипали, як ті мухи до меду. Ось я вам дам Ганни!..

— Голова! Голова! Голова це! — загукали хлопці та й кинулись урозтіч.

— От так батько! — казав Левко, отямившись од такого дива і поглядаючи вслід батькові, що лаючись відходив. — От які за тобою витівки водяться! Славно! А я ж то дивлюсь та мізкую, що то воно за знак, що він усе вдає глухого, коли з ним про діло заговориш. Стривай же, старигане, будеш ти в мене знать, як тинятися попід вікнами молодих дівчат, будеш знати, як одбивати чужих наречених! Гей, хлопці, сюди, сюди! — гукав він, махаючи рукою до парубків, що знову сходились до гурту. — А йдіть-но сюди! Я вмовляв вас іти спати, а тепер передумав і ладен хоч цілу ніч гуляти з вами.

— Оце до діла! — сказав плечистий і дорідний парубок, що мали його за найпершого в селі гуляку. — Мені все якось нудно, коли не вдасться гаразд погуляти та штук натворити. Усе наче бракує чогось. Так немовби загубив шапку чи люльку; одно слово, не козак, та й годі.

— Чи згода ваша подратувати сьогодні як слід голову?

— Голову?

— Еге, голову! Що він собі справді вигадав! Він верховодить у нас, наче гетьман який. Мало йому, що коверзує, наче над своїми кріпаками, ні, — він ще й підкочується до дівчат наших. Адже, я гадаю, нема на всім селі гарненької дівчини, за котрою б не волочився голова.

— А так, а так! — гуртом закричали всі хлопці.

— Що ж ми, хлопці, за кріпаки! Хіба ми не такого роду, як і він? Ми, слава Богу, вольні козаки! Покажім йому, братця, що ми вільні козаки!

— Ай покажемо! — загукало парубоцтво. — Та як голову, то вже й писаря не минути!

— Не минемо й писаря! А в мене, як на те, склалася славна пісня про голову. Ходім-но, я вас її навчу, — казав Левко, бринькнувши по струнах на бандурі. -Та слухайте: попередягайтеся, хто в що попало.

— Гуляй, козацька голово! — казав кремезний гультяй, вдаривши ногою об ногу й ляснувши руками. — Що за розкіш! Що за воля! Як почнеш дуріти, то здається, наче давні літа згадуєш. Любо, вільно на серці; а душа наче в раю. Гей, хлопці! Гей, гуляй!

І ватага галасливо помчала вулицями. І не одна побожна бабуся, розбуджена криком, одчиняла віконце і христилась сонною рукою, приказуючи: «Ну, гуляють тепер парубки!»

IV

ПАРУБКИ ГУЛЯЮТЬ

В одній тільки хаті ще світилося кінець улиці. То господа голови. Голова давно вже свою вечерю скінчив і, запевне, давно б уже й заснув, та в нього був гість, винник: його прислав будувати винницю поміщик, що мав невеликий шматок землі між вільними козаками. На самому покуті, на почесному місці сидів гість - низенький, товстенький чоловічок, з маленькими, завше сміхотливими оченятками, де, здавалося, написано було, як то йому мило курити свою коротеньку люльку, щохвилини спльовуючи і притоптуючи пальцем вигорілий уже на попіл тютюн, що з неї вилазив. Димові хмари швидко розку-блювалися над ним, оповиваючи його в сизий туман. Здавалося, наче широкому коминові з якоїсь винниці набридло сидіти на своєму даху і він надумав прогулятися та й засів собі поважно в хаті в голови. Під носом стирчали в нього коротенькі й густі вуса; але вони так невиразно мигтіли крізь тютюнову атмосферу, що здавалися мишою, яку винник упіймав та й держав у роті в себе, підриваючи монополію комірного кота. Голова, господар бувши, сидів у самій сорочці та полотняних шароварах. Орлине око його, як вечірнє сонце, почало помаленьку мружитись і пригасати. Кінець столу курив люльку один із сільських десяцьких, що складали головину команду, із пошани до хазяїна сидів у свитці.

— Чи скоро ж ви думаєте, — сказав голова, обертаючись до винника й кладучи хреста на рот, бо саме позіхнув, — поставити вашу винницю?

— Як Бог поможе, то цієї осени, може, й закуримо. На Покрову, на що хочете поб’юся об заклад, таки буде пан голова писати ногами німецькі кренделі по дорозі.

На цім слові оченята винникові зникли; замість них пролягли риски до самих ушей; увесь тулуб заколивався од сміху, і веселі губи випустили на хвильку димучу люльку.

— Дай

1 ... 55 56 57 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тарас Бульба», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тарас Бульба"